Etkili Bir Şekilde Şınav Çekebilmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Nokta

Buradasınız

Hareket Et 06 Ekim 2019

 
Spor, günümüzde pek çok hayatın yadsınamaz bir parçası haline geldi. Şüphesiz en çok kalori yaktıran spor hareketlerinden biri ise şınav. Beden eğitimi derslerinde, askerlikte ve spor salonlarında karşımıza çıkan şınav, hem duruş bozukluklarının düzelmesinde yardımcı oluyor hem vücudu güçlendiriyor hem de kalori yakmanızı sağlıyor. Ancak antrenmanınızı daha etkili hale getirmek için şınavla ilgili bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Etkili bir şekilde şınav çekebilmek için bilmeniz gereken 5 noktayı yazdık.

1. Düz durmaya özen gösterin
 


Şınav çekerken en önemli nokta duruşunuzdur. Kollarınızın, bacaklarınızın ve sırtınızın düz olması gerekir. Sırtınızı gergin tutmalı ve düz durmaya özen göstermelisiniz. Sırtınızın gergin olması kalça kaslarınızı da stabilize eder. Bu şekilde şınav çekerken kendinizi daha iyi dengeleyebilir ve vücudunuzdaki yükü azaltmış olursunuz. Ayrıca sakatlanmaların da önüne geçersiniz. 

2. Omuzlarınızdaki yükü azaltın
 
Şınav çekerken pek çok kişi tüm yükü omuzlarına veriyor. Ancak bu pek de doğru bir hareket değil. Çünkü ağırlığın omuzlara verilmesi, kalçanın havaya doğru eğim göstermesine neden olduğu için şınav çeken kişinin daha çok yorulmasına neden olabiliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şınav çekerken tüm vücudun düz olması gerekiyor. 

3. Kollarınızı geniş açmaya dikkat edin
 
Profesyonel olarak spor yapan kişiler şınav çekerken kollarını dar şekilde açabilirler. Ancak şınav çekmeye yeni başlıyorsanız, kollarınızı geniş açıda açın. Bu şekilde daha kolay şınav pozisyonu alabilirsiniz. Ellerinizi 45 derecelik açıya ayarlayarak itme kuvvetinizi zeminden alabilirsiniz. 

4. Nefesinizi kontrol edin
 
Sporun her aşamasında doğru nefes almaya dikkat etmek gerekir. Şınav çekerken de doğru nefes alıp vermek hem antrenmanınızı kolaylaştırır hem de çabuk yorulmamanızı sağlar. Bu nedenle şınav çekerken vücudunuzu yere indirdiğinizde nefes alın ve yükseldikçe nefes verin. Bu teknikle yorulmadan daha uzun süre şınav çekebilirsiniz. 

5. Zemini iterek yükselin
 
Şınav çekmeye başlarken, hem şınavın daha etkili olması için hem de sakatlanmaların önüne geçmek için tüm vücut ağırlığınızın dengeli olması gerekir. Henüz şınav çekmeye yeni başlıyorsanız ağırlığınızı dengeli tutmaya özen göstermelisiniz. Şınav pozisyonunu aldıktan sonra yerden güç alarak vücudunuzu zeminden yukarı doğru iterek yükselmeniz, daha kolay şınav çekmenizi sağlayacaktır. Ellerinizi ve kollarınızı sert bir zemine koyarak kendinizi yavaş yavaş yukarı itebilir ve yükselebilirsiniz. Bu sayede şınavı daha rahat ve daha kolay çekebilirsiniz. 

Kaynak:
https://blog.decathlon.com.tr/2018/01/24/etkili-sinav-cekmenin-puf-noktalari/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.