Sizi Özgürleştirecek Bir Ayrılık: Sigaraya Veda

Buradasınız

Ye-İç 06 Aralık 2015

Sizi Özgürleştirecek Bir Ayrılık: Sigaraya Veda

Kimse hayata sigara içerek başlamadı. En ağır tiryaki bile olsanız, yaşamınızda sigara içmediğiniz, henüz daha bir soluk bile içine çekmediğiniz bir dönem mutlaka var. O dönemde de hayatın getirdiği birçok sıkıntıyı göğüslemiştiniz, mutlu olmuş, heyecanlanmış, sabırsızlanmıştınız. Konsantre olmaya çalıştığınız stresli zamanlar geçirmiş, yemek yiyip afiyetle doymuş, kahvenizi yudumlamış, uzun yolculuklarda bol bol molalar vermiştiniz... Ve hiçbirinde bir tane bile sigara istememişti canınız. Peki, nasıl oldu da şimdi bunların hiçbirini sigarasız düşünemiyorsunuz? Nasıl oldu da bir anda sigaranın tutsağı haline geldiniz?

Alışkanlık Değil; Bağımlılık

alışkanlık

Genel bir yanılgı var. Önce bunu düzeltmeliyiz. Sigara içmek bir alışkanlık değil; bağımlılıktır. Hatta oldukça güçlü bir madde bağımlılığıdır. Alışkanlıklarınızı kolayca değiştirebilirsiniz. Ancak siz bir bağımlıysanız, bağımlı olduğunuz şey, yani sigara sizi değiştirir. Fark etmeden bütün hayatınızı, yeme-içme, eğlence, sosyal çevre gibi her şeyi ona göre ayarlamaya çalışırsınız.

Stres Yanılgısı

Stres Yanılgısı

Sigara bir sihirbazdır ve çok güçlü illüzyonlar sergiler. Bunlardan biri de onsuz kaldığınızda strese giriyor olduğunuzdur. Bu tamamen bir çarpıtmadır. Gerçekte olan, sizin stresinizin sigara içiyor olmanızdan kaynaklanmasıdır. Sigaradan alınan her nefes, yakılan her sigara, bir sonraki için arzu yaratmaktadır. Yeniden nikotine ihtiyaç duyan vücudun yarattığı stresi geçirmek için yeniden bir sigara içmek istersiniz. Bu bir kısır döngüdür. Kısır döngüyü kırmak ise özgürlüktür.

Hiçbir Şey Kötüye Gitmeyecek, Her Şey Güzelleşecek

Hiçbir Şey Kötüye Gitmeyecek, Her Şey Güzelleşecek

İçinde bulunduğunuz öylesine kuvvetli bir bağımlılık ki, onsuz hayattan zevk alamayacağınıza dair bir yanılgı fısıldar kulağınıza. Yediklerinizin lezzeti, güzel zamanların keyfi azalacak, kızgın ve üzgün olduğunuz anlar ise dayanılmayacak kadar ağır olacakmış gibi gelir. Zihninizde dönen bu konuşmalara hiç aldırmayın. Sadece bir bağımlılığın ayakta kalma çırpınışları bunlar.

İrade Aldatmacası

İrade Aldatmacası

“Hayatta yapamam.” ya da “Denedim olmuyor.” Yaparsınız. Yapacaksınız da. Bağımlılığın en güçlü silahlarından biri de özgüveninizi kırmaktır. “İstediğim zaman bırakırım nasılsa.” noktasından başlatır, sinsice ilerler ve artık bir bağımlı olduğunuzdan emin olduktan sonra da geri çekilip arkanızdan güler bu sinsi illet. Sigarayı bırakmanın en güzel yanlarından biri de özgüveninizi geri kazanmanızdır. Eskisi gibi, yeniden, daha az stresli, daha mutlu ve daha akışkan bir hayata kavuşursunuz. Sigaranın size söylediği her şey yalandır. Ona güvenmeyin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.