Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

En Etkili 6 Basen Eritme Hareketi
En Etkili 6 Basen Eritme Hareketi

iyihisset.com

25 Tem 2018

Özellikle kadınların çok fazla şikayetçi oldukları basen bölgesi, yaz aylarında çok daha sık gündeme gelmeye devam ediyor. Vücudun normal görüntüsünü bozarak kilolu gözükmesine neden olan basenler, kilo verme yolunda da en zorlu bölgelerden biridir. Basen eritme ve kalça eritme ise zorlu ve uzun bir süreçtir. Özellikle yanlış spor hareketleri ve düzensiz beslenme ile daha da zorlaşan bu süreci basit basen eritme hareketleri ve basen eritme diyeti ile kolaylaştırmak sizin elinizde. Her gün düzenli olarak 15-20 dakikanızı harcayarak basitçe uygulayabileceğiniz ve etkisi çok da yüksek olacak 7 basit basen eritme hareketi ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Squat

Basenlerde oldukça etkili ve estetik bir görüntü yakalamanızı sağlayacak squat, aynı zamanda bel, baldır, sırt ve karın kaslarını üzerinde de etkili bir egzersizdir. Düz bir zeminde ayaklarınızın üzerinde gerçekleştireceğiniz bu egzersizde, ayaklarınız omuz hizasında açık ve elleriniz belinizde olmalı. Ardından dizlerinizi olabildiğince kırarak kalçanızı dışa doğru çıkartmalı ve aralıklı olarak ilk pozisyonu uygulamalısınız. Başlangıçta kısa süreli setler halinde uygulayacağınız bu egzersiz ile kalça eritme yolunda ilk adımı atabilirsiniz.

Side lying leg raise

Tamamen yatar pozisyonda yapılan bu hareket, basen eritme için ideal egzersizlerden biridir. İhtiyacınız olan tek şey ise düz bir zemin. Ellerinizin zeminde kalması ve kalçanızın açı oluşturarak yükselmesiyle elde edeceğiniz pozisyonda sırasıyla bacaklarınızı 90 derecelik açılar oluşturarak yukarıda sabit tutmanız gerekecek. Bu sayede aralıklı olarak sabit tutacağınız üst bacaklarınızdaki yağların yakımını kolaylaştıracak ve rahatlıkla basenlerinizin erimesine yardımcı olacaksınız.

Bird Dogs

Basen eritme hareketlerinde bir sonraki sırada Bird Dogs var. Düz bir zeminde dizlerinizin üzerinde koordineli olarak kol ve bacaklarınızı indirip kaldırdığınız bu basen eritme hareketi ile bileklerinizden itibaren bacaklarınızın ve kalçanızın forma girmesini sağlayabilirsiniz.

Lunge

Bu harekette ellerinizi belinize sabitledikten sonra iki ayağın da parmak uçlarının karşıya bakmasına ve ayaklardan birinin önde, diğerinin arkada hizalı şekilde tutulmasına özen gösterin. Kalça eritme hareketleri arasında Lunge, statik bir şekilde aşağı-yukarı hareket ile baseninizi eritecektir. Bu yöntemle ayrıca bir süre sonra vücudunuzu da orantılı bir forma sokabilirsiniz.

Deadlift

Elinizde en fazla birkaç kiloluk bir ağırlıkla, neredeyse tüm vücudunuzu etkisi altına alacak bu egzersizde, baseninizde büyük oranda küçülme yakalayabilirsiniz. Burada önemli olan hususlar; duruşunuzdaki “s” pozisyonunu bozmamanız, kalça ve dizlerinizi zorlanmadan esnek bir şekilde, dizleri hafif kırarak öne doğru eğilmenizdir. Kalça kaslarınızı büyük oranda çalıştıracak egzersiz yardımıyla yuvarlak bir form yakalayabilirsiniz.

Side & Cross Lunge

Bu egzersiz, bacaklarınızı sıralı olarak çalıştırıp, basenlerinizin hızlı ve etkili bir şekilde incelmesine sebep olacak. Basen eritme diyeti ile orantılı olarak uygulayabileceğiniz bu yöntemde, bacaklarınızın çapraz bir açı oluşturarak sabit kalması sonucu yağ yakımını da hızlandırabilirsiniz. Oldukça önemli olan bu basen eritme hareketinde, sakatlıklara sebebiyet vermemek adına belinizi olabildiğince dik tutmalısınız.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.