Kanser Tedavisine Katkıda Bulunacak Spor Egzersizleri

Buradasınız

Hareket Et 05 Şubat 2022

kanser, tedavi, egzersiz, spor, hareket

Kanser tedavisi boyunca birçok hasta, hem hastalığın verdiği yorgunluklar hem de tedavinin yarattığı etkiler sebebiyle günlük hareketlerden ve egzersizlerden uzak durur. Ancak yapılan birçok farklı araştırmaya göre spor egzersizleri kanser tedavisine çok olumlu etkiler yaparak hastaların rahatlamasını sağlayan unsurlardandır. Özellikle kansere bağlı yorgunlukların azalması ve vücudun gücünü toplayabilmesi için kanser tedavisinde spor yapılması büyük önem taşımaktadır. Kanser tedavisi boyunca yapılabilecek egzersiz türleri ve sporlar hakkında bilgileri bu yazımızda derledik. 

Sabah kültür-fizik hareketleri

kanser, tedavi, egzersiz, spor, hareket, sağlık, kadın

Kanserle mücadele ederken yapılması gereken egzersizler, bedeni çok yormayacak ancak yine de bedenin aktif şekilde çalışmasını destekleyecek şekilde olmalı. Çünkü bazı kanser tedavileri diğerlerine göre ağır şekilde vücudu yorduklarından bir de bunun üzerine sporun verdiği yorucu etkileri katmak doğru olmayabilir. Bunun için kanser tedavisi devam ederken uygulanabilecek en iyi egzersizlerden biri kültür-fizik hareketleri olarak da ifade edilen, esneme, germe ve açma çalışmalarıdır. Yaşa ve vücudun genel durumuna göre ağırlıkları, sıklıkları ve sayısı değişebilecek bu hareketleri genelde günün erken saatlerinde yaparak hem bedene güç kazandırabilir hem de tedavi sürecine pozitif şekilde yardımcı olabilirsin.

Farklı egzersiz türlerinden karışım yapılabilir

kanser, tedavi, egzersiz, spor, hareket, hemşire, erkek

Her bir kanser hastası için egzersiz programı özel ve kişisel olarak belirlenir ve tamamen doktor gözetiminde yapılır. Doktorun söylemediği ya da önermediği hiçbir egzersiz ve hareket yapılmamalıdır. Kanser tedavisi sırasında uygulanacak olan egzersizler; kas, solunum, denge, esneklik gibi farklı bölgeleri ve sistemleri güçlendirecek hareket gruplarına özel olarak yapmak gerekir. Genelde bir fizyoterapist eşliğinde yapılan bu egzersizler, tek başına olduğu gibi grupla da gerçekleştirilebilmektedir.

Kendini zorlamamak en önemlisi

kanser, tedavi, egzersiz, spor, hareket, kadın, hasta

Kanser tedavisi boyunca spor ve egzersiz yaparken aynı zamanda çok dikkatli olunması da gerekir. Tedavinin seyrini etkilemeyecek ve bedeni de daha fazla yormayacak bir program takip edilmelidir. Aşırı zorlayıcı ve yıpratıcı hareketlerden kaçınmak, uzun süreli ve olmayacak sıklıklarda egzersizler yapmak, çok sıcak ya da soğuk havalarda dışarıda olmak, uygun kıyafetler tercih etmemek kanser tedavisinde spor yaparken yapılabilecek yanlışlar olarak sıralanabilir.

Hafif yürüyüşler ideal

kanser, tedavi, egzersiz, spor, hareket, kadın, erkek, koşu

Kanser tedavisi için genelde önerilen ve her yaş için de uygun olan aktivitelerden biri hafif yürüyüşlerdir. Yarım saat ile 1 saat aralığında ve hafif tempoda olacak şekilde yürüyüşler yapılabilir. Eğer mümkünse ve havanın sıcaklığı da izin veriyorsa bu aktiviteyi evin dışında yapmak en uygunudur. Tempo yavaş yavaş artırılabilir ancak tüm bu sürecin de doktor kontrolü altında olması ve mutlaka gözetilmesi önemlidir. Hastanın ve hastalığın durumuna göre en doğru programı ve kararı doktor verecektir.

Aerobik de tercih edilebilir

kanser, tedavi, egzersiz, spor, hareket, erkek, spor salonu

Kanser hastalığı boyunca vücudu desteklemek için yapılabilecek fiziksel aktivitelerden bir diğeri de aerobiktir. Yine hafif tempoda olması gereken aerobik egzersizlerinin haftada en az 150 dakika kadar olması gerekir. Bu süreyi güne bölerek her gün aktif olmak ve spor yapmak en önemlisidir. Bu egzersizler sırasında farklı kas gruplarının desteklenmesi ve çalıştırılması da önemlidir.

Kanser tedavisinde fiziksel hareketliliğin ve egzersizlerin tedavinin başarısını artırmadaki etkisi, çok sayıda araştırma tarafından kanıtlanmış durumda. Spor, tedavi olsun ya da olmasın sağlıklı bir hayat sürmek için en önemli kurallardan ve şartlardan biri. Ancak bunun yanında sağlığınla ilgili hayatın boyunca ihtiyaç duyacağın durumlar için de QNB Sigorta’nın Yaşasın Hayat Sigortası yanında. Cilt kanseri hariç bütün kanser türlerini ilk fazından itibaren sigortalayan bu ürün ile kendini ve sevdiklerini koruma altına alabilirsin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.