Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Selülitler İçin 9 Egzersiz Önerisi
Selülitler İçin 9 Egzersiz Önerisi

iyihisset.com

29 Tem 2018

 

Baş belası selülit yaz dönemi geldiğinde çok daha can sıkıcı bir hâl alıyor. Peki, bu sıkıntıdan kurtulmanın bir yolu var mı? Tabii ki var; işte selülitlerinizden kurtulmanızı sağlayacak egzersizler!

Lunge

Dik durun, iki elinizi belinize koyarak pozisyonunuzu alın. Sırayla sol ve sağ bacağınızı öne doğru kırarak uzatın ve çömelin. Lunge egzersizini biraz daha geliştirerek, vücudunuzu saat yönünde hareket ettirebilirsiniz. İç ve dış bacağı çalıştıran bu hareket, selülit düşmanıdır. 15 tekrar yapabilirsiniz.

Squat

Squat, selülite savaş açan bir diğer hareket! Bacaklarınızı omuz hizanızda yana doğru açın ve bacağınızın üst bölümü yere paralel olacak şekilde kalçanızla birlikte çömelin. Yukarı kalkarken kalçanızı sıkmayı ve yavaş kalkmayı unutmayın. Bu hareketi 15 kez kez tekrarlayın ve bacak ile kalça bölgenizdeki yanmayı hissedin.

Side Scissors

Yere bir mat serin ve yan yatın. Omuzunuzdan destek alıp doğrularak pozisyon alın ve tek bacağınızı yukarı doğru açıp kapatın. Bu hareketi 15 kez tekrarladıktan sonra diğer tarafa dönün ve öbür bacağınızla çalışın.

Plie Squat

Klasik squat pozisyonunuzu alın ancak bu sefer ayak uçlarınızı dışarı doğru çevirin. Kalçalarınızı sıkarak parmak uçlarınızda inip kalkın. Kalçanızı ve üst bacaklarınızı çalıştıran plie squat ile kısa sürede selülitlerinizden kurtulmanız mümkün. Bu hareketi ağırlıkla da yapabilirsiniz.

Bridge

Sırt üstü yere yatın, dizlerinizi kırın ve ayak tabanlarınızı yere bastırın. Ellerinizden destek almadan karın bölgenizi sıkarak kalçanızı kaldırın ve ters köprü şeklini oluşturun. Kalçanızı kaldırıp indirme işlemini 20 kez tekrarlayın. Dilerseniz bacaklarınızın arasında pilates topu da koyabilir ve bu topu sıkarak işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Wall Sit

Bu hareket kulağa kolay gelebilir ancak üst üste birkaç kez, 30 saniye boyunca tekrarladığınız zaman bacaklarınızın ve kalçanızın nasıl yandığını göreceksiniz. Düz bir duvara sırtınızı vererek bacaklarınızı 90 derecelik açıyla kırın ve oturur gibi pozisyon alın. Düzenli bir şekilde nefes alıp vererek 30 saniye kadar bekleyin, sonra yeniden yapın.

Brazilian Lunge

Mantığı lunge hareketi ile tamamen aynı. Buradaki tek fark, arkada kalan bacağınızın altına bir yükselti yerleştirmeniz. Step tahtası tarzında bir yükseltiniz yoksa tabureyle ya da koltukla da hareketi yapabilirsiniz. Bir bacağınızı arkaya atarak ayak parmak ucunuzu yükseltiye koyun ve diğer bacağınızı öne atarak kırın. Çömelip kalkarak hareketi 15-20 kez tekrarlayın ve diğer bacağa geçin.

Bisiklet

Bisiklete binmek, pedal çevirmek bacaklarınızı tümüyle çalıştıracak bir hareket. Egzersiz bisikletiniz yoksa ya da spor salonlarına kapanmak istemiyorsanız havalar hazır güzelken bisiklet turlarına da çıkabilirsiniz. Ağır viteste pedal çevirerek bacaklarınızın yanmasını hissedecek ve selülitlerinize veda edeceksiniz.

Donkey Kick

Eşeğin çifte atmasına benzeyen bu egzersiz için ellerinizi ve dizlerinizi yere koyarak pozisyonunuzu alın. Sırtınızın yerle paralel olsun. Bir bacağınızı düz bir şekilde yukarı doğru kaldırın. Kollarınızı hep düz tutmaya dikkat edin. Aynı hareketi diğer bacak için de tekrarlayın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.