Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yeni Başlayanlar İçin Fermente Gıdalar Rehberi
Yeni Başlayanlar İçin Fermente Gıdalar Rehberi

iyihisset.com

24 Mar 2018

Bağırsak sağlığını korumanın en kolay ve ucuz yolu, kendi fermente gıdalarını yapmak! İşte nedeninden nasılına kadar merak ettiğiniz her şeyi açıklıyoruz…

Fermantasyon nedir?

Fermantasyon, en genel tanımıyla, karbonhidratları alkol veya organik asitlere dönüştürmek için, bakteri veya maya gibi mikroorganizmaların kullanılması sürecidir. Bira, ekmek ve şarap üretimi de bir çeşit fermantasyondur ancak bu yazıda konumuz, laktik asit fermantasyonu ile elde edilen faydalı bakterilerle dolu fermente gıdalar… Hemen bu muhteşem fermente gıdalardan örnekler verelim.

Kefir

Kefir, sütteki laktozun, laktik asit ve alkollü fermantasyonundan kaynaklanan eşsiz bir fermantasyon ürünüdür. Nispeten kararlı ve spesifik bir laktik asit, bakteri ve maya dengesine sahip kefir tanelerinin mikrobik aktivitesi tarafından üretilir.

Turşu

Başlangıçta gıdaları saklamak amacıyla yapılan turşu kurma işlemi, sonradan lezzet tutkunlarının sürdürdüğü bir gelenek halini aldı. Salatalıktan lahanaya pek çok sebzenin turşusu, faydalı bakterileriyle vücudu temizleyip detoks etkisi yapmasıyla ünlü.

Boza

Darı, mısır veya pirinç ezilir, içine su katılır ve süzüldükten sonra fermantasyon işlemi uygulanır ve içine şeker katılır. Şeker olmasa daha sağlıklı olacaktı ama yapacak bir şey yok; lezzeti böyle sağlanıyor…

Ayrıca yoğurt, sirke, kambucha çayı, miso, tarhana da fermente gıdalar arasında sayılabilir… Şimdi gelelim “Tüm bunları neden tüketmeliyiz?” sorunun cevabına...

Fermente Gıdalar Bağırsak Florasına Yardımcı Olur

Fermente gıdalarda bulunan yararlı bakterileri almanız, mide ve bağırsak sisteminizde destekleyici bir mikrobiyotik ekosistem oluşturur. Bu yararlı bakteriler, kalın bağırsağınızda yaşar ve hastalıklara neden olan mikropları yenmenize yardımcı olur.

Fermente Gıdalar Endokrin Sistemini Destekler

Duygusal durumunuzun yanı sıra metabolizmanızı ve bağışıklık sisteminizi kontrol eden mide-bağırsak sistemi, endokrin sisteminin en büyük parçasıdır. Bu sistem, kilo kontrolünde de oldukça önemlidir.

Fermente Gıdalar Sindirime Yardımcı Olur

Canlı fermentlerin asidik yan ürünleri, diyetlerimizdeki, özellikle sindirimi zor olan laktozun içindeki mikrobesin ve makrobesleyici ürünlerin parçalanmasına yardımcı olur. Bu sindirim yardımı, göbek şişmesini ve diğer mide-bağırsak sıkıntılarını önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle fermente gıda tüketimi doktorlar tarafından da sıklıkla tavsiye edilir. Öte yandan mide ve bağırsak sorunlarını dikkate almamak, hazımsızlıktan kansere kadar pek çok rahatsızlığa sebep olabiliyor. Siz önleminizi şimdiden alın ve sağlığınızı kontrol altında tutmak için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’nı incelemeye başlayın.

Fermente Gıdalar Besin Emilimine Yardımcı Olur

Fermentlerin yardımıyla sindirilmiş besinler, en çok fayda sağlanabilen formlarına dönüşür. Bu besinler, vücut tarafından hızlı ve kolay bir şekilde kullanılır. Örneğin kalsiyumun, fermentlerde bulunan yararlı bakterilerden gelen asidin yardımı ile tüketilmesi, genç kadınların sağlıklı kemik yoğunluğunu korumaları için son derece önemlidir.

Fermente Gıdalar Cildinizi Parlak Yapar

Fermente gıdalar ayrıca cilt parlaklığı ve parlak saç derisi için B12 vitamini, folik asit ve biyotin gibi güzellik artırıcı besin maddelerini sentezler.

Fermente Edilmiş Gıdalar Ne Sıklıkta Yenmeli?

İlk seferde fermente gıdalara aşırı yüklenmek doğru olmaz. Başlangıç için en ideal yöntem, fermente gıdaları diyetinize azar azar eklemek. Herkesin bu gıdalara karşı reaksiyonu farklı olabilir. Tek seferde fazla fermente gıda tüketmeniz durumunda, normalden sık bir şekilde tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. Haftada bir veya iki çorba kaşığı tüketerek vücudunuzun göstereceği reaksiyonu keşfedebilir ve reaksiyonunuza göre tüketimi artırarak, öğünlerinize eklemeye devam edebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda, olumsuz reaksiyon göstermeyen vücutlar için günde bir yemek kaşığı fermente gıda tüketmek, tüm faydalarını elde etmek için fazlasıyla yeterlidir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.