Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tam Tahıllı Bu Besinleri Tüketerek Sağlığınıza Kavuşun
Tam Tahıllı Bu Besinleri Tüketerek Sağlığınıza Kavuşun

iyihisset.com

04 Ara 2021

tam tahıl, besin, beslenme, sağlık

Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenme üzerinde oldukça büyük öneme sahip olan tam tahıllar, protein, karbonhidrat, lif ve farklı vitaminler açısından oldukça zengin olan bir besin grubudur. Vücudun sağlıklı olması için büyük önem taşıyan tahıllı besinler, doğru miktarlarda tüketildiğinde birçok hastalığın önüne geçebilir ya da korunmaya da destek sağlayabilir. Kilo kontrolü açısından da etkili bir açlık kesici olarak kabul edilen bu besinlerden bazılarını tüketerek sağlığına kavuşabilirsin.

Tam tahıllar hangileri?

tam tahıl, besin, beslenme, sağlık

Birbirinden farklı içerikleri ile sağlık üzerinde pozitif etkisi bulunan çok sayıda tahıl mevcuttur. En iyi tahıl kaynakları arasında kara buğday, mısır, bulgur, ak darı, amarant, kinoa ve pirinç başı çekmektedir. Bunlardan elde edilen çok sayıda da farklı yiyecek ve besin bulunmaktadır. Bir besinin tam tahıllı olarak sayılabilmesi için genelde içeriğinin yüzde 51’inin tahıllardan üretilmiş olması olarak kabul edilmektedir. Beslenme düzenine bu tahıl zengini besinleri eklersen, uzun vadede sağlığın için çok önemli bir adım atmış olursun.

Tam tahıllar sağlık için neden önemlidir?

tam tahıl, besin, beslenme, sağlık, yulaf

Tam tahıllar, içerisinde bulunan çok sayıda faydalı içerik ile sağlık üzerinde olumlu etkilere neden olan bir besin grubudur. Sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan protein, lif, karbonhidrat ve vitaminler açısından oldukça zengin olan bu besinler, kandaki yağın düşürülmesi, bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi, metabolizmanın hızlandırılması, enerji sağlanması, yağların azaltılması gibi farklı etkilere sahiptirler. Tam tahıllar folik asit açısından da önemli bir kaynaktır ve bu yönüyle hamileler için de faydalıdır. Bol bol magnezyum ve selenyum da içerirler.

Nasıl daha fazla tüketebilirsin?

tam tahıl, besin, beslenme, sağlık, kahvaltı

Tam tahıllı besinleri günlük beslenme düzenine dahil etmek için öncelikle hangilerini sevdiğini gözden geçirerek işe başlayabilirsin. Tam tahıllı olarak üretilen ekmekler, makarnalar, kahvaltılık gevrekler, salatalara koyabileceğin tohumlar gibi çok sayıda seçeneğin olduğunu unutmamalısın. Seçim yaparken bir besinin içerisindeki tahılın miktarının ne kadar fazla olduğuna bakarak işe başlayabilirsin. Beyaz un yerine çavdar, kepek ya da benzeri bir unu tercih edebilir, yemeklerin içerisine yulaf ya da kinoa ekleyebilir, kahvaltı için farklı gevrek türlerini yiyebilirsin. Evde yaptığın kek ya da benzeri ürünlerde bu tahıllı unları kullanabilirsin.

En çok ekmekte bulabilirsin

tam tahıl, besin, beslenme, sağlık, ekmek

Tahılların en sık ve doğala en yakın haliyle kullanıldığı besin türü ekmeklerdir. Piyasada bulabileceğin ve farklı tahıllarla üretilmiş olan ekmeklerden, gün içerisinde doğru miktarda tüketebilirsin. Örneğin beyaz unla yapılmış ekmeklerden ziyade içerisinde tahıl bulunan kepekli, tam buğday unlu, kara buğday unlu gibi ekmekleri tüketmeyi seçebilirsin. Kilo kontrolünü sağlamak için fazla ekmek yememeye özen göstermelisin.

Makarnaları da unutma

tam tahıl, besin, beslenme, sağlık, makarna

Tam tahıllı ürünleri daha sık tüketmek ve bu yolla daha sağlıklı günlere adım atmak istiyorsan lezzetli bir seçenek olan makarnayı da deneyebilirsin. Tam tahıllı unlarla yapılmış olan bu makarnaları da yeterli ve dengeli miktarda tüketerek tahıl ihtiyacını karşılayabilirsin. Kepekli, buğday unlu ya da kara buğday unlu makarnalar ile kendine lezzetli bir seçenek yaratabilirsin.

Tam tahıllı besinler ve ürünlerle sağlığına kavuşma yolunda önemli bir adım atman mümkün. Gelecekte daha sağlıklı ve zinde günler için bu ürünleri tercih etmen oldukça önemli. Ancak hem kendinin hem de sevdiklerinin sağlığı ile ilgili bir sorun ile karşılaşırsan QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Günde 1 TL’ye anlaşmalı özel hastanelerde alacağınız muayene ve tedavi hizmetleri için devlete ödenen katkı payı dışında hiçbir ücret ödemezsiniz. Üstelik ücretsiz birçok hizmet ve %10 hoş geldin indirimiyle!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.