Sindirim Sistemini Güçlendiren Kabağın 6 Faydası

Buradasınız

Ye-İç 13 Ağustos 2020

Kabak her ne kadar sebze olarak bilinse de botanik biliminde meyve olarak kabul ediliyor. Mutfak kültürümüzde önemli bir yere sahip olan ve farklı şekillerde pişirilerek yemeklerde, salatalarda, mezelerde kullanılan kabak aynı zamanda sağlığımız için de çok önemli bir besin. İçeriğindeki sayısız öğe ile sağlığımız üzerinde pozitif etkiler yaratan kabağın sindirim sistemini güçlendiren 6 faydasını sizler için derledik.

Kan şekerini düşürür

Kabak, diyabet hastalarında kan şekerini düşürme etkisine sahiptir. Düşük karbonhidrat içermesinden dolayı insülin seviyesini dengelemesi ve kan şekerinin düşmesinde etkili olduğundan diyabet hastalarına özellikle önerilmektedir. Aynı zamanda kabağın içerisindeki lifler, yemeklerden sonra rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur.

Kalp sağlığını korur

Kabak lif bakımından zengin bir yiyecek olmasından dolayı kalp sağlığını korumada önemli bir rol oynamaktadır. Pektin adı verilen ve kabakta da bulunan çözünebilir lifin kötü kolesterolü düşürdüğü araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda içerisinde bulunan potasyum da kan damarlarını genişleterek yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlamaktadır.

Göz sağlığını destekler

Göz sağlığı için en faydalı olduğu bilinen C vitamini ve beta karoten kabakta oldukça fazla bulunan iki maddedir. Kabakta bulunan bir diğer madde olan lutein ve zeaksantin, retinada birikerek görmeyi iyileştirir. Kabağın içerisinde bulunan bu maddeler katarakt gibi lens hasarına yol açan hastalıklara karşı koruma sağlar.

Kilo vermeye yardımcıdır

Zengin su içeriği ve düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye çalışanların diyet listelerinde bulunması önerilen bir besindir. Kabağın içerisindeki lifler tok tutmaya yardımcı olur ve açlık duygusunu azaltır. Diyet sırasında bolca kabak tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğu gibi kilo almayı da yavaşlattığı bilinmektedir.

Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur

Kabak, içerdiği yüksek su miktarı ile  bağırsak atılımını yumuşatır ve kabızlık ihtimalini azaltmaya yardımcı olur. Kabak tüketimi, iltihapların atılmasına, bağırsak enfeksiyonlarının giderilmesine, huzursuz bağırsak sendromu ve kolit ülserin engellenmesine yardımcı olur.

Kemiklerin güçlenmesinde yardımcı olur

Kabak, çevresel faktörler sebebiyle hasar görmüş omurganın yapısını güçlendirerek eklem ağrısı oluşma riskini azaltır. İçerisinde bulunan demir, magnezyum ve çinko mineralleri kemik hastalığı olan osteoporozanın (kemik erimesi) ortaya çıkma olasılığını indirir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.