Yaz Tembelliğini Yenmenin Yolları

Buradasınız

Ye-İç 02 Ağustos 2022

yaz, tembellik, sağlık, hantallık

Yaz aylarında sıcaklıkların artması ile birlikte üşengeçlik seviyeleri inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Kış aylarının sağladığı sıcak yoksunluğu nedeniyle birçok insan yaz aylarında dinlenmek ve sürekli olarak tatil yapmak istiyor. Ancak günümüz iş dünyasının ve sosyal yaşamının gerçekleri bu duruma çok müsaade etmiyor. Yaz aylarında tembelliğini yenmenin yollarını senin için araştırdık.

Gününü planlamalısın

yaz, tembellik, sağlık, hantallık, kadın

Bir günün verimliliğini ve o günden aldığın keyfi artırmak istiyorsan kesinlikle anı yaşamak yerine planlı bir yaşamı tercih etmelisin. Gün içerisinde en üretken ve en yorgun olduğun anları göz önünde bulundurarak bir plan oluşturmalısın. Oluşturduğun plana ve organizasyona bağlı kalarak gün içerisindeki tembellik durumunu önemli ölçüde aşabilirsin. Yaz tembelliğinden kurtulmanın bir diğer yolu da zaman ve stres yönetiminin profesyonel bir şekilde yapılmasıdır. Zamanını ve stresini iyi yöneten bireyler güne hâkim olurlar. Yönetemeyenler ise güne esir olurlar. Bu noktada yaz tembelliğini üzerinden atmak için iyi bir zaman planı ve yaşanabilecek sorunlara karşı iyi bir stres yöneticisi olmalısın.

Mental sağlığına dikkat etmelisin

yaz, tembellik, sağlık, hantallık, erkek, TV

Fiziksel sağlık kadar mental sağlık da yaz tembelliğini yenmek için oldukça önemli. Egzersiz ve meditasyon yaparak zihnini boşaltmalısın. Bu sayede daha enerjik olacak ve yaz tembelliğinin üstesinden geleceksin. Öte yandan stres seviyende de önemli derecede düşüş yaşanacaktır.

Gereksiz sözlerden kaçınmalısın

yaz, tembellik, sağlık, hantallık, erkek, kağıt uçak

Üzerine aldığın ekstra sorumluluklar motivasyonunu düşürecek ve daha üşengeç bir kimliğe bürünmene neden olacaktır. Dolayısıyla iş veya sosyal yaşamında gereksiz sözler vererek kendine ekstra bir iş yükü çıkarmamalısın. Aksi takdirde yaz tembelliğin artacaktır.

Oda sıcaklığına dikkat etmelisin

yaz, tembellik, sağlık, hantallık, kadın, telefon

Yaz aylarında sıcak havalara çok fazla maruz kalmak tembellik düzeyini artıran önemli bir faktördür. Bu noktada oda sıcaklığını klima veya vantilatör yardımıyla kontrol altına almalısın. Aksi takdire artan vücut sıcaklığın stres seviyenin ve tembellik isteğinin artmasına neden olacaktır.

Güne erken başlamayı denemelisin

yaz, tembellik, sağlık, hantallık, yatak, sabah

Yaz tembelliğinden kurtulmanın bir diğer yolu da güne erken başlamaktır. Üzerindeki hantallığı ve üşengeçliği atmak için erken saatlerde kalkabilir, sporla ve ardından da güzel bir kahvaltıyla güne başlayabilirsin. Bunu bir rutin haline getirdiğinde vücudun bu sisteme alışacak ve üzerindeki tembellik hissini çok daha kolay atacaksın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.