Utanmaya Gerek Yok: Kabızlığa Karşı Bitki Çayı Savunması

Buradasınız

Ye-İç 15 Mart 2016

Kabızlık ciddi bir sorundur. İnsanın yaşam kalitesini kötü yönde etkiler, mutsuzluk yaratarak sosyal ilişkilerinize bile yansıyabilir. Kabızlığın nedeni genellikle yanlış beslenme düzenidir ama çaresi var: Bitki çayları.

Kabızlığı Çağıran Yiyecekler

Tuvalette geçirdiğiniz uzun saatler artık canınızı sıkıyorsa bu yiyecekleri daha az tüketmeniz gerekiyor: Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler, kırmızı et, peynir ve dondurma ürünleri, kafeinli içecekler, beyaz ekmek ve çikolata.

Bu Millet Ne Yiyecek Ne İçecek?

Bahsettiğimiz besinlerin yerine daha sağlıklı olan ve rahat sindirilebilen yiyeceklere yönelmelisiniz. Mesela kırmızı et yerine hindi ve tavuk etine yönelin. Çok üzücü biliyoruz ama çikolatadan biraz uzak durun, lifli atıştırmalıkları yanınızda bulundurun. Kafeinli içeceklerin yerine daha fazla su tüketin ve bitki çaylarına geçin.

Bu bitki çayları yemek sonrası oluşan şişkinliği alıyor ve gaz problemi yaşayanlara doğal çözümün anahtarını veriyor:

Nane Çayıdır Onun Adı, Yok Eder Kabızlığı

Nane çayı sindirim sisteminin süper kahramanıdır, gaz oluşumunu ve şişkinliği önler. Kabızlık onu gördüğü anda arkasına bakmadan bedeni terk eder. Kendisi hazımsızlığa ve bulantıya da iyi gelir, özellikle işin içine limon da girerse, tam bir yenileyici iksire dönüşür.

Nane çayı ayrıca vitamin ve mineral açısından gayet zengindir, bağışıklığı güçlendirir.

Rezene Çayı, Kabızlığın Düşmanı

Rezene çayı, üstünden zaman geçtiği için sertleşen dışkıyı yumuşatarak vücuttan atılmasını kolaylaştırır. İşte bu yüzden kabızlıktan şikâyetçiyseniz, rezene çayınızı yanınızdan ayırmayın.

Ayrıca mide şişkinliğine ve yemekten sonra oluşabilecek kramplara da iyi gelir.

Yenilenmek İsteyenlere: Detoks Çayları

Detoks çayları, içerdikleri vitaminlerle ve minerallerle kabızlığı önledikleri gibi, vücudunuzdaki toksinleri atmaya da yardımcı olurlar. Bu çaylar farklı farklı bitkilerin karışımıyla elde edilir, kendi arzularınıza göre aktarınıza hazırlatabilirsiniz.

En çok kullanılan bitkiler: Kuşburnu, zencefil, ısırgan, karahindiba, ekinezya ve karanfildir. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.