38 Kilo Verdi, Soluğu Dans Kursunda Aldı

Buradasınız

Hareket Et 09 Haziran 2016

38 Kilo Verdi, Soluğu Dans Kursunda Aldı

Fazla kilonun hem vücut hem de ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini artık hepimiz biliyoruz. Ama bahanelere de sığınmadan edemiyoruz! Ya ne yesek yarıyor ya sağlık sorunlarımız engel oluyor ya da bir türlü motive olamıyoruz. O halde bir yıl içinde 105 kilodan 67 kiloya düşen Serap Muşlu ile iyihisset.com ekibi olarak yaptığımız röportajla buluşturulalım sizi.. Bakalım sonrasında bu bahaneler size ne kadar inandırıcı gelecek?

 

********

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde yaşayan Serap Muşlu (47), bundan bir yıl önce hayatındaki fazlalıklara dur demek için kararlı bir adım attı. Çocukluğundan beri deyim yerindeyse çöp gibi zayıf olan Muşlu’nun kilosu, hem yaş almanın hem de doğum yapmanın etkisiyle yavaş yavaş artmaya başladı. Doğum sonrasında 78 kiloya ulaştı ancak aldığı kiloları veremeden geçirdiği talihsiz kaza, işlerin çığırından çıkacağı bir dönemin de başlangıcıydı. Merdivenlerden düşüp kuyruk sokumunda meydana gelen kırık nedeniyle yaklaşık üç ay hareketsiz kaldı. Tabii bu durum çoğu abur cubur olmak üzere gereğinden fazla yemeyi de beraberinde getirdi. Sonrasında tiroid sorununun da baş göstermesiyle yemek yeme oranı giderek arttı. Serap Muşlu, kimi şok diyet olmak üzere birçok yöntem denese de verdiği kiloları fazlasıyla geri aldı. Artık ibre 105’i gösterdiğinde tehlike çanları hızla çalıyordu.

 

Edirne Gezisi Mi? Ciğer Yiyeceğim Oley!
 

Sürekli artan kilosuyla birlikte Muşlu’nun dünyası da allak bullak olmuştu. O günleri şöyle anlatıyor: “Tam anlamıyla hayattan kopmuştum. Evden dışarı çıkmak hatta aynaya bile bakmak istemiyordum. Alışveriş yapmaksa artık keyifsiz bir işti. Her zaman kıyafet aldığım markaların bedenlerine sığamamak çok zoruma gidiyordu. İnatla küçük bedenleri deneyip soyunma kabinlerinden ağlayarak çıktığımı bilirim. Ve itiraf etmeliyim ki yemekten başka bir şey düşünmüyordum. Arkadaşım Edirne gezisi yapalım dediğinde, aklımdan oranın ciğeri güzeldir diye geçiyordu. Ya da alışveriş merkezine giderken, ben yemek katında hangi restoranların olduğunu düşünüyordum. En kötüsüyse geceleri kalkıp yemek yememdi.” 

 

Bu ruh hali sonunda onu ameliyat olma fikrine kadar götürdü ancak vücut kitle endeksi yeterli olmadığından en az 20 kilo daha alması gerekiyordu. Halihazırda şeker, kolesterol, troid ve kan değerleri zaten normal seyrinde değilken, böyle riski göze alamadı. İşte bu noktada kararlılık gerektiren daha sağlıklı bir yolu seçti, o da kilo vermek. Daha önce uygulamaya çalıştığı jenerik diyet listeleri işe yaramamıştı. Arkadaşının istikrarlı bir şekilde kilo verdiğini görünce aynı diyetisyene gitti. Kişiye özel hazırlanan bir programla kilo vermeye başladıkça motivasyonu da arttı.

 

“Hayır Demeyi Öğrendim”

Verilen beslenme programını harfiyen yerine getirdiğini söyleyen Muşlu, kiloları nedeniyle çok yorulduğu için diyetisyenin öngördüğü kadar spor yapamasa da fırsat buldukça yürüyüşe çıktı. “Aralarda programı bozacak kaçamaklar yaptığım oldu ama bundan dolayı geri adım atmadım ve her seferinde kaldığım yerden devam ettim.. Ayrıca kritik saatlerde diyetisyenimden gelen motive edici videolar da çok çok etkili oldu.”

 

Muşlu, hayatının bu yeni dönemini şöyle tanımlıyor:

 

“Artık hayatla aram çok iyi. Dışarı çıkıyorum, sosyalleşiyorum, aynaya bakmayı seviyorum. Kilolu resimlerimin birçoğunu sildim. Uzun zamandır beni görmeyenler, karşılaştığımızda çok iyi göründüğümü ve en az 10 yaş gençleştiğimi söyleyince sabrımın karşılığını aldığımı hissediyorum. Üstelik kilo verdikçe sağlık sorunlarım da düzelmeye başladı. Kan değerlerim, kolesterolüm normale döndü. Benim kadar kilolu olup zayıflamak isteyenlere önerim, kesinlikle profesyonel bir destek alsınlar. Ve en önemlisi bu kararı hayatlarının merkezine koysunlar. Mesela arkadaşlarla kahvaltı için buluşup masadan sadece kahve içerek kalktığım çok olmuştur.  Hayır demeyi öğrenmek lazım. Bir de benim gibi sağlık sorunlarının arkasına saklanmasınlar. Herkese göre bir program mutlaka var.”

 

Ve Şimdi Sirtaki Zamanı!

Serap Muşlu, geri kazandığı özgüveni sonrasında soluğu dans kursunda aldı. Önce Roman dansı ardından sirtaki kursuna başladı. Sonbahardaki programıysa şimdiden belli: Halk oyunları… Artık hafifleyen vücuduyla hareket kabiliyet arttığı için çok mutlu. Dans etmeyi sevmesinin yanında hareket etmenin eğlenceli yolunu da bulduğunu söylüyor. Ve biliyor ki bundan sonra kilo almaya asla izin vermemeli.

 

KUTU- KÜNYE

Serap Muşlu

Yaş: 47

Meslek: Ev hanımı

Boy: 1.74

Şimdiki kilo: 67

Eski kilo: 105

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.