Düzenli Spor Yapabilmenin 10 Sırrı

Buradasınız

Hareket Et 02 Kasım 2016

Spora başlamak için hep bir bahane bulanlardan mısınız? Veya sadece yaz başlamadan bir-iki ay spora heveslenenlerden mi? Oysa ki düzenli spor yapmanın önemini biliyorsunuz. O zaman motivasyonunuzu koruyacak 10 maddeyle karşınızdayız:

1. Sevdiğiniz sporu bulmak

Yapmak için can atacağınız sporu bulmak en önemli kural. Pilates mi, yoga mı, fitness mı, eskrim mi, yüzme mi, tenis mi, kick boks mu, capoeira mı? Veya size uygun başka bir spor. Hatta salsa gibi efor gerektiren danslardan biri de size göre olabilir.

2. Güzel spor kıyafetleri almak

Renkli taytlar, şortlar, tişörtler ve kaliteli bir spor ayakkabısı... Bunların hepsi spor yaparken kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Yaptığınız bu yatırımın boşa gitmemesi bile teşvik edici olabilir.

3. Eve veya iş yerine yakın bir spor merkezi bulmak

Özellikle şehir hayatında düzenli spor yapmak hiç kolay değil. İşin bu kısmını daha da zorlaştırmamak için yaşam güzergahınız üzerinde yer alan bir yerde spor yapmaya çalışın. Örneğin pilatese mi başlayacaksınız? O zaman ofisinizin yakınlarında bir pilates salonu bulmak, iş çıkışında trafikte geçireceğiniz bir saati spor yaparak geçirmenizi sağlar.

4. Bol bol spor muhabbeti yapmak

Ne sıklıkta spora gittiğiniz, bunun karşılığını nasıl aldığınız, kendinizi nasıl zinde hissettiğinizi çevrenizdekilere anlatın. İnsanların hayranlık dolu ifadeleri sizi daha da teşvik edecektir.

5. Spor yaptıktan sonra nasıl hissettiğini unutmamak

Spor sırasında salgılanan endorfin hormonu kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Kendine güveniniz artar, daha pozitif biri olursunuz, mesleki kaygılarınız azalır. Spora gitmeye üşendiğiniz zamanlarda, sonucunda nasıl hissedeceğinizi kendinize hatırlatın. Bu his bir süre sonra bağımlılığa dönüşecek.

6. Yemek ve uyku düzeni oluşturmak

Yaptığınız spora göre günlük menüler oluşturmak, spordan karşılık alabilmek için hem önemli bir etken hem de motive edici olur. Aynı şekilde erken yatıp uykunuzu alarak uyanırsanız, spora gitmeye daha hevesli olursunuz.

7. Sosyal medya desteği almak

Madem ki hayatımız Instagram’da geçiyor, o zaman burada sporcu fenomenlerin hesaplarını takip etmek sizi ayrıca yüreklendirecektir. Onlarınki gibi muhteşem vücuda kavuşabileceğinizi sık sık hatırlamış olursunuz. Mesela yogaya başlamayı planlıyorsanız, şu hesaplara göz atmanızda fayda var.

8. Hedef koyup ve kendini ödüllendirmek

Mesela “Bir ay boyunca düzenli spor yapacağım ve sonunda uzun zamandır almak istediğim o ayakkabıyı kendime hediye alacağım” diyebilirsiniz.

9. Spor sırasında meşgul olacak başka bir şey daha bulmak

Yalnız spor yapmaktan sıkılanlardansanız, kendinize spor arkadaşları bulun. Böyle bir imkanınız yoksa, spor için müzik listesi yapabilirsiniz. Sesli kitap dinlemek de güzel bir seçenek. “Kitaptan bir bölüm daha dinleyeyim” derken bir bakmışsınız 45 dakikadır koşuyorsunuz! Hatta imkanınız varsa en iyisi, özel spor hocasıyla çalışmak...

10. Sporun bir hayat tarzı olduğunu kabul etmek

İlla ki spor düzeninizin bozulduğu günler olacak. Yurtdışı tatiline çıkmak, ağır bir grip geçirmek veya işlerin yoğunlaşması... Bunlar gibi pek çok sebep birkaç günlüğüne spora ara vermenize sebep olabilir. Ama biraz ara verdiniz diye spordan tamamen uzaklaşmak yapacağınız en büyük hata olur. Düzenli sporu hayatınızın bir parçası olarak görün ve ne olursa olsun tamamen hayatınızdan çıkarmayın.

Sporu bir hayat tarzı olarak benimsemeye hazırsanız, size güzel bir haberimiz var: Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak, ücretsiz bir şekilde Cigna Ayrıcalıklar Kulübü üyesi olabiliyorsunuz. Yani bir taraftan kansere karşı bugünden tedbir alıyorsunuz, diğer taraftan anlaşmalı spor merkezlerinde % 40’a varan indirimlerden faydalanabiliyorsunuz. Hemen başvurmak için tıklayın.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.