Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Su İçmenin İnsan Vücuduna Yararları
Su İçmenin İnsan Vücuduna Yararları

iyihisset.com

22 Mar 2022

su, su içmek, sağlık

Su, içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfat ve magnezyum gibi önemli mineraller ile insan sağlığı için büyük önem taşıyor. Hatta bilim insanlarına göre oksijen ve su, insanoğlunun devamlılığı için iki kritik etken. Su kemiklerin yüzde 22’sini, kasların yüzde 75’ini, kanın ise yüzde 83’ünü oluşturuyor. Dünya Su Günü’ne özel olarak su içmenin insan vücuduna önemli yararlarını senin için derledik.

Suyun insan vücuduna etkileri nelerdir?

su, su içmek, sağlık, kadın

Dünyanın kara parçalarına oranla yüzde 70’i su olsa da tüketilebilir su oranı yaklaşık olarak yüzde 0,3 olarak öne çıkıyor. Tüketilen su miktarının uygun pH değerlerine sahip olması, başka bir deyişle alkali olması gerekiyor. Suyun insan vücuduna sağladığı birçok avantaj bulunsa da genel olarak vücuttaki toksinlerin atılması, besin emilimi, vücut ısısının düzenlenmesi, gözün kayganlaşması ile ter, tükürük ve idrar gibi vücut sıvılarının üretilmesi gibi hayati fonksiyonların oluşmasına etki ediyor. İhtiyaç limitinin aşağısında su tüketmek ise çeşitli sağlık sorunlarını tetikliyor.

Su tüketim seviyesi ne kadar olmalı?

su, su içmek, sağlık, adam

İnsanlar su ihtiyacını saf su ile olduğu gibi süt, çay, meyve suyu gibi meşrubatlar ve besinlerden de sağlar. Ancak yine de saf su dışındaki yiyecek ve içecekler tam anlamıyla su ihtiyacını karşılamaz. Dolayısıyla günlük olarak kişilerin tüketmesi oldukça önemlidir. Su ihtiyacı yaş, kilo, beslenme düzeni, iklim koşulları ve fiziksel aktivitelere göre kişiden kişiye değişim gösterebiliyor. Uzmanlara göre ideal su tüketim seviyeleri ise şu şekilde sıralanıyor:

 • 4-8 yaş arasındaki çocuklar için 1 ila 1,5 litre
 • 9-13 yaş arasındaki çocuklar için 1,5 ila 2 litre
 • 14-18 yaş arasındaki çocuklar için 2 ila 2,5 litre
 • Yetişkinler için 2 ila 3 litre

Su içmenin insan vücuduna faydaları 

su, su içmek, sağlık, erkek

Su içmenin insan vücuduna sayısız faydaları bulunuyor. Suyun yaşamın en temel parçası olduğu düşünüldüğünde suyun sağlığımız ve canlı hayatı için önemi de bir kere daha ortaya çıkıyor. Su, hemen her organımızın işlevini doğru ve düzgün şekilde yapmasını sağlıyor. Sağlığımızı korumamızda ve ideal vücut ölçülerimizde kalmamıza yardımcı oluyor. Vücut ısımızı dengeliyor ve böbrek rahatsızlıklarının önüne geçiyor. Metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasına da yardımcı oluyor.

Faydaları saymakla bitmiyor

su, su içmek, sağlık, şişe

Su, dengeli, sağlıklı ve doğru şekilde yaşamamız için bize gerekli olan sistemlerin çalışması ve yaşamımızın devamlılığı noktasında son derece gerekli. Bir yandan fiziksel sağlığımıza birçok faydası bulunan su, stresi azaltmak, beyin fonksiyonlarını düzenlemek gibi psikolojik etkilere de sahip. Su aynı zamanda ağız kokusunu da önlerken kan hacmini artırarak kalbin daha iyi çalışmasını da sağlıyor. Saç ile ilgili sorunlara karşı da etkili olan su, kabızlığın önlenmesi ve bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklara karşı da etkili. Cilt sağlığını da koruyan su, grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı da etkin koruma sağlıyor.

Su, hayatımız için en vazgeçilmez maddelerden biri ve gün içerisinde doğru miktarlarda tüketildiğinde de oldukça faydalı. Sen de sağlığın için yaşına ve vücudunun durumuna göre doğru ölçülerde su tüketmeyi ihmal etmemelisin. Ancak hepimiz gibi sen de sağlıkla ilgili sorunlar yaşayabilir ve hastaneye gitmek durumunda kalabilirsin. Böyle durumlarda sağlık harcamaların için endişelenmeni sonlandıracak QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Özel hastanelerde devlete ödenen katkı payı dışında ek bir ücret ödemeye gerek bırakmayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası aynı zamanda Check-up, online diyetisyen, diş dolgusu kapsayan diş paketi gibi birçok ücretsiz sağlık hizmeti de kapsamında sunuyor.

 

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.