Ekstrem Spor Yapanlar Hangi Ayakkabıları Giymeli?

Buradasınız

Hareket Et 25 Kasım 2021

ekstrem, spor, ayakkabı

Rahat ayakkabı tercihi, ayakkabı seçiminin tek önemli koşulu değildir. Aynı zamanda yaptığın spor için uygun ve doğru ayakkabıyı da seçmen gerekir. Spor ayakkabısı, antrenman verimini arttıracak önemli bir unsurdur ve aynı zamanda yaptığın sporda sana başarıyı da getirir. Hareketlerine uygun ve konforlu bir ayakkabı, yaptığın hareketleri doğru formda uygulamana yardımcı olabilir. Ekstrem sporları yaparken nasıl bir ayakkabı giymelisin? İşte sana birkaç ipucu.

Ne dar ne bol olmalı

ekstrem, spor, ayakkabı, dağ

Ekstrem sporları yaparken seçtiğin ayakkabı, yerle vücudun arasında kuvvet dağılımını etkileyen önemli bir faktördür. Ayakkabı seçimi ayak bileği, diz hatta kalça eklemine, bacak boyunca seyreden kaslara, bağlara ve diğer yapılara gücün nasıl dağıldığını belirler. Bu nedenle öncelikle seçtiğin ayakkabı ayağı iyi sarmalıdır, ne bol ne de dar olmalıdır. Yaptığın sporun zorluğuna ve şartlarına göre özel olarak senin ayağın için tasarlanması önemlidir.

Rahat ayakkabılar seçin

ekstrem, spor, ayakkabı, koşu

Spor yapmak için ayağınızın rahat olması gerekir. Kuvvet, ayakta toplandığı için ayakkabının taban kısmı ayağı iyi bir şekilde kavramalıdır. Ayakkabının topuk kısmı yumuşak olmalı. Yumuşak olmasının yanı sıra kalın olmasına da dikkat edilmelidir.

Spora göre ayakkabı seçimi yapmalısın

ekstrem, spor, ayakkabı

Salon ayakkabısı olarak da tabir edilen fitness ayakkabıları, markaların en çok ürettiği standart modellerdir. Bu ayakkabılar günlük kullanım için de uygundur. Hafif tempolu spor salonu antrenmanları için idealdirler. Fakat ekstrem sporlar daha riskli olduğu için ayakkabı seçiminde oldukça rahat ve seni gün içinde rahatsız etmeyecek ayakkabı seçimi yapmalısın.

Parmak uçlarına da dikkat etmelisin

ekstrem, spor, ayakkabı, kadın, tırmanış

Ekstrem sporları yaparken ayakkabı seçiminde dikkat etmen bir diğer nokta da parmak uçlarındır. Ekstrem sporlar doğaları gereği oldukça zorlu şartlarda yapıldıklarından, ayaklarına herhangi bir zarar gelmemesi önemlidir. Eğer giydiğin ayakkabıyı ayağındayken büktüğünde orta bölümü düz kalıyorsa doğru boyu seçmişsin demektir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 18 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.