Yorgun Ayakları Dinlendirme İpuçları

Buradasınız

Ye-İç 04 Şubat 2016

yorgun ayaklar

Ayaklarımıza yazık, en çok onlar yoruluyorlar. Bütün bedenimizi taşıma görevi onlarda. Bütün gün ayakkabıların içinde kapalı duran, kimilerinin işi kimilerinin kalabalık toplu taşıma kâbusu nedeniyle (oturacak yer sayısı ile insan sayısı arasındaki dev orantısızlığı düşünün) dinlenemeyen ayaklar, günün sonunda vücudumuzun en yorgun parçaları olabiliyor.

Yorgun ayaklarınızı dinlendirmek için bu yöntemleri deneyin yoksa kendi ayaklarınızın üzerinde duramayacağınız kadar iş işten geçmiş olabilir. Ayak yapmıyoruz, onlar bize çok lazım.

Efsane Leğen, Uzun Zamandır Nerelerdeydin?

efsane

Ayak yıkama ve leğen ikilisi, kuru fasulye-pilav kadar kanıksanmıştır. Eski Türk filmlerinde kadınların eve gelen eşlerinin ayaklarını leğende yıkama merasimleri çok şükür son buldu. Herkes kendi ayağını kendi yıkasın bir zahmet.

Ayaklarınızı dinlendirmek için iki ayağınızın sığacağı büyüklükte iki farklı leğen edinin. Bu leğenlerin birine 40-45 derecede sıcaklıkta su, diğerine soğuk su doldurun. Sıcak suyun içinde 5 dakika beklettiğiniz ayaklarınızı, mayışmalarına izin vermeden soğuk suyun olduğu leğene sokun. Bir 30 saniye bekledikten sonra yeniden diğer leğene doğru ayaklanın. Bu işlemi 5-6 kez tekrarlayın. Sıcak sudan soğuk suya giren ayaklarınız, artan kan dolaşımıyla canlanacaktır. Bazı şoklar iyidir, sürprizler güzel şeyler, ayık tutar.

Ayaklar Havaya

ayaklar havaya

Bütün gün üzerlerinde vücut baskısı hisseden ayakların böyle hissetmeleri normal; çünkü kanın büyük bölümü dünyanın en “düşkün” yasası olan yer çekimi yasası nedeniyle kendilerinde toplanıyor. Madem öyle, yatağa ya da koltuğa uzanıp ayaklarınızı altlarına destek koyarak yukarıda tutun ki kan kalbe doğru aksın. Damarlarınızda biriken kan, ağrı yapmadan geldiği yere geri dönsün. Fazla kan, ağrı arttırır.

Ağrımayın, Yoksa Tuzlarız Sizi

ağrımayın

Ayaklarınız ağrıyorsa ılık suyla doldurduğunuz leğenin içine bol bol kaya tuzu ve bir çorba kaşığı adaçayı dökün. 10-15 dakika ayaklarınızı bu garip karışımın içinde beklettikten sonra gevşediklerini hissedeceksiniz.

Sizi Zambaklara Saracağız

zambaklara  

Zambak yağı, kozmetikte kullanılan bitkisel bir ürün olmasının yanında, hem ellerdeki hem ayaklardaki eklem ağrılarına iyi gelmesiyle de pek meşhur. Üç-dört avuç dolusu zambağı ince ince kıyın, zeytinyağı dolu bir kavanoza koyun, ağzı kapalı bir şekilde iki hafta güneşte bekletin. Salsın tüm şifasını iyice. Kavanozu benmari usulü sıcak suda kaynattıktan sonra içindeki yağı bir tülbent yardımıyla süzdüğünüzde elde ettiğiniz yağ, ayaklarınızın ağrısını sızısını geçirecek olan zambak yağı olacak.

Bonus:

bonus

Masa başı çalışanları için muhteşem icat. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.