Denizde Yapabileceğin En Eğlenceli Ekstrem Sporlar

Buradasınız

Hareket Et 16 Ağustos 2022

ekstrem, spor, deniz, su, göl, nehir, heyecan, adrenalin

Hız, güç, kondisyon, odaklanmayı esas alan ve biraz da tehlike barındıran ekstrem sporlar yaz aylarının en cazip aktiviteleri arasında yer alıyor. Heyecanın doruğa çıktığı ve bir o kadar da eğlenceli olan ekstrem sporlar içerisinde ise su temalı olanlar özellikle yaz aylarında daha sık tercih ediliyor. Artan yaz sıcaklarıyla birlikte adrenalin tutkunu sporseverler su temalı ekstrem sporlara daha fazla yöneliyorlar. Senin için denizde ya da suda yapabileceğin en eğlenceli ekstrem sporlardan birkaç tanesini sıraladık.

Kite Surfing

ekstrem, spor, deniz, su, göl, nehir, heyecan, adrenalin, kite surfing

Jimnastik, akrobasi, uçurtma sörfü, yamaç paraşütü ve rüzgâr sörfü gibi farklı aktivitelerin karşımı olarak nitelendirilen Kite Surfing, son dönemlerde ülkemizde giderek yaygınlaşan ekstrem sporlar arasında yer alıyor. Su üzerinde dönüş, konma ve sıçrama tekniklerinin uygulandığı Kite Surfing, her ne kadar kolay yapılabilir bir spor gibi görünse de yüksek güvenlik önemlerinin alınmasını zorunlu kılıyor. Dalgalara meydan okuyacağın ve heyecanı da iliklerine kadar yaşayacağın Kite Surfing’i ise ülkemizde en iyi yapabileceğin yerler arasında Alaçatı, Datça, Gökova Körfezi, Urla ve Gökçeada yer alıyor.

Mağara Dalışı 

ekstrem, spor, deniz, su, göl, nehir, heyecan, adrenalin, mağara dalışı

Son dönemlerde en popüler ekstrem sporlar arasında yer alan Mağara Dalışı da su ile yapabileceğin ekstrem sporlar arasında yer alıyor. Ekstrem sporseverlere unutulmaz anlar yaşatan bu spor, mağaraların içerisinde yer alan kristaller, mineraller ve ışık kırılımlarına şahit olmana izin veriyor. Sporseverlerin muhteşem manzaralar ile karşılaşmasını sağlamanın yanında keşif duygusunu da tetikliyor. Yurt içinde ve dışında mağara dalışı yapan kişilerin sayısı ise giderek çoğalıyor.  Ülkemizde ise İzmir’in kuzey sahillerinden başlayarak, Mersin’e kadar tüm Ege ve Akdeniz kıyısında bu sporu yapabileceğin sayısız mekan bulunuyor.

Wakeboard

ekstrem, spor, deniz, su, göl, nehir, heyecan, adrenalin, wakeboard

Su kayağı ile snowboard gibi iki farklı aktivitenin birleşimi ile ortaya çıkan Wakeboard en popüler ekstrem sporlar arasında yer alıyor. Wakeboard, tekne ile yaratılan dalgalara sporcunun karşı koymasını amaçlayan bir spor dalı. Sporcunun bir tekne tarafından çekilmesi ile yapıldığı için rüzgarsız sörf ya da su üstünde snowboard olarak da ifade ediliyor. Wakeboard için tüm dünyada en fazla ziyaret edilen bölge ise Akdeniz sahilleri olarak ön plana çıkıyor.

Rafting

ekstrem, spor, deniz, su, göl, nehir, heyecan, adrenalin, rafting

Suda yapılabilecek en eğlenceli ekstrem sporlar denildiğinde akıllara rafting de geliyor. Rafting, diğer ekstrem sporların aksine takım çalışmasını esas alan bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek debili nehirlerde yapılan bu spor için ülkemiz ise biçilmiş kaftan. Yurt dışında da birçok rafting noktası bulunsa da ülkemizde rafting yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri. Çoruh Nehri, Rize’deki Fırtına Deresi, Antalya’daki Köprüçay, Muğla’daki Dalaman Çayı ve Tunceli’deki Munzur Çayı ratfingseverlerin uğrak noktalarından. Rafting yapmak isteyen sporcuların oldukça dikkatli olması, takım çalışmasına yatkın olması ve üst düzey güvenlik önlemleri alması gerekiyor. Profesyonel raftingcilerin yönetiminde yapılan bu sporda iyi bir takım olmak ise büyük önem arz ediyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.