Ana içeriğe atla

Ekstrem Spor

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ekstrem Spor Yapmadan Hangi Sağlık Kontrollerini Yapmalısın?
Ekstrem Spor Yapmadan Hangi Sağlık Kontrollerini Yapmalısın?

iyihisset.com

12 Eki 2021

ekstrem, spor, sağlık, kontrol, tetkik

Spor yapmak, spor yapmayı hayatımızın bir parçası haline getirmek olmazsa olmazlarımızdan. Sağlıklı bir yaşamın temeli olan spor, bilinçsiz yapıldığında ise birçok dezavantaj ve problemle karşı karşıya kalmanı sağlayabilir. Özellikle ekstrem sporlara ilgi duyuyor ve bu spor dalında kendini geliştirmek istiyorsan çeşitli sağlık kontrollerinden geçmen gerektiğini aklından çıkarmamalısın. Ekstrem spor yapmadan önce hangi sağlık kontrollerini yaptırman gerektiğini senin için sıraladık.

Kalp-damar cerrahi

ekstrem, spor, sağlık, kontrol, tetkik, kalp, damar

Ekstrem sporlar aşırı adrenalin içeren bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla güçlü bir kalp sağlığı bu noktada oldukça önemli. Ekstrem spor yapmadan önce iyi bir kalp-damar cerrahına görünmeli ve kalp sağlığının iyi olduğundan emin olmalısın.

Psikiyatri

ekstrem, spor, sağlık, kontrol, tetkik, psikiyatri

Sağlam bir sporcunun güçlü bir psikolojiye sahip olması gerekiyor. Ekstrem sporlara başlamadan önce bir psikiyatrist ile görüşmelisin. Panik atak başta olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlık ekstrem sporları yapmanı tehlikeli kılabilir.

Ortopedi

ekstrem, spor, sağlık, kontrol, tetkik, ortopedi

Ekstrem spor yapmaya başlamadan önce görünmen gereken bir diğer bölüm ise ortopedi. Vücudunun ekstrem spor yaparken sana engel çıkarmaması gerekiyor. Bu yüzden alanında uzman bir ortopediste görünerek ekstrem spor yapmaya uygun olup olmadığını öğrenmen gerekiyor. Ayrıca ekstrem spor yaparken çeşitli sakatlanmalarla da karşı karşıya kalabilir ve ortopedistin ile sık sık görüşebilirsin.

Beslenme ve diyetetik

ekstrem, spor, sağlık, kontrol, tetkik, beslenme, diyetetik

Ekstrem sporlara başlamadan önce uzman bir beslenme ve diyetetik uzmanına görünmen, ekstrem sporları yapma konusunda onay alman ve spor aşamasındaki beslenme programlarını belirlemen gerekiyor. İyi bir sporcunun sağlıklı beslenmesi gerektiğini aklından çıkarmamalısın.

Spor yapmak sağlık için vazgeçilmez ancak spor yaparken hele de ekstrem sporlarla uğraşırken başına her an istenmeyen bir durumun gelebileceğini unutmamalısın. Böyle bir durumla karşılaştığında ek sağlık masrafları için endişelenmek istemiyorsan QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı deneyebilirsin. Bu sigorta kapsamında check-up, online doktor, online diyetisyen ve daha birçok hizmetten de ücretsiz yararlanabilirsin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.