Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Spor Salonunda Geçireceğiniz 1 Saate Eşdeğer 4 Dakikalık Egzersiz

Yüksek yoğunluklu, ağır antrenmanlar herkes için uygun değil. Özellikle spora zaman ayırmakta zorlananlar, artık spor yapmanın daha pratik yollarını arıyor. Aşağıdaki beş hareketi düzenli yaparak kısa zamanda forma girebilirsiniz.

1. Squat

Süre: 60 saniye

Bacaklarınızı omuz genişliğinizden azıcık daha fazla açın (A). Kalçanızı, alçak bir sandalyeye otururmuşçasına arkaya doğru çıkararak dizlerinizi kırın. Bu hareketi yaparken sırtınızın düz olmasına dikkat edin (B). Ve ilk pozisyona geri dönün. Bu hareket kalça ve bacak kaslarınızı çalıştırıyor.

2. Push-up (Şınav)

Süre: 30 saniye


Ellerinizi yere koyarak başlangıç duruşunu alın (A). Ellerinizin omuz genişliğinde açık olmasına dikkat edin. Omzunuz, dizleriniz ve ayaklarınız düz bir çizgide olmalı. Dirseklerinizi kırarak yere doğru yaklaşırken, dirseklerinizi vücudunuza yakın tutmaya özen gösterin (B). Ve yavaşça başlangıç hareketine dönün. Bu hareket göğüs ve arka kol kaslarınızı çalıştırıyor.

3. Mountain Climber (Dağ Tırmanışçısı)

Süre: 30 saniye

 

İlk ikisine göre biraz daha kompleks bir hareket olan Mountain Climber, karın kaslarını çalıştırırken kalori yakmayı sağlıyor. Başlangıç duruşu olarak şınav pozisyonunu alın. Karnınızı içinize çekerek sağ ayağınızı kaldırın ve sağ dizinizi yavaşça göğsünüze doğru çekin (A). Hareketi yaparken kalçanızı ve sırtınızı düz tutmaya dikkat edin. Sağ ayağınızı yerine koyup, aynı hareketi bir de sol ayağınızla tekrar edin (B).

4. Lunges

Süre: 60 saniye

Ayakta dururken ellerinizi belinize koyun ve ayaklarınızı omzunuz genişliğinde açın (A). Sol ayağınızla büyük bir adım atın, sağ dizinizin 90 derecelik açıyla yere yakın durmasına dikkat edin (B). Başlangıç pozisyonuna geri dönün ve aynı hareketi bir de sağ ayağınızla öne adım atarak yapın. Bu harekette sırtınızın daima düz durması çok önemli.

5. Jumping Jacks

Sire: 45 saniye

Bu hareket, kas dayanıklılığını artıran bir askeri antrenman olarak biliniyor. Başlangıç pozisyonunda ayakta dümdüz durun (A). Bacaklarınızı açarak zıplayın, aynı anda ellerinizi yukarı kaldırarak başınızın üzerinde birleştirin (B). Yine zıplayarak bacaklarınızı kapatın ve ellerinizi indirin.

Kaynak

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Saç beyazlaması yaşlılık belirtisi olarak kabul edilse de pek çok kişi bu sorunla henüz gençliğinin baharındayken bile karşılaşabiliyor. Vitamin ve mineral eksikliği, stres, genetik, tiroid bezi bozuklukları, sağlıksız hayat tarzı gibi faktörler erken yaşta saç beyazlamasının en önemli tetikleyicileri arasında yer alıyor. Bu durum pek çok kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkileyebiliyor. İşte bu nedenle erken yaşta saç beyazlamasına çözüm niteliğinde olan 10 öneriyi bir araya getirdik...

1. Saç Boyalarından Uzak Durun


Özellikle genç kadınların tarz değişikliği olarak başvurdukları saç boyaları, içeriklerindeki zararlı kimyasallar nedeniyle saça renk veren pigmentleri öldürdüğü için erken yaşta saç beyazlamasına neden olabiliyor. Kimyasal saç boyalarından mümkün olduğunca uzak durarak saç yıpranmasını ve beyazlamasını mümkün mertebe engelleyebilirsiniz.

2. Badem Yağı Sürülebilir

Badem yağı, saç beyazlamasına çözüm önerileri arasında yer alıyor. Haftanın üç günü duş almadan bir saat önce saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Sıkıntı ve Stresten Uzak Durun

Stres ve sıkıntı henüz erken yaşlardan itibaren hücrelere ve bedene zarar verdiği için saç beyazlamasının günlük hayattaki en bariz nedenleri arasında yer alıyor. Aynı nedenlerle saç dökülmesi problemi de yaşamak söz konusu. Huzurunuzu kaçıran ve sizi strese sokan faktörleri kökten yok etmeniz saç beyazlamasını yavaşlatabiliyor.

4. Proteine Önem Verin

Protein eksikliği nedeniyle de erken yaşta saçlar beyazlayabiliyor. Kırmızı et, balık, yoğurt, yumurta gibi gıdaları, yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmekte fayda var.

5. A, C ve E Vitaminlerine Dikkat

A, C ve E vitaminleri saç sağlığı konusunda da ağırlığını ortaya koyuyor. Bu vitaminlerin eksikliği özellikle erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri arasında yer alabiliyor. Saç beyazlamasına çözüm, mümkün olduğunca doğal yollarda aranmalı.

6. Spor Yapın

Düzenli spor her konuda olduğu gibi erken yaşlılık belirtilerini önleme konusunda da çok büyük önem taşıyor. Çünkü spor yaparken vücuttaki stres azalıyor, hücreler gerekli enerjiyi buluyor ve toksinler terleme yoluyla uzaklaştırılıyor. Bu nedenle herkes daha sağlıklı yaşlanmak, enerjisini artırmak ve kendini her daim genç hissetmek için sporu bir hayat tarzı olarak kabul etmeli.

7. Kendi Saçlarınızın Yağı da Faydalı

Saçlarda kendiliğinden üretilen yağ, doğal bir bakım niteliğinde olduğu için saçları besliyor, uzamasını sağlıyor ve saç beyazlamasını yavaşlatıyor. Bu nedenle her gün saçları yıpratan ve kurutan, ağır kimyasallar içeren şampuanları kullanmaktan kaçınmalısınız.

8. Horoz İbiği Çiçeği

Belki de adını ilk kez duyduğunuz bu çiçek, saç beyazlamasına çözüm olacak türden. Uzmanlara göre horoz ibiği çiçeğinin mor kısımları ezilerek elde edilen su, saça ve saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir.

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

Başta yeşil yapraklılar olmak üzere sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz. Çünkü bu gıdalarda bulunan beta karotenin faydaları su götürmez bir gerçek.

10. Çörek Otu Yağı

Saç dökülmesine karşı mucizevi etkileriyle ön plana çıkan çörek otu, saç beyazlamasını önleme konusunda da oldukça güçlü bir yöntem. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulayabilir veya her gün bir çay kaşığı çörek otunu çiğneyerek yutabilirsiniz.