Ayak Ağrılarını Azaltacak 4 Hareket

Buradasınız

Hareket Et 13 Nisan 2020

Ayaklar, tüm gün boyunca vücudumuzun ağırlığını destekleyen ve yürümemize yardımcı olan organlarımızdır. Ayak ağrıları gereksiz veya önemsiz gibi görünse de ciddi sebepler doğurabilir. Gece meydana gelen ağrılar, kramp, spazm gibi sorunları önlemek ve güçlü ayaklara sahip olmak son derece önemlidir. Ayak ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak 4 yöntemi sizler için kaleme aldık.

Parmak ucuna kalkma egzersizi

Hareketleri sağlıklı bir biçimde yapabilmek için önce ayaklarınızı ısıtmanız gerekiyor. Ayaklarınızı esnetip kendinize doğru çekmeniz yeterli. Parmak ucuna kalkma egzersizi; ayak parmaklarınızı, ayak kaslarınızı ve tabanlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Topuklarınızı hafifçe kaldırın, ayak parmaklarınızla zemine baskı yaparak birkaç saniye bu pozisyonda kalın. Dinlenin ve hareketi 3 set halinde 10 kez tekrarlayın.

Havlu katlama egzersizi

Bu egzersiz, ayak parmaklarını güçlendirmek için yapılan etkili bir egzersizidir. Havlu kaldırma egzersizi için zemine bir havlu yerleştirin. Parmaklarınızı kullanarak havlunun bir ucundan tutun ve diğer uca getirin. Daha sonra, tekrar bir ucundan tutarak havluyu başlangıç noktasına geri getirin. Bu hareketi 4 set olacak şekilde 5 kez tekrarlayın.

Topla esnetme egzersizi

Bu egzersizde önemli olan kısım topun ağır olmamasıdır. Tenis topu büyüklüğünde bir toptan yardım alabilirsiniz. Ayağa kalkın ve topu ayağınızın altına yerleştirin. İleri ve geriye doğru dairesel hareketler yapın. Daha sonra topu diğer ayağınıza geçirin. Bu egzersiz ayaklarınızı esnetmenin yanı sıra dengenizi güçlendirmeye de yardımcı olur.

Ayak bileği esnetme egzersizi

Ayak parmaklarınızı ve ayaklarınızı güçlendirdikten sonra sıra ayak bileğinize geldi. Ayağınızı saat yönünde birkaç saniye çevirip aynı işlemi diğer ayağınıza uygulayın. Ayaklarınızı döndürmek için ayak parmaklarınızdan destek alabilirsiniz. Ayaklarınızı yukarı aşağı hareket ettirin. Bu işlemi uygularken vücudunuzun geri kalanını da esnetmiş olursunuz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.