Uykusuzluk Nedenleri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Ye-İç 04 Ocak 2023

Uykusuzluk, İnsomnia, hastalık, rahatsızlık, sağlık, insan

Son zamanlarda hızla artan stres, iş yaşamının zorlukları, günlük hayatta yaşanan sıkıntılar, birçok farklı hastalık ve rahatsızlığa bağlı olarak çok daha fazla görülmeye başlanan uykusuzluk, sağlığımızı bozan en önemli etkenlerden biri olarak öne çıkıyor. Zaman zaman yaşanan uykusuz kalma durumlarının dışında bir kişinin uykuya dalmasına engel olan ya da uyuyamamasını sağlayan bir uyku hastalığı olarak tarif edilen bu durum, günlük yaşam kalitesini de düşüren en önemli sorunlar arasında. Uykusuzluğa dair genel bilgileri ve uykusuzluğun (İnsomnia) tedavisine dair detayları bu yazımızda bulabilirsin.

Uykusuzluk (İnsomnia) nedir?

Uykusuzluk, İnsomnia, hastalık, rahatsızlık, sağlık, insan, kadın

Uyku, genel sağlık durumumuz ve günlük enerji gereksinimimiz için bedenimizin ihtiyacı duyduğu en önemli öğelerden biridir. Yetişkin ve sağlıklı bir bireyin ortalama olarak günde 6-8 saat arasında uyuması gerekmektedir. Sağlık durumuna göre değişken gösteren bu zaman dilimi, doğru uyku rutinleri uygulandığında son derece yeterli ve sağlıklıdır. Uykusuzluk ise uykuya dalamama, uyku durumuna geçememe, erken uyanma, uykunun sık sık bölünmesi gibi genel durumları ifade eden bir hastalıktır. Tıp dünyasında İnsomnia olarak da ifade edilen uykusuzluk, bedenin gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi alamaması ve buna bağlı olarak da birçok organın yeterli düzeyde çalışamamasına neden olur. Buna bağlı olarak da ruh halinde ve psikolojilerde bozulmalar, genel sağlık durumunda belirli sıkıntılar, iş performansında düşüşler ve yaşam kalitesinde azalmalar meydana gelir. Bazı durumlarda, stres ya da belirli psikolojik ya da fiziksel travmatik durumlara bağlı olarak da uyku sorunları yaşanabilir ancak uykusuzluk bunun çok ötesinde ve kronik bir durumu ifade etmektedir.

Uykusuzluk nedenleri nelerdir?

Uykusuzluk, İnsomnia, hastalık, rahatsızlık, sağlık, insan, adam, yastık

Yapılan farklı araştırmalara göre yetişkinlerin yüzde 50’sinden fazlasında zaman zaman, farklı nedenlere bağlı olarak uykusuzluk durumları görülebilmektedir. Buna ek olarak her 10 kişiden 1’inde ise kronik uykusuzluk sorunundan söz edilmektedir. Uykusuzluk kadınlarda, erkeklerden çok daha fazla görülen bir durumdur. Genel olarak uykusuzluğa neden olan sebepler arasında düzenli ilaç kullanımı, duygusal ya da fiziksel bazı rahatsızlıklar, yoğun gürültü, ışık, ses, koku ve sıcak, uzun seyahatler sonrası yaşanan jetlaglar, depresyon gibi psikolojik hastalıklar, tiroid, kronik stres gibi durumlar öne çıkmaktadır. Uzun süreli, devam eden ve kesilmeyen uykusuzluk durumları, günlük ve zaman zaman yaşananlardan ayrılır. Gece bir türlü uykuya dalamamak, sabahları çok erken uyanmak, uykudan sonra dinlenmiş hissetmemek, aşırı derecede sinirli ve agresif olmak, gün içerisinde sürekli hatalar ve kazalar yapmak, sürekli endişeli olmak gibi belirtilerle kendisini gösterir.

Uykusuzluk nelere neden olabilir?

Uykusuzluk, İnsomnia, hastalık, rahatsızlık, sağlık, insan, adam, yastık

Düzenli ve sağlıklı bir uyku düzenine sahip olamamak, beraberinde birçok farklı hastalığı da getirebilir. Günlük hayat akışını doğrudan bozan ve gün içerisinde sık sık hatalar yapmaya neden olan uykusuzluk, aynı zamanda birçok genel sağlık sorununu da beraberinde getirir. Kadınlarda belirli hormonal bozukluklara neden olan uykusuzluk, depresyon, anksiyete, madde bağımlılığı gibi birçok hastalığa da zemin hazırlar. Uykusuzluğun yüksek tansiyon, diyabet, farklı kalp hastalıkları gibi durumlarla da doğrudan ilişkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Yine gün içerisinde yapılan bilişsel aktiviteler üzerinde de çok olumsuz etkileri bulunur. Örneğin uykusuzluk çeken kişiler çok sık şekilde kaza yaparlar.

Uykusuzluk nasıl tedavi edilir?

Uykusuzluk, İnsomnia, hastalık, rahatsızlık, sağlık, insan, yatak

Uykusuzluk, düzenli doktor kontrolleri ile teşhis edilen bir durumdur. Doktorun uykusuzluğa neden olan tıbbi durumları bulmak için bir dizi araştırmalar yapacaktır. Yine bu iş için özel olarak hazırlanmış kliniklerde uyku alışkanlıklarının incelenmesi yapılarak birkaç haftalık periyotlarda uyku günlüklerinin tutulması sağlanır. Uyku merkezlerinde yapılacak araştırmalarla uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu gibi uyku düzenini bozan hastalıkların ortaya çıkarılmasına yönelik çalışalar yapılır. Uykusuzluğun tedavisinde ise yine doktor kontrolü altında belirli reçeteli ya da reçetesiz ilaçların kullanımı yapılabilir. Belirli dozlarda ve düzeylerde uyku haplarının da uykusuzluk üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Sağlıklı uyku alışkanlıklarının tespit edilmesi ve uygulanması da diğer tedavi seçeneklerinden biridir. Aynı şekilde bilişsel uyku terapileri de oldukça işe yaramaktadır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.