Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Vazgeçilmez 10 Sokak Lezzeti
Vazgeçilmez 10 Sokak Lezzeti

iyihisset.com

22 Nis 2019

 

İster ayaküstü bir şeyler atıştırmak, ister gastronomik bir şehir turu yapmak isteyelim sokak lezzetlerini tatmak için her zaman geçerli bir nedenimiz vardır. İştah açan kokuların yükseldiği sokaklar öğle tatillerinin, iş çıkışlarının hatta gece yarısı atıştırmalarının vazgeçilmez durakları. Tatlıdan et yemeklerine, içeceklerden meyvelere kadar günün her saati ruhumuzu doyuran sokak lezzetleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başlı başına bir yemek kültürü. İşte yemek için yaşayanların vazgeçemediği 10 geleneksel sokak lezzeti…

1- Nohutlu Pilav

Sıradan bir yemek gibi görünen nohutlu pilav efsaneleşen sokak lezzetlerinden biri. Bu Yyıllardır değişmeyen bu tadın, vazgeçilmez kokunun sırrı ne sorusuna ustaların verdiği cevap ise hiçbir sırrın olmaması. Sadece nohutlu pilav, yanında buz gibi ayran ve bir de sokakta ayaküstü yemek yemenin vazgeçilmez keyfi…

2- Kokoreç

 

Kokusu birkaç sokak öteden bile duyulan kokoreç İstanbul’da ayrı İzmir’de ayrı tatlandırılıyor. Bağımlılık yapan ve asla bir çeyrekle yetinemeyeceğiniz bu eşsiz lezzet dünya çapında tartışmalara neden olacak kadar da meşhur. Kokoreç İzmir’de sadece tuz ve kimyon, İstanbul’da ise biber ve domates ile hazırlanan klasik bir sokak lezzeti.

3- Midye Dolma

Tepsi kapatmak denilince aklınıza midye dolma geliyorsa siz de bu sokak lezzetinin tutkunusunuz demektir. Başlayınca durulamayan, ayaküstü atıştırmaları tek başına ziyafete çeviren bu lezzet özellikle sahil kentlerinin vazgeçilmezi. Tıpkı diğer sokak lezzetleri gibi midye dolma da zamansız lezzetlerden. Üstelik bu tada kapılmanız için acıkmayı beklemenize de gerek yok.

4- Kumpir

Patates, tereyağı ve peynir üçlüsünün damak tadınıza göre zenginleştirebileceğiniz türlü karışımlarla sunulduğu kumpir Ortaköy’ün simgeleşmiş sokak lezzetlerinden biri. Her şehirde bir bölgenin mutlaka kumpire ayrılması tesadüf olmasa gerek. Gözünüzün ve lezzet algınızın sınırlarını zorlayan rengarenk karışımlarla zenginleşen bu tat, günün her saati doyurucu bir ziyafet demek.

5- Söğüş

Sevenleri ona ulaşmak için uzun sıralara aldırmadan bekliyor, henüz tadına varmayanlar ise bu tutkuya anlam veremiyor. Söğüş, özellikle İzmir’in vazgeçilmez sokak lezzetlerinden biri. Kuzu kellesinden ayıklanan dil, yanak ve beyin parçalarının kimyon, domates, soğan ve bol yeşillikle sunulbuluştuğuduğu bu soğuk atıştırmalık, sevenleri için kahvaltı yerine geçecek kadar büyük bir tutku.

6- Arnavut Ciğeri

Evde pişirilebilse bile Arnavut ciğerini dışarıda yemenin tadı bir başka. Sabaha karşı kurulan tezgahlarda müdavimlerini başına toplayan bu lezzet şişte ya da tavada kızartılıyor, patates ve soğan eşliğinde servis ediliyor. Nar gibi kızarmış, küp küp Arnavut ciğeri için her şehirde ün salmış bir usta bulabilirsiniz.

7- Çıtır Simit

Ne sabah kahvaltısı ne akşamüstü çayı simitsiz olmaz. Yöreye göre değişen çeşitleriyle şekerlisine hatta susamsızına rastlayabileceğiniz simidtin her şehirde değişmeyen dostu da bir bardak sıcak çay oluyor. İzmir’de simit “gevrek” olunca onu yanında boyoz olmadan anmak ise biraz zor.

8- Çağla Badem

Kese kağıdında yemyeşil çağla badem için baharın yolunu gözleyenlerin sayısı çoktur. Her mevsim bulunmayan bu ferahlatıcı meyve her yıl hem görünümü hem lezzetiyle baharın müjdesini veriyor. Çağla badem gibi tuzun çok yakıştığı yeşil erik ve salatalık da karşılaşınca mutlu eden sokak lezzetleri arasına yer alıyor.

9- Boza

 

Mevsimlik sokak lezzetlerinden biri olan boza, içenlere her zaman nostaljik duygular yaşatan çok lezzetli bir seçenek. Tarçın ve leblebi eşliğinde sunulan, kış aylarında ın iç ısıtan bu içecek, ği tıpkı turşu suyu gibi en geleneksel sokak lezzetlerinden biri.

10- Kağıt Helva

 

Kağıt helva arası dondurma yemek, sevenleri için yaz aylarında tam bir gelenektir. İnsanı çocukluğuna götüren bu çıtır çıtır tatlı, sokakta karşımıza diğer geleneksel tatlılarla birlikte çıkarıyor. Şambali, ve lokma tatlısı gibi(virgül?) şerbetli tatlıları, elma şekeri ve macun ise nostaljik tatlıları sevenlerin favorisi.

 
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.