Ana içeriğe atla

Ekstrem Spor

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Adrenalin Dolu Zorbing ile Heyecana Hazır Mısın?
Adrenalin Dolu Zorbing ile Heyecana Hazır Mısın?

iyihisset.com

30 Eki 2022

zorbing, ekstrem spor, spor, eğlence

Heyecan dolu sporlara her geçen gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. Adrenalinin doruklarına ulaşmak isteyen ve spor yaparken bir yandan da eğlenmeyi arzulayanların en güncel trendlerinden biri de zorbing. Kocaman bir plastik topun içerisinde, yüksek bir noktadan aşağı yuvarlanarak yapılan zorbing, su, kum, çim gibi farklı mekanlarda gerçekleştirilebiliyor ve yapanlara oldukça heyecanlı dakikalar yaşatıyor. Zorbing hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.  

Zorbing nedir?

zorbing, ekstrem spor, spor, eğlence

Zorbing temelde eğlence amaçlı yapılan, ekstrem olarak ifade edilse de pek de bu tür sporların temellerine uymayan, zaman zaman yarışmaları da düzenlenen bir spor türü. Kelime anlamı küre binicilik olan zorbing, tamamen içi de görülen ve şeffaf, oldukça sağlam, yumuşak ve hafif plastikten üretilmiş bir topun içerisinde yapılıyor. Bu spor, topun genişliği ve farklı özelliklerine göre 1 ya da 2 kişiyle birlikte yapılabiliyor. Sert darbelere karşı korumalı olan bu topun içerisine girerek yüksek bir noktadan aşağıya doğru inmeye başlıyorsun. Genelde bu sporun yapıldığı noktalar zorbing için hazırlanmış özel parkurlardan seçiliyor. Bu şekilde herhangi bir sakatlık ya da olası yaralanmanın da önüne geçiliyor. İçi havayla dolu olan bu topun içerisinde aşağıya doğru yuvarlanırken ona yön vermeye çalışıyorsun.

Zorbing için ne tür malzemeler gerekiyor?

zorbing, ekstrem spor, spor, eğlence

Zorbingin hiçbir ek malzemesi bulunmuyor. Sadece bu iş için özel olarak üretilmiş bir top gerekiyor ve bunu da bu sporu yapacağın mekanlarda bulabiliyorsun. Bunun haricinde senin de üzerinde spor için elverişli olan kıyafetler ve bir spor ayakkabın olması yeterli.

Zorbing tehlike midir?

zorbing, ekstrem spor, spor, eğlence

Büyükçe bir topun içerisinde yukarıdan aşağıya yuvarlanma fikri ilk bakışta oldukça tehlikeli gibi görünebilir. Çünkü bu topun içerisinde serbest olacağın için yuvarlandıkça bir yerini yaralaman oldukça olasıdır. Ancak zorbing topları iç içe geçen iki kalın ve sağlam plastik toptan oluşmaktadır. Bu iki top arasında kalan hava boşluğu ise darbeleri emici bir yapıya sahiptir. Ortalama bir zorbing topunun çapı 3 metre civarında olmaktadır. Bu dışarıdaki topun genişliğidir. Senin içine gireceğin topun genişliği ise ortalama 2 metre civarında olmaktadır. Burada da ellerini ve ayaklarını kullanarak kendine güvenli bir ortam yaratman ve yuvarlandıkça istem dışı düşmemen için tutunabilirsin. Bu nedenle zorbing sporu genel olarak güvenli ve herkes tarafından yapılabilir bir tür olarak kabul ediliyor.

Her spor kendi içerisinde bazı tehlikeleri barındırabilir ve zaman zaman istenmeyen olaylar da meydana gelebilir. Sen de zorbing başta olmak üzere özellikle ekstrem sporları yaparken tüm güvenlik önlemlerini almalı ve uzmanların seni yönlendirmelerini dinlemelisin. Bunun dışında hem spor yaparken hem de hayatının belirli bir aşamasında ihtiyaç duyacağın acil durumlarda QNB Sigorta’nın Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile Beklenmedik herhangi bir riskin gerçekleşmesi durumunda ameliyat ve günlük hastane masraflarında yanında olmasının yanında tıbbi bilgi ve danışmanlık, ilaç temiz hizmeti organizasyonu gibi birçok ücretsiz hizmetten de faydalanabilirsin.

Yarışmaları da yapılıyor

zorbing, ekstrem spor, spor, eğlence

Dünyanın farklı yerlerinde fanları bulunan bu eğlenceli sporun yarışmaları da yapılıyor. Zorbing özellikle daha yumuşak olması için çim zeminlerde yapılıyor ancak su üzerinde de oldukça keyifli olabiliyor. Bu sporun en çok yapıldığı ülkeler Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Slovakya, İsveç ve Tayland olarak öne çıkıyor. Zorbing, ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Bu alanda rekorlar ise şöyle sıralanıyor;

- En uzun yuvarlanma mesafesi: 570 metre, Steven Camp

- En hızlı yuvarlanma: Saatte 52 km, Keith Kolver

- Bir zorbing topunun içinde 100 m'yi en hızlı katetme: 26,59 saniye, Andrew Flintoff

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.