Yaşlanmayı Tersine Çeviren Besinler

Buradasınız

Ye-İç 25 Mart 2023

yaşlılık, yaşlanma, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme

Cildimiz yıllar içinde pek çok farklı faktöre bağlı olarak yorulur ve değişik yaşlanma belirtileri göstermeye başlar. Güneş ışığı, soğuk ya da çok sıcak havalar, beslenme alışkanlıkları ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak etkilenir ve sarkmalar, kırışıklıklar ya da lekelenmelere maruz kalır. Doğru cilt bakımlarının uygulanmaması da bu süreci hızlandırır. Burada öne çıkan en önemli noktalardan biri de beslenmedir. Farklı mineral ve vitamin içerikleri ile besinler vücudumuzun ve cildimizin ihtiyaç duyduklarını bize sunar ve yaşlanma etkilerini de geciktirebilir. Beslenme düzeninde yapacağın küçük değişiklikler ve tüketeceğin besinlerle sen de yaşlanmaya karşı bugünden bir adım atabilirsin. İşte bu etkileri geciktiren besinlerden birkaç tanesi…

Sarımsak

yaşlılık, yaşlanma, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, sarımsak

Doğanın sunduğu en büyük mucizelerden biri olan sarımsak, cildinin daha geç yaşlanması için tercih edebileceğin besinlerden biri. İçerisinde bulunan birçok farklı öğe ile tam bir antioksidan ve antibakteriyel özelliği gösteren sarımsak, cildin daha parlak bir görünüme kavuşmasında da etkilidir. Cildin daha sağlıklı kalması için çok önemli olan kan dolaşımı üzerinde de etkili olan sarımsak, bu yapısıyla yaşlanmayı durduran bir besin olarak öne çıkmaktadır.

Zeytinyağı

yaşlılık, yaşlanma, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, zeytinyağı

Eski çağlardan bu yana gençlik iksiri olarak da kabul edilen ve yağlar içerisinde de en sağlıklısı olduğu bilinen zeytinyağı, hücre yenilenmesi üzerindeki etkileri ile cildin yaşlanmasını da geciktirir. Cilt bakımında haricen uygulanarak sıkça kullanılan zeytinyağı, aynı zamanda farklı şekillerde tüketilerek de sağlık için tercih edilebilir. İçerisinde zeytinyağı bulunan farklı krem ve maskeler ile yaşlanmanın cilt üzerinde yarattığı etkiler daha sonraya atılabilir.

Avokado

yaşlılık, yaşlanma, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, avokado

Cilt için oldukça faydalı olan E vitamini açısından son derecede zengin olan avokado, hücrelerin sağlıklı büyümesi için etkili bir besindir. Güçlü antioksidan özellikleri ile de zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması konusunda tercih edebileceğin avokado, cildin esnekliğinin artması için de kullanılıyor. Cildin uzun yıllar boyunca daha sağlıklı ve genç bir görünümde kalması için savaşıyor.

Ceviz 

yaşlılık, yaşlanma, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, ceviz

Vücudumuzdaki toksinlerin atılması ve cildin daha genç ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayan E vitamini açısından oldukça zengin olan besinlerden biri olacak cevizi de yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi için kullanabilirsin. Hücrelerin birçok işlevinin daha sağlıklı şekilde yerine getirilmesi için tüketebileceğin cevizi her gün düzenli olarak tükettiğinde içindeki yararlı yağlar ile cildinin beslenmesini de sağlayabilirsin.

Balık

yaşlılık, yaşlanma, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, balık

İçerisinde bolca bulunan Omega-3 ile cildin beslenmesi ve daha sağlıklı bir görünümde olması için savaşan balığı da cildinin daha genç kalması ve yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi için tercih edebilirsin. Omega-3 asitleri cildin nemlenmesini de sağlayarak yaşlanma etkilerinin ortadan kaldırılması için önemli bir rol üstlenir. Balık tüketiminin aynı zamanda cildin üzerindeki lekelenmeleri de geciktirdiği ve azalttığı bilinmektedir.

Havuç

yaşlılık, yaşlanma, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, havuç

Havuç da cilt sağlığın için tüketebileceğin besinlerden bir diğeridir. İçeriğindeki A vitamini ile hücre yenilenmesini hızlandırıyor ve antioksidan özellikleri ile de cildin temizlenmesine yardımcı oluyor. Sarkma, kırışıklık gibi yaşlanma etkilerinin de geciktirilmesini sağlıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.