Daha İyi Bir Vücut Duruşu için Pelvik Egzersizi

Buradasınız

Hareket Et 03 Nisan 2022

pelvik, egzersiz, antrenman, sağlık, hareket

Kegel egzersizi olarak da bilinen pelvik taban egzersizi, kadınların ve erkeklerin pelvik taban kaslarını güçlendirmek ve kas zayıflığı problemlerinden dolayı ortaya çıkan idrar tutamama gibi sorunların önüne geçmek için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Öte yandan vücut duruşu ve genel sağlık için de oldukça önemli olan pelvik egzersizinin sıklıkla tekrar edilmesi gerekiyor. Daha iyi bir vücut duruşu için pelvik taban egzersizini senin için araştırdık.

Pelvik taban egzersizinin faydaları nelerdir?

pelvik, egzersiz, antrenman, sağlık, hareket

Pelvik taban egzersizi, daha iyi bir vücut profili ve duruşu yanında erkeklerde ve kadınlarda birçok sağlık probleminin önüne geçilmesine de olanak sağlıyor. Pelvik taban egzersizi ile mesane, rektum ve ince bağırsakta yer alan kaslar destekleniyor ve idrar, gaz ve dışkı kaçırma gibi olumsuz durumlar engelleniyor. Öte yandan erkeklerde ürolojik bazı hastalıklar ve prostat gibi sorunları; kadınlarda ise doğum, rahim, mesane ve bağırsak sorunlarını ciddi derecede azaltıyor.  

Pelvik taban egzersizi nasıl yapılır?

pelvik, egzersiz, antrenman, sağlık, hareket

Pelvik taban egzersizini yaparken oturabilir, ayakta durabilir veya dizler hafifçe açıkken yatabilirsin. Daha sonra kalça ve çevresindeki kasları maksimum seviyede kasmalı ve hareket ettirmelisin. Bu şekilde 5 saniye beklemeli ve daha sonra gevşemelisin. Bu hareketi toplamda 5 tekrar olacak şekilde yapmaya özen göstermelisin. Bu egzersizi günde en az 10 defa yapmaya çalışmalısın. Kasılma süresinin giderek arttığını ve kaslarının daha da kuvvetlendiğini kısa bir süre sonra fark edeceksin.

Pelvik egzersizi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

pelvik, egzersiz, antrenman, sağlık, hareket

Pelvik taban egzersizini uygularken kaslarının zarar görmemesi için kaçınman gereken bazı durumlar söz konusu. Eğer sende bir süredir devam eden kronik kabızlık varsa bu egzersizleri biraz erteleyebilirsin. Ağırlık kaldırarak vücudunu zorlamamalı, aşırı kilolu olmaktan kaçınmalı ve bedenini zorlamamalısın. Aynı zamanda eğer tekrarlayan öksürüklerin de varsa bu antrenmanları biraz ertelemen faydalı olabilir.   

Su içmeyi ihmal etmemelisin

pelvik, egzersiz, antrenman, sağlık, hareket

Pelvik egzersizlerini yaparken dikkat etmen gereken en önemli noktalardan biri de günlük içtiğin su miktarıdır. Saat başı bir bardak su içmek ve düzenli şekilde idrara çıkmak da pelvik ve çevresindeki kasları çalıştıracak ve bu antrenmanları destekleyecektir.

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
19 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.