Güne Zinde Başlamak İçin 5 Esneme Hareketi

Buradasınız

Hareket Et 03 Ekim 2018

Güne başlamadan önce yapacağınız egzersizler gün boyunca çok daha enerjik olmanızı sağlar. Başlarda sabahları erken saatte uyanmak size zor gelebilir ama emin olun birkaç gün sonra vücudunuz sabahları esneme hareketi yapmaya alışacak ve bu alışkanlığı bırakmak istemeyeceksiniz. İşte yogadan ilham alarak, kan akışınızı düzene sokacak, vücudunuza esneklik kazandıracak esneme hareketleri!

1. Kobra Pozisyonu

Karnınızın üstüne doğru yatın ve ellerinizi gövdenizin iki yanına alın. Dirseklerinizi kırarak avuç içlerinizi yere değdirin. Sonrasında dirseklerinizi düzleştirip kuyruk sokumunuzdan esneyerek göğsünüzü ileriye doğru uzatın. Vücudunuzun iyice uzatacak olan bu esneme hareketi sırasında doğru nefes alışverişi yapmaya özen gösterin.

2. Kedi ve İnek Pozisyonu (Majaryasana ve Bitilasana)

Omurganızı çalıştıracak bu esneme hareketi aynı zamanda sırtınızı ve boynunuzu da destekleyecek. Elleriniz ve dizleriniz yere değecek şeklide masa pozisyonunda durun. Pozisyon sırasında dizlerinizin tam kalçanızın alt hizasına gelmesine dikkat edin. Nefes verip göğsünüzü tavana doğru kaldırın. Nefes aldığınız zaman ise sırtınızı kamburlaştırın. Beş kez bu hareketi tekrarlayarak sırtınızdaki gerginliğin azalmış olduğunu hissedebilirsiniz.

3. Spinal Twist

Sırt üstü yere uzanın, bir dizinizi elinizle kendinize çapraz şekilde çekerken, üst gövdenizi ve başınızı tam zıt tarafa çevirin. Bu esneme hareketi sırasında bütün kaslarınızı hissetmeye çalışın. Nefes alışverişinizi kontrol altına alarak aynı hareketi diğer bacak için tekrarlayın. Sonrasında iki dizinizi de kırıp ters yöne çevirerek hareketi güçlendirebilirsiniz.

4. One-Legged Dog (Eka Pada Adho Mukha Svanasana)

Bacaklarınızı omuz hizanızda açarak yerde ters V pozisyonunu oluşturun. Ellerinizin başınızın önünde ve kollarınızın düz bir açıyla durmasına dikkat edin. Sağ bacağınızı bedeninizle aynı hizada tutarak düz bir şekilde yukarı kaldırın. Bu esneme hareketi sırasında iki bacağınızın da dümdüz olmasına dikkat edin. Pozisyon halindeyken derin nefes alarak diğer bacağa geçin.

5. Uttanasana

Strese ve gerginliğe iyi gelen bu esneme hareketi, kalçalarınızı ve dizlerinizi güçlendirecek. Dağ duruşu olarak tabir edilen dik pozisyonu alın. Bu pozisyonda ayak tabanlarını yere tamamen temas ederken dizleriniz de dümdüz olmalı. Kollarınızı vücudunuzun iki yanına alın ve yavaşça dizlerinizi kırmadan dümdüz bir şekilde eğilin. Düzenli nefes alıp verirken her nefes verişinizde dizlerinize doğru biraz daha kapanın. Bu duruş pozisyonunda 30-40 saniye kadar kalın. Pozisyon bitiminde sırtınızı düzleştirirken nefesinizi verin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.