Omurganızı Düzeltmenize Yardımcı Olacak 4 Egzersiz

Buradasınız

Hareket Et 17 Kasım 2018

Çoğu kişi spor yaparken, omurga egzersizi yapmayı göz ardı ediyor. Durum böyle olunca da bel ve boyun ağrılarıyla birlikte omurga rahatsızlıkları ortaya çıkıyor. Duruşunuzu düzeltmeye yardımcı olacak ve kendinizi daha sağlıklı hissedeceğiniz 4 basit egzersizi mercek altına aldık.

Squat

İşe squatla başlayabilirsiniz. Bu hareket, kambur ve düşük omuzlu duruştan kaynaklanan bel ve omuz rahatsızlıklarının düzelmesine yardımcı olur. Doğru yapılan squat hareketinin vücuda olan faydaları saymakla bitmez: Kalçayı sıkılaştırır, eklem hareketlerini arttırır, kaslarınızı kuvvetlendirir ve basenlerinizi toparlar. Bu egzersizi yapmak istiyorsanız temel olarak izlemeniz gereken adımları şöyle belirtebiliriz. Ayaklarınız karşıyı gösterecek şekilde bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kalçanızı olabildiğince sıkıp dışarı çıkararak, belinizde çukur oluşacak şekilde dik bir konuma getirin. Sandalyede oturur gibi, hareketi çöküp kalkarak tekrarlayın. 10 ile 12 tekrarlık 3 set ortalama bir kişi için ideal egzersiz süresidir.

Köprü Egzersizi

Bel, kalça ve basen bölgelerini güçlendirmeye yardımcı olan bu omurga egzersizi, aslında oldukça kolay. Bu hareket aynı zamanda size esneklik kazandırır ve vücudunuzun kolayca şekillenmesini sağlar. Ayak tabanlarınız yere basacak şekilde, dizlerinizi kırın. Ayaklarınız kalça hizasında açık olmalıdır. Ellerinizi vücudunuzun yanına düz olacak şekilde yerleştirin. Belinizi yukarı kaldırıp tekrar aşağı indirin.

Plank

Göründüğü kadar kolay olmayan egzersizlerden biri de planktır. Eğer spora ayıracak çok fazla vaktiniz yoksa, bu omurga egzersizi sizin için ideal olabilir. Plank egzersizi tüm karın kaslarını çalıştırır ve aynı zamanda boyun, belt, sırt, gögüs ve ön/arka bacak kaslarınızı güçlendirir böylece duruş bozukluklarının düzelmesine yardımcı olur. Omzun geride ve göğsün dik olmasını sağlar. Yüzüstü yere yatın ve kol dirsekleriniz 90 derece olacak şekilde yerden destek alın. Başınızdan topuklarınıza kadar vücudunuzu düz tutmaya özen gösterin.

Mekik

Yıllardır alışık olduğumuz egzersiz türlerinden biri olan mekik, sırt ve karın kaslarını güçlendirmek için en ideal egzersizlerden biridir. Fakat mekik çekerken, duruşunuz oldukça önemli. Doğru mekik için, harekete başlarken baş yerde olmalı, karın olabildiğince içe çekilmeli ve boyun öne gelmeden vücut ile aynı pozisyonda yukarı kalkılmalıdır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.