Fitness Performansınızı Arttıracak 7 Kural

Buradasınız

Hareket Et 20 Eylül 2020

 

Hayalinizdeki vücut ölçülerine ve şekline sahip olmak için üst düzey motivasyona sahip olmalı, gereken zamanı vermeli ve büyük bir emek harcamalısınız. Ancak herkesin anatomik yapısının da birbirinden farklı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Dolayısıyla fitness programınız düzenlenirken bu etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca tüm bu gerekliliklerin yanı sıra kondisyonunuz ve performansınız da oldukça önemlidir. Fitness performansınızı ve başarınızı yükseltmek için size yardımcı olacak 7 altın kuralı derledik.

Isınma hareketleri yapın

Ağırlık çalışmadan önce yaptığınız ısınmalar, vücudunuzun ağır çalışmaya hazırlanma evresidir. Hafif tekrarlar ile devam ettiğiniz ısınma turları spor anında lif zedelenmelerinin önüne geçecektir. Isınma hareketleri fitness performansınızı arttıracak önemli bir evredir. Dolayısıyla programınıza başlamadan önce hafif ağırlıklarla ısınma hareketleri yapmalısınız.

Beslenmenize dikkat edin

Vücudunuzdaki yağ ve kas oranı fitness performansınız üzerinde oldukça önemli bir etkendir. Kas kütlenizi arttırarak fitness performansınızın yükselmesini sağlayabilir ve güç kazanabilirsiniz. Kas kütlesini ve gücünüzü arttırmaya çalışırken harcadığınız kalori miktarı ve aldığınız besin değerleri bu noktada çok önemlidir. Doğru besinleri tüketerek istediğiniz vücudu ve performansı daha erken yakalayabilirsiniz.

Dikkatli nefes alın

Spor yaparken vücudunuza yeterli miktarda oksijen girmesi oldukça önemli bir detaydır. Doğru nefes almak size güç kazandıracaktır ve performansınızı arttıracaktır. Nefesinizi doğru tekniklerle alıp verdiğiniz süre içinde daha verimli ve uzun soluklu spor yapacaksınız.

Alternatif ekipmanlar edinin

Vücut dinamiklerinizi harekete geçirmek için sadece fitness aletleri ile spor yapmak yeterli olmayabilir. Fitness performansınızı arttıracak kettelebell, direnç bantları, yoga matı, pilates topu gibi ekipmanlara da ihtiyaç duyacaksınız. Ekipmanlar, fitness performansınızı arttırmasının yanında vücudunuzun düzgün şekillenmesine de yardım edecek.

Vücudunuzu tanıyın

 

Fitness yapmaya başlamadan önce vücudunuzun hangi bölgelerini şekillendireceğinize karar verin. Derinlemesine araştırmalar yapın ve kendinizi izlemeye alın. Yemek yerken, yürürken, koşarken sürekli vücudunuzu uyarın.

Uyku düzeninize dikkat edin

Spor yaparken vücudumuz enerji tüketir, enerji tüketen vücut kendini dinlenmeye almak ister. Uyku düzeni ve saatleri hem kalori yakmanızda hem de diğer gün dinç uyanmanızda etkili rol oynar. Ayrıca iyi bir uyku ile sadece fiziksel olarak değil, mental olarak da performansınızı arttıracaksınız.

Bol bol su için

Spor yaparken vücudunuz sıvı kaybı yaşar. Egzersiz boyunca su kaybına uğrayan vücudun kendini yenilemesi için sık sık su içmeniz gerekir. Bu süre içinde vücudunuzdaki toksinleri atar ve sağlıklı kilo vermeye başlarsınız. Fitness performansınızın istediğiniz gibi sonuç vermesi için su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.