Antrenman Sonrası Baş Ağrısını Önlemenin Yolları

Buradasınız

Hareket Et 17 Nisan 2022

antrenman, egzersiz, baş ağrısı, sağlık

Sağlıklı yaşamak için hareket etmek, antrenman ve egzersiz yapmak son derece önemlidir. Günlük hayatın içerisine hareketi katarak sen de çok daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsin. Ancak bunu yaparken sağlığına da zarar vermemen ve uzmanların önerilerine dikkat etmen çok önemli. Bu sayede antrenmanlarından istediğin faydayı sağlayabilir ve sayısız sağlık sorunundan korunabilirsin. Zaman zaman antrenman sonrasında baş ağrıları yaşaman ise son derece olası. Bu tehlikeli ve sıra dışı bir durum değil ve basit yöntemlerle bu ağrıdan kurtulabilirsin. İşte antrenman sonrası baş ağrılarından kurtulmak için yapabileceğin birkaç şey…

Antrenman sonrası baş ağrısı neden kaynaklanır?

antrenman, egzersiz, baş ağrısı, sağlık

Antrenman sonrası baş ağrıları, migrene kalıtsal yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülebilmektedir. Bu tür bir rahatsızlığın varsa doktoruna danışarak, antrenmanlarına daha dikkatli devam etmende fayda var. Antrenman sonrasında baş ağrısıyla karşılaşmanın bir diğer sebebi de yoğun efor olabilir. Çünkü sarf ettiğin yoğun efor neticesinde kan basıncının artması, fazla su kaybıyla dehidrasyon yaşaman, kan şekerinin düşmesi, hareketleri doğru formda uygulamaman ve antrenmanını sıcakta gerçekleştirmen gibi durumlarda baş ağrısıyla karşılaşman muhtemel. Eğer düzenli antrenman yapan biriysen bunlardan hangisi sonrasında başının ağrıdığını rahatlıkla bulabilirsin.

Önce doktoruna danışmalısın

antrenman, egzersiz, baş ağrısı, sağlık

Elbette böyle bir şikayetin olduğunda ilk olarak doktora gözükmen en doğrusudur. Değindiğimiz sebeplere bağlı olarak meydana gelen bir ağrın varsa da uygulayabileceğin bazı basit tüyolar mevcut. Örneğin, egzersiz yapacağın zaman bol su içmeyi ihmal etmemelisin. Egzersizinizi tamamladıktan sonraki iki saat içerisinde dengeli ve besleyici bir yemek yemeye çalışmalısın. Kan şekerini dengelemek için, protein kompleks karbonhidratlar ve lif içeren gıdaları tercih edebilirsin.

Kendini zorlayacak hareketlerden vazgeçmelisin

antrenman, egzersiz, baş ağrısı, sağlık

Antrenman sonrası meydana gelen baş ağrıları ile mücadele etme de beslenme çok önemlidir. Bunun için şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışmalısın. Bunun dışında antrenman sırasında kendini zorlamayacak şekilde bir program uygulaman da oldukça kritik. Kendini zorlayacak veya bozuk formda yaptığın hareketlerin meydana getirdiği ağrıları önlemek için ise antrenman öncesinde ve sonrasında hafif egzersizler yapabilirsin. Bunun için kişisel bir antrenörden de yardım alman faydalı olacaktır.

Çok sıcak havalarda antrenman yapmamaya özen göstermelisin

antrenman, egzersiz, baş ağrısı, sağlık

Eğer antrenmanını güneş altında ya da sıcakta gerçekleştiriyorsan, bu koşulların sebep olacağı baş ağrılarından korunmak için karanlık bir yerde dinlenip ılık duş alman sana iyi gelecektir. Ancak en başta spor yaparken güneşe maruz kalan veya sıcak yerlere göre daha serin ve gölge yerleri tercih etmelisin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.