Dikkat Edilmesi Gereken Fitness Hareketleri

Buradasınız

Hareket Et 22 Ocak 2022

fitness, spor, egzersiz, sağlık, sakatlanma, yaralanma

Düzenli spor ve egzersiz yapmak, sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için yapabileceğin en güzel aktiviteler arasında. Uzmanlar ve profesyoneller eşliğinde, her gün düzenli olarak bu hareketleri ve çalışmaları yapmak, belirli bir süre sonra çok daha dinç, esnek ve güçlü bir vücuda sahip olmanı sağlayabilir. Ancak bazı hareketleri yanlış yaparak kendini yaralaman ve sakatlaman da bir o kadar mümkün. Bunun önüne geçmek için de ne yaptığını ve ne kadar süreyle, sıklıkla ve güçle uygulaman gerektiğini çok iyi bilmelisin. İşte yaparken dikkat edilmesi gereken fitness hareketlerinden bazıları.

Sırt hareketleri

fitness, spor, egzersiz, sağlık, sakatlanma, yaralanma, sırt, hareket

Fitness antrenmanları içerisinde sıkça yapılan ve doğru yapılmadığında istenmeyen sonuçları doğurabilecek bir hareket Behind The Head Lat Pulldown olarak ifade edilen ve sırta baskı uygulayan egzersizdir. Genel olarak spor salonlarında bulunan pulldown makinesinde yapılan bu hareket, ısınmadan yapıldığında ya da doğru kuvvetle uygulanmadığında sırt kasları üzerinde çok olumsuz etkiler yaratabilir. Fitness egzersizlerine yeni başlayanların daha hızlı ilerlemek ve sonuç elde etmek için yaptıkları bu hareket için bir uzmanla işe başlamak en doğrusudur.

Zıplama hareketleri

fitness, spor, egzersiz, sağlık, sakatlanma, yaralanma, zıplama, hareket

Fitness egzersizleri içerisinde yapılan ve olumsuz sonuçlarla biten bir diğer hareket de zıplama hareketidir. Box jump olarak da geçen bu hareket, bacak, ayak ve bel bölgelerine çok fazla yük binmesini sağladığı için özellikle aşil tendonu üzerinde çok ciddi sonuçlar yaratabilir. Sıçrama hareketi yapılırken doğru açı ve yüksekliğin ayarlanmaması ciddi sakatlanmalara neden olabilir. Eğer amatörsen ve bu işe yeni başlamışsan genelde ileri ve profesyonel düzeyde spor yapanların tercih ettiği bu hareketten uzak durmalısın.

Omuz hareketleri

fitness, spor, egzersiz, sağlık, sakatlanma, yaralanma, omuz, hareket

Asla yapmaman ya da çok dikkatli olman gereken bir diğer fitness hareketi de omuzların için olanlardır. Omuzlarını geliştirmek için uygulayabileceğin Kipping Pull-Ups tarzı hareketlerde, hızlı güç patlamaları ve gereksiz bir serilik sergilersen sakatlanman an meselesi. Sallanmada içeren bu tarz hareketler yerine daha stabil ve sakin olarak yapabileceğin ve yine vücudunu şekle sokmana yardımcı olacak barfiks gibi hareketleri tercih edebilirsin.

Bel hareketleri

fitness, spor, egzersiz, sağlık, sakatlanma, yaralanma, bel, hareket

Vücudun birçok bölgesini ve kaslarını geliştiren bel hareketleri de potansiyel olarak sakatlanmalara neden olabilecek bir hareket grubudur. Ağırlık kaldırma ve şınav gibi birçok hareketi de kapsayan bu grup içerisinde örneğin Stragiht Leg Deadlift tarzı bir ağırlık kaldırma hareketi yaptığında belinin üzerine çok yüksek seviyede ağırlık bindirirsin. Bu hareketi de uzman ya da profesyonel eğitmenler eşliğinde yapmadığında ciddi sonuçlarla karşılaşman mümkün.

Spor yapmak, günlük egzersizleri rutin haline getirmek sağlığın için atabileceğin en iyi adımlar arasında. Bunu hayatının bir parçası yapmalısın ama bunu yaparken de ciddi sakatlanma ya da yaralanma gibi durumlardan uzak durmak için uzmanların gözetiminde olmayı ihmal etmemelisin. Fitness yaparken de hayatının her anında da ihtiyaç duyacağın anlarda 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile kendini ve sevdiklerini güvence altına alabilirsin. Üstelik ücretsiz online doktor ve psikolog hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.