Hareketli Geçen Yaz Mevsimine Özel 5 Fitness Hareketi

Buradasınız

Hareket Et 21 Haziran 2019

 
Fitness, hem kilo verip zayıflamak hem de formda kalıp kaslarını kütlesel olarak geliştirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Aletli ve aletsiz olarak yapılabilen bu sporda amaç, tüm bedenin sağlıklı ve dinç bir görünüm kazanması. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık, spor salonlarına gitmeden cep telefonlarına indirebileceğiniz uygulamalarla ya da internet sitelerinde yer alan videolarla evde kolaylıkla spor yapabilirsiniz. Hareketli geçen ve bol bol terleten yaz mevsimine özel evde yapabileceğiniz 5 etkili fitness hareketine gelin birlikte bakalım.

1. Crunch
 


Düzenli yaptığınız takdirde dümdüz bir karına sahip olmanızı sağlayan bu egzersiz için öncelikle yere bir mat serin. Matınızın üzerine sırt üstü uzanarak başınızı ellerinizin arkasına alın. Dizlerinizi kırıp ayaklarınızı yere basın. Omuz ve baş kısmınızı yerden hafifçe kaldırıp geri yatın. Karın bölgesinin kaslarını geliştiren crunch hareketinde bel boşluğunuzu korumaya dikkat etmeli ve hareketi yaparken ayaklarınızı sabit tutmalısınız. Bedeninizin dayanıklılığına göre bu hareketi 10 tekrar olacak şekilde 2 ya da 3 set uygulayabilirsiniz. 

2. Lunge
 
Baldır, kalça ve bacaklar için mükemmel olan bu egzersizle sıkı bir görünüme sahip olmak mümkün. Lunge hareketi için ayakta durun ve bacaklarınızı omuz hizasında açın. Kalçanızı geride tutarak bir bacağınızla öne doğru geniş bir adım atın. Dizlerinizi kırın, arkada olan bacağınızın diz kapağını yere tam değdirmeyecek şekilde eğilin. Ardından başlangıç pozisyonuna dönüp, aynı hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın. Denge, eklem ve kas koordinasyonunu güçlendiren bu hareketi, elinize alacağınız ağırlıklarla yaparak daha etkili sonuç alabilirsiniz. Egzersizi her set 10 tekrar olacak şekilde 3 set uygulayabilirsiniz. 

3. Mountain climbing
 
Hem kollarınızı hem de bacaklarınızı çalıştırıp güçlendirecek bu egzersizi bir matın üzerinde daha rahat yapabilirsiniz ancak matın kaymamasına özen gösterin. Elleriniz ve ayak parmak uçlarınızın üzerinde (plank pozisyonu) sırtınızı düz tutarak durun. Ardından dizlerinizi sırayla göğsünüze çekin. Dizinizi göğsünüze çekerken nefes alın, geriye doğru uzatırken ise nefes verin. Bu hareketi tempolu yapmanız çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

4. Triceps dips on bench
 
Bu hareketi yapmak için bir sehpa, sandalye ya da koltuk gibi sabit bir eşyaya arkanız dönük olarak ellerinizle tutunun. Tutunduğunuz alan bel bölgenize denk gelecek şekilde eğilin ve egzersiz için pozisyon alın. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açıp yavaş bir şekilde eğilin. Bu egzersizi yaparken sırtınız yaslandığınız noktaya çok yakın kalmalı ve dirsekleriniz iki yana doğru açılmamalı. Aşağı inerken nefes alın, yukarı çıkarken nefes verin. Arka kol kaslarınızı güçlendirecek bu hareketi dayanıklılığınıza göre 5-10 tekrar olacak şekilde 2 ya da 3 set olarak yapabilirsiniz. 

5. Dumbbell deadlift
 
Alt ve üst kaslarınızın neredeyse tamamını çalıştıran bu egzersizi bar ya da dumbbelllarla yapabilirsiniz. Ayakta durup bacaklarınızı omuz hizasında açın. Sırtınız dik bir şekilde, ayaklarınız dizlerinizi geçmeyecek şekilde eğilin. Aşağı doğru eğilirken nefes alın ve elinizdeki dumbell’ları dengeniz için bacaklarınızın yakınında tutun. Tüm hareket boyunca sırtınızın sabit olmasına dikkat ederek bel boşluğunuzu korumalısınız. Yukarı doğru çıkarken nefes verin ve kollarınızı kırmadan dumbell’ları vücudunuzla bir bütün olarak hareket ettirin. Sırt, kol, kalça ve bacak kaslarınızın tamamını çalıştıran bu egzersiz, yaz aylarında formunuzu korumanıza yardımcı olacak. 

Kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/yeni-trend-evde-fitness-pembenar-detay-egzersizler-2225188/
https://yemek.com/fitness-hareketleri/
https://blog.bodyforumtr.com/deadlift-hangi-kas-grubunu-calistirir/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.