Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tansiyon Düşürücü Etkisiyle Bilinen 6 Besin
Tansiyon Düşürücü Etkisiyle Bilinen 6 Besin

iyihisset.com

26 May 2018

Yüksek tansiyon, dünyada oldukça fazla oranda görülen ve önlenebilir hastalıklar arasında yer alan bir hastalık. Beslenme alışkanlıkları ile de yakından ilgili olan bu hastalık, dengeli ve doğru tüketim ile önlenebilir. Yoğun sodyum tüketiminden, hareketli yaşamdan ve stresten uzak durmak gibi birçok rutinin yanında doğru beslenerek tansiyondan uzak durabilirsiniz. Vücudunuza yüksek oranda sağlık veren ve tansiyonu düşüren gıdaları ve faydalarını sizler için derledik. 

Sarımsak 

Birçok insanın aklına takılan tansiyonu ne düşürür sorusuna yardımcı olan alisin adlı bileşeni ile tansiyonu düşüren yiyecekler arasında ilk sırayı sarımsak alıyor. Güçlü bir antibiyotik olarak bilinen sarımsak özellikle de çiğ olarak düzenli aralıklarla tüketilirse yüksek tansiyonu ve destekçisi kolesterolü gözle görülür düzeyde düşürmeye yardımcı olur. 

Ananas

İçeriğindeki bromelan enzimi ile kan pıhtılarını çözen ve kanı sulandıran bir yiyecek olan ananas, tansiyonu ne düşürür sorusunun diğer bir yanıtı. Haftada en az bir kere tüketeceğiniz ananas dilimleri ile sağlığınıza yüksek oranda katkı sağlayabilir ve tansiyondan kaçabilirsiniz.

Kereviz

Çin’de asırlardır yüksek tansiyonu düşüren gıdalar arasında gösterilen kereviz, zamanla adeta ilaç niyetine tüketilmeye başlanmıştır. Kereviz özütünün yüksek tansiyon üzerindeki inanılmaz etkisiyle sofralarınızda tansiyonu düşüren yiyecekler listenizde eksik etmemeniz gereken besinler arasında ilk sıralarda yer alabilir. 

Semizotu

Yüksek tansiyonun en önemli etkenlerinden biri de magnezyum eksikliğidir. Magnezyum oranı açısından oldukça zengin olan semizotu, yüksek tansiyon hastaları için vazgeçilmez bir tat olacak. Salata şeklinde de tüketebileceğiniz semizotu, hem sağlıklı beslenmenize katkı verecek hem de tansiyonu düşüren gıdalar listenizde kalarak sorununuza çare olacaktır. 

Balık

Protein tansiyonun düşürülmesinde oldukça önemlidir. Burada en önemli nokta proteini nasıl aldığınızdır. Kaliteli bir protein kaynağı olarak gösterilen somon, ton ve mezgit gibi soğuk su balıkları tansiyonu düşüren gıdalar arasında kendine yer bulur. Ayrıca düzenli tüketerek de vücudun ihtiyacı olan omega yağ asitlerini de depolayabilirsiniz.

Domates

Tansiyonu düşüren gıdalar arasında belki de en lezizi kırmızı domatestir. Tansiyonu azaltmaya yardımcı olan aminoasitleri içerir. Aynı zamanda lisopen ve glütatiyon bileşenleri ile kan dolaşımını attıran iki güçlü antioksidanı barındırır. Çiğ olarak salatalarda ve meyve sularında kullanılan domates tansiyonu düşüren yiyecekler sıralamasında tadı ile leziz tarifler de ortaya çıkarabileceğiniz bir sebzedir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.