Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Oturmak Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?
Oturmak Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

iyihisset.com

19 Şub 2019

Metroda veya metrobüsteki sabah yolculuğunuz, bir yerlere giderken kullandığınız aracınız veya bütün gün ofisinizde masa başında oturmanız hareketsiz bir yaşam sürdüğünüzün kanıtı. Farkında bile değilsiniz fakat uzun süre oturmak sağlığınızı bütünüyle etkiliyor.

Kalp Hastalığı Riski Artıyor

Bilim insanları iki grubu ele alarak bir araştırma gerçekleştirdi. Birinci grupta tüm gün oturarak çalışan sürücüler, diğer grupta ise tüm gün ayakta çalışan koruma görevlileri vardı. Yaşam tarzları ve beslenme şekilleri birbirine oldukça yakın olan bu iki gruptan, oturan sürücülerin kalp hastalığı riskinin iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Hayatınızı Kısaltabilirsiniz

Nedeni ne olursa olsun, gün içerisinde uzun süre oturuyor veya yatıyorsanız erken ölme riskiniz daha yüksek. Her gün egzersiz yapın veya yapmayın hiç fark etmez, eğer tüm gün oturuyorsanız egzersizin hiçbir faydası olmuyor. Yaptığınız egzersizin faydalı olabilmesi için gün içinde hareket etmeniz gerekir. Çünkü gün içinde hareket etmeyen bir vücut egzersiz sırasında daha çok yorulur.

Unutkanlık Artabilir

Çok fazla oturduğunuzda, unutkanlığın artması olası. Bununla birlikte, oturmak kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, felç, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskinizi de artırabilir. Gün boyunca hareket etmek, tüm bu sağlık sorunlarından arınmak için size yardımcı olabilir.

Derin Ven Trombozu’na (DVT) Yakalanabilirsiniz

DVT vücutta oluşan bir kan pıhtısıdır. Kan koyulaştığında veya bir araya toplandığında kan pıhtıları ortaya çıkar ve alt bacak veya uyluk bölgesinde görülür. Çok uzun süre oturduğunuzda bu pıhtılar serbest kalıp akciğerinize yerleşebilir. Bu durumda ciddi sorunlar ortaya çıkar. Bacaklarınızda şişlik ve acı hissediyorsanız doktorunuza başvurun.

Endişe Problemleri Yaşayabilirsiniz

Televizyon, telefon veya tabletinizi gece geç saatlere kadar kullandığınızda uyku kalitenizi bozulur ve uyku problemleri ortaya çıkar. Oturarak çok fazla yalnız zaman geçirdiğinizde, sosyal kaygı ve asosyallik problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızdan ve sosyal ortamınızdan kopmamak için hareket etmeye devam edin.

Kaçınılmaz Omurga Ağrıları

Yanlış bir pozisyonda oturmak sırt kasları, boyun ve omurga bölgesinde ciddi ağrılara yol açabilir. Uzun süre oturmak zorundaysanız, sandalyenizin ergonomik olduğundan emin olun. Bu sandalyeler sırtınızı doğru şekilde destekleyerek ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak unutmayın, sandalyeniz ne kadar rahat olursa olsun, omurganız uzun süre oturmaktan hoşlanmaz. Omurga sağlığınızı korumak için yarım saatte bir ayağa kalkıp hareket etmeyi ihmal etmeyin.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.