Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ofis Çalışanları İçin: Günün Sonunda İyi Hissettirecek 4 Egzersiz
Ofis Çalışanları İçin: Günün Sonunda İyi Hissettirecek 4 Egzersiz

iyihisset.com

05 Eyl 2018

Günümüzde milyonlarca kişi, günün sekiz ya da daha fazla saatini masa başında mesaide geçiriyor. Dolayısıyla bunun birçok olumsuz yan etkisiyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Baş ağrıları, boyun ağrıları, kalça ağrıları... Peki birkaç egzersizle günün yorgunluğunu atarak kendinizi daha iyi hissetmeye ne dersiniz?  Ofis çalışanları için egzersiz önerilerimizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. Pecs Stretch

Uzun süre masa başında oturduğunuzda omuzlarınız öne doğru çekilir ve böylece sırt ve boyun bölgesinde ağrılar başlayabilir. Bu egzersiz tam olarak boyun ve omuz bölgenizi rahatlatmaya yönelik. İhtiyacınız olan şey, düz bir zemin ve sırtınıza yerleştirebileceğiniz bir silindir veya pilates topu. Pilates topunu baş ve kalçalarınıza dik olacak şekilde, omurganıza yerleştirin. Kollarınızı yanlara doğru uzatın veya başınızın arkasında bağlayın. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve dizlerinizden bükerek ayaklarınızı yere basın. Pilates topunun sırtınıza tam oturduğundan emin olun ve diyaframınızdan üç derin nefes alın. Topun sırtınızı ve omuzlarınızı rahatlattığını hissetmeye başlayacaksınız.

2. Glute Strengthener Pose

Ofis çalışanları için kalça kaslarını kuvvetlendirmek, sırt ağrılarıyla başa çıkmanın etkili bir yöntemidir. Bu egzersiz için, dirseklerinizin ve dizlerinizin üzerinde durun. Önce sol bacağınızı dizlerden kırarak yukarı kaldırın. Egzersizi yaparken popo kaslarınızı sıkmayı ihmal etmeyin. Bu hareketi yaparken sırtınızla havadaki ayağınız aynı hizada olmasına dikkat edin. Aynı hareketi sağ bacağınızla da yapın. Hareketi 20 kez tekrarlayın. Süreç içerisinde kalça kaslarınızın güçlendiğini ve sırt ağrılarınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

3. Plank

Masa başında otururken, karın kaslarınız gitgide zayıflar. Zaman içerisinde, gevşeyen bu kaslar omurgada kamburluğa neden olur. Bu kamburluğun oluşmasını önlemek için size bir önerimiz var. Ofis çalışanları için birebir olan plank egzersizi, hem formda kalmanızı sağlayacak hem de vücut anatominizin bozulmasını engelleyecek. Aynı zamanda, karın kaslarıyla birlikte boyun, bel, sırt, göğüs ve ön/arka bacak kaslarının da kuvvet kazanmasını sağlayan bu egzersiz için önce yere şınav pozisyonunda uzanın. Yere sadece dirsekleriniz, kolunuzun ön kısmı ve ayak parmak uçlarınız değmeli. Gücünüzün yettiği kadar kadar bu pozisyonda kalmayı deneyin.

4. Cat Cow

Bu gerdirme hareketi ofis çalışanları için mükemmel bir rahatlama egzersizidir. Vücudunuzu gerdirirken, kalça ve karın kaslarınızı gevşetir; aynı zamanda sırt ve boynu güçlendirir. Günün stresini azaltmaya yönelik bu egzersiz, vücudunuzu tamamıyla rahatlatabilir. Masa pozisyonunda (elleriniz ve dizleriniz üzerinde) kalçanızı dışarıya doğru çıkarın. Bu esnada başınızı da tavana doğru kaldırın ve istediğiniz kadar gerilin. Bu hareketi 20 ile 30 saniye arasında tekrarlayın ve vücudunuzdaki gevşemeye tanık olun.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.