Yaz Güneşinden En Çok Faydalanabileceğin Yöntemler

Buradasınız

Ye-İç 10 Temmuz 2021

yaz, güneş, kumsal, kızlar

Yazın en güzel ve güneşli günleri sonunda geldi çattı. Uzmanlar güneş ışığının insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi bulunduğu konusunda hemfikir ama aynı zamanda uzun süreler buna maruz kalındığında da sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Güneş ışığının D vitamini sentezlemek, vücuttaki fazla yağın atılmasını sağlamak, dişleri güçlendirmek, bağışıklık sistemini korumak ve kemik sağlığını geliştirmek gibi birçok faydası bulunuyor. Yaz güneşinden en çok faydalanabileceğin yöntemleri senin için derledik.

Düzenli aralıklarla güneşi görmelisin

yaz, güneş, deniz, adam, güneşlenmek

Beden, güneş ışığına bağlı D vitaminine oldukça fazla ihtiyaç duyar. Bunun için düzenli aralıklarla ona güneşi göstermelisin. Aksi takdirde bağışıklık sistemin zarar görebilir, kanser olma riskin artar, tansiyon hastası olabilirsin, kalp krizi geçirme ihtimalin yükselir, romatizma ile ilgili problemlerle karşılaşabilir ve depresyona girebilirsin. Her saat başı 5 dakika güneş ile buluşmayı ihmal etme!

Cildini tanı

yaz, güneş, deniz, kadın, güneşlenmek

Güneş her insanın cildine iyi gelmeyebilir ve bazı hassas ciltleri yıpratabilir. Daha ince ve hassas deriye sahip olanlar özellikle göz çevresini güneşten korumalı. Vücudunun aldığı güneş, D vitamini sentezi için yeterli olacaktır. Bunun için gerekirse doktorunla görüşüp gün içerisinde ne kadar güneşte kalman gerektiğini danışabilirsin.

Bol bol sebze tüketmelisin

yaz, güneş, sebze, besin

Güneş ışığının faydasını arttırmak için bol bol sebze ve yeşillik tüketmelisin. Özellikle domates tüketimini arttırmalısın. Domatesin içinde bulunan antioksidan cildinizi güçlendirir ve seni zararlı güneş ışınlarına karşı korur. Ayrıca C ve E vitaminlerine sahip yeşil sebzeleri de sıklıkla tüketmelisin. Yaz sebzelerini düzenli olarak tüketerek güneş ışığından aldığın faydayı en üst seviyeye çıkarabilirsin.

Anahtar kelime Omega-3

yaz, güneş, besin, omega3, balık, avokado

Omega-3 içeren besinler de seni güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyacaktır. Beslenme programını yaparken Omega-3 içeren yiyecekleri beslenme düzenine eklemelisin. Bu sayede güneşten dolayı oluşan lekelerden de korunabilirsin.

Güneşlendikten sonra hemen duş almamalısın

yaz, güneş, deniz, adam, duş, yıkanmak

Güneşlendikten sonra sıcaktan bunalacaksın ama buna biraz daha sabretmeli ve hemen duş almamalısın. Vücuduna D vitamini sentezlemesi için gerekli süreyi vermelisin. Ayrıca güneş kremleri kullanarak ultraviyole ışınlardan kendini korumalısın.

Yaz tatili demek, aynı zamanda kum, deniz ve güneş demek. Yazın en keyifli anlarını sahilde ya da havuz kenarında güneşlenip dinlenirken geçirebilirsin. Ancak güneşin fazlasının da sana farklı hastalıklar getirebileceğini unutmamalısın. Yazı keyifli geçirmen ve hem kendini hem de sevdiklerini koruman için QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin.  QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile yatarak ve ayakta tedavi teminatının yanı sıra Tamamlayıcı Yaşam Paketi ile sunulan ücretsiz Check-up, Diş ve Göz Sağlığı, Online Doktor, Online Psikolog ve Acil Kara Ambulansı hizmetlerinden de ücretsiz yararlanarak sağlık giderlerini azaltabilirsin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.