Yaz Alerjilerinden Korunma Yolları

Buradasınız

Ye-İç 17 Ağustos 2022

yaz, alerji, sağlık, hastalık, alerjen

Alerjiler yılın her zamanında ve mevsiminde görülebiliyor ancak en sık yaşandığı zamanlardan biri de yaz. Temel olarak vücudumuzun bağışıklık sisteminin aslında zararlı olmayan bazı maddeleri alerjen olarak kabul etmesi ve onlara karşı savunma mekanizmaları geliştirmesi sonucu ortaya çıkan alerjiler, günlük yaşamı da çok ciddi şekilde etkileyebiliyor. Yazın ise güneşe daha fazla çıkılması, zararlı kimyasallar içeren güneş kremlerinin kullanılması, polenler, böcek ısırmaları ya da arı sokmaları, havuzda klor kullanımı vb. durumlara bağlı olarak daha sık alerjik durumlar görülebiliyor. Zaman zaman sıkıcı ve istenmeyen durumlara da neden olabilen yaz alerjilerine karşı yapılması gerekenleri bu yazımızda bulabilirsin.

Yaz alerjisi nedir?

yaz, alerji, sağlık, hastalık, alerjen, polen

Vücudumuzun vermiş olduğu alerjik reaksiyonlar, zamandan bağımsız olarak birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Yazın ise günlük ritüellerin değişmesi, doğadaki bazı değişimler, güneşli günlerin daha fazla olması, polenlerin daha çok salınması, havuza daha sık girilmesi gibi farklı durumlara bağlı olarak alerjik durumların sayısında belirli oranda bir artış görülebilmektedir. Yazın ortaya çıkan alerjik reaksiyonlarda ise kızarıklık, kaşıntı, şişme, zaman zaman ağrı, spazm, göz yaşarmaları ve burun akıntılarına daha sık olarak rastlanmaktadır. Yaz aylarına özel olarak görülen alerji türleri ise güneş alerjisi, klor alerjisi, polen alerjisi, böcek ısırmaları ve arı sokmalarına bağlı olarak ortaya çıkan alerjilerdir. Açık havada daha fazla vakit geçirilmesi ve güneşli zamanların daha sık olması bu türdeki alerjileri tetikleyen ana unsurlardan biridir.

Yaz alerjileri nasıl oluşur?

yaz, alerji, sağlık, hastalık, alerjen, polen, çocuk

Alerjiler, toplum içerisinde en sık görülen rahatsızlardan biridir ve genetik başta olmak üzere birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedirler. Vücudun immün sistemine gelen bazı maddelerin yabancı olarak tanımlanması ve bunlarla karşılaşıldığında vücudun verdiği tepkiler olarak ifade edilebilecek alerjiler, cildin farklı bölgelerinde farklı tepkiler ve semptomlarla kendisini gösterir. Yazın havanın güzel olması ile dışarıda daha fazla vakit geçirilmesi, evlerin hava alması için pencerelerin ve kapıların açık tutulması, gündüz sıcak saatlerde dışarıya çıkılması, havuzda daha sık vakit geçirilmesi gibi nedenlerle bu alerjenlere daha fazla maruz kalmak yaz alerjilerini tetikleyen en temel etkenler arasında sayılıyor.

Yaz alerjisi nasıl anlaşılır? Yaz alerjisi belirtileri nelerdir?

yaz, alerji, sağlık, hastalık, alerjen, yaşlı, kaşınma

Yaz alerjilerinin de diğer zamanlarda geçirilen alerjilerden çok farklı yan etkileri bulunmamaktadır. Alerji türüne bağlı olarak vücudumuz farklı tepkiler vererek çeşitli belirtiler sunabilir. Hapşırma nöbetleri, burun tıkanıklığı, gözlerde ve burunda kaşıntı, sulu burun akıntısı, gözaltında şişlik ve morarma, yüzde ağrı ve sinüslerde baskı, çocuklarda elleri sürekli buruna götürerek kaşıma ve sürtme isteği, tat ve koku duygularında azalma, yorgunluk, algı azalması, gırtlakta ve damakta kaşıntı, baş ağrısı ve öksürük, uyku bozukluğu gibi genel alerji belirtileri yaz aylarında da sıkça görülmektedir.

Güneş alerjileri çok sık görülüyor

yaz, alerji, sağlık, hastalık, alerjen, bacak, yara

Yazın en sık rastlanan alerji türlerinin başında güneş alerjisi gelmektedir. Özellikle güneş ışınlarının çok dik olduğu ve yoğun şekilde ulaştığı öğle saatlerinde dışarıda olmak bu alerjiyi tetikleyebilir. Genelde ciltte kızarıklık, kabarıklık ve döküntülerle kendisini gösterir. Hemen herkeste farklı ölçülerde yan etkilere neden olur. Yine güneşe karşı kullanılan kremler, koruyucu losyonlar, yazın direkt tene sıkılan parfümler de bu alerjiyi oluşturabilir. Özellikle saat 10:00-16:00 arasında çok dışarıda kalmamak, doğrudan güneş ışığı altında durmamak, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak önemlidir. Yine doktorun önereceği bir güneş kremini de kullanmak etkili olabilir.

Polen alerjisi de rahatsız edici olabilir

yaz, alerji, sağlık, hastalık, alerjen, hapşırık

Yazın rahatsız edici olabilen bir diğer alerji türü de polen alerjisidir. Yazın çiçek açan bitkiler, uzayan çimler ve ağaçlardan havaya yayılan polenler, alerjinin tetiklenmesi için yeterlidir. Polenlerin havada olduğu ortamlarda bulunmamak, pencereleri kapalı tutmak, yağmurlu havaların hemen ardından dışarı çıkmamak, rüzgarlı zamanlara dikkat etmek önemlidir.

Klor alerjisine de dikkat

yaz, alerji, sağlık, hastalık, alerjen, havuz

Yazın sıcak ve güneşli günlerinde serinlemek için daha sık tercih edilen bir etkinlik olan havuza girmek de alerjiyi tetikleyici bir durum olabilir. Havuz sularını temiz tutmak için bolca kullanılan klor, birçok kişide alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Ciltte ve gözlerde kızarıklık, zaman zaman burun tıkanıklığı, hapşırık ve kaşıntı olarak kendisini gösteren klor alerjisine karşı yapılabilecek en iyi şey havuza girmemektir. Havuzdan çıktıktan hemen sonra duş almak ve vücudun üzerinde kalan kloru temizlemek de etkili olabilir.

Alerji hepimizin zaman zaman yaşadığı ve tedavi edilmediği zaman son derece rahatsızlık verebilen bir hastalık türü. Özellikle yaz aylarında sen de alacağın basit önlemlerle alerjik durumların önüne geçebilir ve alerjik reaksiyonlar göstermeden, yaz zamanlarını daha keyifli şekilde geçirebilirsin. Ancak yaz başta olmak üzere yılın farklı zamanlarında sağlığınla ilgili farklı ihtiyaçların olabilir. Bu durumda ise en büyük yardımcın Cigna’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası olacak. Özel hastaneler ve diğer özel sağlık kuruluşlarında SGK katkı payı dışında bir ödeme yapmadan muayene ve tedavi hizmeti alabileceğin bu sigortaya şimdi %10 hoş geldin indirimi ile sahip olabilirsin. Üstelik check-up, online doktor ve diyetisyen gibi birçok ücretsiz sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
19 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.