Ekstrem Sporları Yapmana Engel Olabilecek Hastalıklar

Buradasınız

Hareket Et 04 Mart 2022

ekstrem, spor; hastalık, rahatsızlık

Adrenalinin hat safhada yaşandığı ve sporculara büyük haz veren ekstrem sporlar dünya çapında oldukça dikkat çekiyor. Ancak herkesin ekstrem sporları yapamayacağı da bilinen bir gerçek. Ekstrem sporlar bazı zorunlulukları da beraber getiriyor. Ekstrem spor yapmak isteyenlerin öncelikle belirli sağlık koşullarına sahip olması gerekiyor. Ekstrem sporları yapmana engel olacak hastalıkları senin için sıraladık.

Solunum yolları hastalıkları

ekstrem, spor; hastalık, rahatsızlık, solunum

Ekstrem sporlar için nefes kesiyor tabiri mecaz bir anlamdan ziyade aslında gerçek. Bazı ekstrem sporlar önemli ölçüde nefes kontrolü gerektiriyor. Bu noktada astım, bronşit ve KOAH gibi üst solunum yolu hastalıklarına sahip olan bireylerin ekstrem sporlardan uzak durması öneriliyor.

Nörolojik hastalıklar  
ekstrem, spor; hastalık, rahatsızlık, nöroloji

Tıpkı solunum yolu hastalıkları gibi nörolojik hastalıklar da ekstrem sporların yapılmasına engel teşkil ediyor. Parkinson, MS, ALS ve epilepsi gibi beynin kaslara verdiği komutları yavaşlatan hastalıklara sahip olan kişilerin ekstrem sporlar yapmaktan kaçınması gerekiyor.

Eklem hastalıkları

ekstrem, spor; hastalık, rahatsızlık, eklem

Özellikle yüksek kas gücü gerektiren ekstrem sporlar, eklem hastalıklarına sahip olan kişiler için oldukça büyük sorunlar ortaya çıkarabilir. Eklem romatizması, iltihaplı romatizma, lupus ve gut gibi hastalıklara sahip olan bireylerin ekstrem sporları hayatının dışına çıkarması gerekiyor.

Psikolojik rahatsızlıklar

ekstrem, spor; hastalık, rahatsızlık, psikoloji

Ekstrem sporlar, sporcuların fiziksel olduğu kadar psikolojik sağlıklarının da iyi olması gereken bir spor türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada panikatak gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklara sahip olan bireyler, ekstrem spor yapmaktan kaçınmalıdır. Birçok farklı hastalık grubunda olduğu gibi psikolojik ve psikiyatrik rahatsızlıklar da ekstrem sporların yapılmasının önünde engel oluşturabiliyor.

Ekstrem sporlar farklı bir aktivite olmalarının yanında adrenalini ve heyecanı da doruğa çıkarıyor. Ancak bunun yanında bu sporları yaparken genel sağlık durumuna ve kronik bazı rahatsızlıklara da dikkat etmek gerekiyor. Ekstrem sporlar doğaları gereği riskleri de içerisinde barındırdıklarından her durumda sağlıkla ilgili bir ihtiyaç ortaya çıkması ise olası. Bunun içinse QNB Sigorta’nın sunduğu Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yanında. Bu sigorta ile hayatının her anında yaşanabilecek acil durumlara karşı kendin ve sevdiklerin için önlem alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.