Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Düzenli Koşmanın Vücudunuzda Yarattığı Değişimler
Düzenli Koşmanın Vücudunuzda Yarattığı Değişimler

iyihisset.com

09 Eyl 2019


Koşmak, herhangi bir yardımcı ürün kullanılmadan ve spor salonuna ihtiyaç duyulmadan yapılabilecek en faydalı sporlardan biridir. Uygun kıyafetler ve ayakkabılarla günün her saati her yerde koşabilirsiniz. Koşmak, egzersiz ya da rahatlama amaçlı yapılabilir. Doğada yapacağınız kısa bir koşu sizi mental anlamda rahatlatacağı gibi metabolizmanızın çalışma düzenine de olumlu etki sağlar. Düzenli koşmanın vücutta yarattığı değişimlere gelin birlikte bakalım.

 

1. Kas gücünüz artar

Uzmanlara göre koşmanın bacak kasları üzerinde güçlendirici etkisi var. Düzenli koşmak kasların gelişmesine yardımcı olur. Düzenli koşan insanların bacak kıkırdakları geliştiği için vücudun dayanıklılığı da artar. Bu sayede ise hareketsizliğe bağlı olarak gelişen eklem ağrıları azalır. 

 

2. Kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz azalır

Koşmak, kalp ritmini anlık olarak hızlandırır. Bu nedenle yüksek tansiyon ya da kronik kalp rahatsızlıkları olanların koşu alışkanlığı geliştirmeden önce doktorlarına danışmaları gerekir. Düzenli koşmak; kalp hastalıkları riskini azaltmasının yanı sıra, dolaşım sisteminin de daha iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kan basıncını ve kolesterolü dengeleyerek yüksek tansiyonu düşürür.

 

3. Kilo verirsiniz, yağ oranınız azalır

Düzenli koşmak vücudunuzun forma girmesine yardımcı olur. Tüm vücut kaslarını aynı anda çalıştıran bir spor olduğu için düzenli koşu yaparak hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Koşuyla birlikte uygun bir diyet programına uyarak yağ oranınızı azaltabilir ve kaslarınızın güçlenmesine destek olabilirsiniz.

 

4. Eklemleri güçlendirir

Koşuda neredeyse tüm eklemler çalışır ve zamanla güçlenir. Düzenli koşu yapan kişilerde eklem ağrıları azalır ve kendilerini daha dinç hissederler. Ayrıca düzenli olarak koşmak, kondisyonu yükseltir ve nefes alış verişleri daha düzenli hale gelir. Bu da akciğer sağlığı için oldukça faydalıdır. 

 

5. Toksin attığınız için cilt güzelleşir

Koşunun temposuna bağlı olarak vücutta terleme gerçekleşir ve toksinler vücuttan atılır. Toksinlerin vücuttan atılması cildi daha sağlıklı hale getirerek güzelleşmesini sağlar. Bunun yanı sıra, koşu esnasında terleme nedeniyle kaybedilen suyun alınması gerekir. Bunun için de bol bol su içilmelidir.

 

6. Zihinsel olarak güçlenirsiniz

Koşmak, vücuda olduğu kadar zihne de faydalıdır. Özellikle açık havada koştuğunuzda bolca oksijen almış olursunuz. Oksijen vücudu tazelerken hem vücudunuza hem de beyninize giden kan miktarının artmasını sağlar. Bu sayede ise kendinizi daha iyi ve mutlu hissedersiniz. Koşmak, aynı zamanda konsantrasyonu da arttırarak kişinin daha iyi odaklanmasına yardımcı olur.

 

7. Kan şekeriniz dengelenir

Düzenli olarak koşmak kan şekerini dengeler. Bu da tansiyon ve diyabet gibi hastalıkların riskinin azalmasını sağlar. Ancak hatırlatmakta fayda var, eğer yüksek tansiyon ya da kalp hastasıysanız doktorunuza danışmadan koşuya başlamamalısınız. Koşmanın vücutta yarattığı olumlu değişimleri ise yalnızca düzenli olarak koştuğunuzda gözlemleyebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.barcin.com/sportmen/duzenli-kosmanin-faydalari/

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.