Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yiyerek Kilo Vermek: En Çok Kalori Yaktıran Yiyecekler Hangileri?
Yiyerek Kilo Vermek: En Çok Kalori Yaktıran Yiyecekler Hangileri?

iyihisset.com

09 Tem 2019

 
Yaz ayları gelmişken pek çok kişi kısa sürede kilo vermek için çaba sarfediyor. Fakat uzun saatler boyunca aç bırakan diyet listeleri ve yeteri kadar besin sağlamayan öğünler, kilo vermek isteyenler için adeta işkence. “Aç kalmadan da kilo vermek mümkün değil mi?” diyenler için; kalori yakmanıza yardımcı olurken aynı zamanda yüksek besin değeriyle de tok kalmanızı sağlayacak yiyecekleri yazdık.

Keten tohumu
 
Son yıllarda pek çok farklı şekilde kullanılmaya başlanan keten tohumunun yağında “lignan” adı verilen bir madde bulunuyor. Vücuttaki östrojen hormonuna benzeyen bu madde, özellikle kadınlarda yağ yakımına yardımcı oluyor. Keten tohumunu yoğurda, kahvaltılık gevreklere ya da salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. 

Yumurta
 
İçerdiği protein nedeniyle sağlıklı beslenmek isteyenlere sıkça tavsiye edilen yumurta, vücudun ihtiyacı olan amino asitler bakımından zengindir. Amino asitler sayesinde vücut, yumurtadan aldığı proteini yakıt olarak kullanır. Proteinin yakılması metabolizmayı hızlandırır, metabolizmanın hızlanması ise yağ yakımını artırır. Her sabah kahvaltılarda tüketeceğiniz bir adet yumurta, kalori yakımınızı kolaylaştırıp artıracaktır. 

Avokado
 
Sağladığı faydalarla son yılların popüler gıdalarından biri haline gelen avokado, yağ yakıcı özelliğe sahip. Avokadoyla hazırlayacağınız birbirinden lezzetli tariflerle hem tok kalabilir hem de yağ yakabilirsiniz. Besin içeriği olarak yağ grubuna giren avokadonun yağ yakıcı özelliğinden faydalanmak için çok fazla tüketmemenizde fayda var.

Elma sirkesi
 
Elma sirkesinin hem cilde hem vücuda faydaları artık neredeyse herkes tarafından biliniyor. Şeker isteğini kesip yağ yakımını hızlandıran elma sirkesi, kilo vermek isteyenler tarafından özellikle sabahları aç karnına bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı eklenerek tüketilebilir. Midenin ph seviyesini de dengeleyen elma sirkesini, asidik bir madde olduğu için suyla tüketmenizde yarar var.

Acı biber
 
Acı biber, içinde bulunan kapsaisin maddesiyle vücut enerjisini artırır ve yağ yakmanıza yardımcı olur. Kapsaisin “kötü” beyaz yağları “iyi” kahverengi yağlara dönüştürür. Kahverengi yağlar, vücut ısısını korur ve yağ yakımını hızlandırır. Acı biberi yemeklerinizde kullanıp metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. 

Chia tohumu 
Meksika’da yetişen chia tohumu da son yılların favori besinleri arasında. Chia tohumu enerjiyi artırır ve yağ yakımını hızlandırır. Ancak chia tohumunu kararında tüketmek gerekir. Çok fazla tüketildiğinde sindirimi yavaşlatabilir.

Vişne
 
Yaz aylarının en güzel meyvelerinden olan vişne, melatonin maddesi içeriyor. Sağlıklı bir uykuya yardımcı olan melatonin, vücudun daha zinde hissetmesini sağlıyor. Uykudan 2-3 saat önce tüketeceğiniz vişne, yağ yakmanıza da yardımcı olur.

Greyfurt
 
Turunçgil ailesinden greyfurt, içerisindeki enzimlerle metabolizmanın hızlanmasına ve vücudunuzun şekeri parçalamasına yardımcı olur. Kahvaltılarda içeceğiniz bir bardak greyfurt suyu iştahınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Kaynak:

https://muscleandfitness.com.tr/metabolizmayi-hizlandiran-yag-yakan-yiyecekler/
http://www.milliyet.com.tr/en-etkili-yag-yakan-yiyecekler-pembenar-detay-diyetler-2646578/
https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/en-cok-yag-yakan-10-yiyecek/
http://www.hurriyet.com.tr/lezizz/galeri-kilo-vermenizi-kolaylastiracak-yag-yakan-yiyecekler-41009481/5
https://bersuekinci.com/yumurta-zayiflatir-mi-yag-yakar-mi.html
http://www.milliyet.com.tr/aci-biber-zayiflatiyor-pembenar-detay-sagliklibeslenme-2011039/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.