Tarçın Tüketmek İçin 7 Önemli Sebep

Buradasınız

Ye-İç 25 Nisan 2017

tarçın çubuk

Tarçın, M.Ö. 2800’lerde Çin tıbbında kullanılmaya başlandığından beri solunum, bakteri ve sindirim sistemi gibi rahatsızlıklar için önemli bir kaynak. Üstelik modern bilim dahi mucizevi bir baharat olarak görüyor. “Tarçının faydaları nelerdir?” derseniz, başlıca 7 önemli özelliğini şöyle sıraladık:

Tarçının Anti-Diyabet Özelliği

tarçının anti diyabet özelliği

Diyabet hastaları üzerinde yapılan araştırmalar, günde yarım çay kaşığı tarçını dört ay düzenli kullanmanın bile kan şekerini düşürmede oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Tatlılarınızı tarçınla süslemek, su şişenize bir tarçın çubuğu eklemek de alternatif kullanım yöntemleri arasında.

Tarçının Anti-Bakteriyel Etkisi

tarçının anti bakteriyel etkisi

Tarçının faydalarında bakteri, virüs ve bazı mantarları öldürme özelliği de var. İnatçı bakteri kolonilerini bozma konusunda başarılı olan tarçın, tıbbi ar-ge çalışmalarında da yoğun olarak inceleniyor. Yemek tabağınıza biraz tarçın ekleyerek bakterilerin bulaşmasını engelleyebilirsiniz.  

İltihap Önleyici Olması

tarçın iltihap etkisi

İltihaplar vücudumuzun savunma sistemi için önemli ancak istenmeyen iltihapların yükselmesi, kanser ve alzheimer gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Tarçın, iltihaplı molekülleri kontrol ederek sizi hastalıklardan koruyor.

Dolaşım Sistemi İçin de Oldukça Faydalı

tarçının faydaları

Tarçın, güçlü bir kolesterol dengeleyicisi olarak kalp ve damar sağlığınızı da maksimum düzeyde koruyor ve kan basıncını düşürüyor.

Bilişsel Faaliyetleri Destekliyor

tarçının faydaları

Bilimsel çalışmalar tarçının faydaları arasında hafızayı güçlendirme ve stres düzeyini azaltma etkilerini de ortaya koyuyor. Parkinson hastalığı için de oldukça faydalı olan tarçının sadece kokusu bile bilişsel süreçleri destekliyor.

Kadınların Biyolojik Döngüsünü Düzenliyor

tarçının faydaları

Kolombiya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, tarçın adet düzensizliğine de iyi geliyor. Kahve, dondurma, yoğurt ve çikolata gibi yiyeceklerle birlikte tüketerek regl dönemlerinde tarçının rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

Tarçın Kanseri Önler mi?

tarçının kanseri önler

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre birçok tümörün büyümesini yavaşlatan tarçın, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasına neden olan faktörleri engellemeye yardımcı oluyor. Kansere karşı önlem almada besinlerin de sağlıklı yaşamanın da rolü tartışılmaz elbette. Ancak her ihtimale karşın kendinizi kanser konusunda maddi güvenceye almak için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile tanışabilirsiniz. Bu sigorta ile birlikte ücretsiz olarak sağlıklı beslenme ve tıbbi danışmanlık hattını kullanabilir, diyetisyen, spor salonu üyelikleri, sigara bırakma merkezleri ve daha birçok indirimli hizmetten de yararlanabilirsiniz.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.