Tütün Ürünü Kullananların Diş Sağlığı İçin Tüketmesi Gereken Besinler

Buradasınız

Ye-İç 17 Şubat 2020

Tütün kullanımının psikolojik ve fiziksel sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini bilmeyenimiz yok! Özellikle ağız ve diş sağlığı üzerindeki etkileri küçümsenecek gibi değil. Durum böyle olunca tütün kullanan insanların ağız ve diş sağlığı konusunda daha dikkatli olması da şart oluyor.

 

İşte tütün ürünü kullananların ağız ve diş sağlığı için tüketmesi gereken besin grupları...

 

1. Süt ve peynir ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin kemik gelişimimiz üzerindeki olumlu etkilerini bilmeyenimiz yok! İçerdikleri yüksek kalsiyum, demir ve protein sayesinde ağız ve diş sağlığımızı koruyan bu besinlerin beslenme programımızda olması şart. Aksi takdirde ilerleyen yaşla birlikte diş kayıpları kaçınılmaz bir hal alabilir!  Aynı zamanda tütün ürünü kullanan insanlarda yoğurt tüketimi, ağızdaki probiyotik dengeyi sağladığı için enfeksiyonları ve iltihapları önler, olası yaraların önüne geçer.

 

2. Yağsız protein kaynakları

Eğer tütün ürünleri kullanıyorsanız ve diş sağlığınız konusunda endişeliyseniz beslenme programınıza yağsız proteinleri eklemenin vakti geldi! Tavuk ve balık B3 vitamini açısından oldukça zengindir ve dişlerinizin ihtiyacı olan fosforu bol miktarda bulundurur. Dişlerinizin üzerindeki koruyucu tabaka olan diş minesinin güçlenmesini sağlayan fosfor, özellikle tütün kullananlar kişilerin ağız ve diş sağlığında önemli bir rol oynar.

 

3. Tatlı patates

Eğer tütün kullanımına bağlı ağız yaralarınız ve diş eti şişlikleriniz varsa tatlı patates tüm bu problemlerinizin çözümü olmaya hazır! Haşlayarak veya püre olarak tüketebileceğiniz tatlı patates, hem çürük ağrıları hem yara sızlamaları hem de diş eti şişliklikleriyle mücadele etmek için birebir. Eğer tatlı patates tüketmek istemiyorsanız bu tür kök sebzeler de iş görecektir. Ek olarak tatlı patatesin yüksek miktarda A vitamini içerdiğini, dolayısıyla diş minesini güçlendirdiğini de hatırlatalım.

 

4. Çay

Yine tütün kullanımına bağlı diş eti şişlikleri ya da ağız yaralarından muzdaripseniz çay imdadınıza yetişiyor! Yapılan araştırmalar yeşil ve siyah çayın ağızdaki zararlı bakteri oluşumunu engellediğini ve diş eti iltihabının etkilerini azalttığını kanıtlıyor. Ayrıca yeşil çayın vücudunuz için birçok faydası bulunuyor. Tabii çayınızı şekersiz tüketmeye ve çok sıcak tüketmemeye de özen göstermelisiniz.

 

5. C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler

C vitamini, ağız içerisinde oluşan yara ve iltihapların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. C vitamini eksikliği durumunda diş etleriniz kanayabilir hatta diğer diş eti rahatsızlıklarını da yaşayabilirsiniz. Tütün kullanımı da ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye attığı için yeterli miktarda C vitamini aldığınızdan emin olmanız şart! Portakal, mandalina, kırmızı biber, brokoli, roka ya da çilek gibi besinlere öğünlerinizde daha fazla yer vermenin vakti geldi!

Kaynak:

https://muscleandfitness.com.tr/agiz-ve-dis-sagligina-iyi-gelen-yiyecekler/

https://www.medikalakademi.com.tr/sigara-kullananlar-icin-beslenme-onerileri-hangi-besinler-zararlarini-azaltiyor/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.