Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sınavlarda Kafa Çalıştıran Yiyecekler
Sınavlarda Kafa Çalıştıran Yiyecekler

iyihisset.com

22 Şub 2016

sınavlarda

Kullanıcısına sınırsız zihin gücü veren ilacın ve onu kullanan bir yazarın hikâyesinin anlatıldığı filmi çoğumuz izlemişizdir. Bahsi geçen film Limitless, çıktığı dönemde gençliği kasıp kavurmuştu, hatta filmdekilerle görünümü aynı olan haplar (Tahminen içinde bildiğimiz vitaminler, mineraller falan vardı.) piyasaya sürülmüş ve belli bir satış başarısı kazanılmıştı. İnsanların öğrenme hızını ve hafızasını geliştirdiği kanıtlanmış pek leziz yiyecekler varken aslında bu tür şeylere pek ihtiyacımız yok.

Vücudumuzun En Obur Organı: Beyin

vucudumuzun en obur

Beynimiz, günlük aldığımız kalorinin ortalama yüzde otuzunu kullanır. Ayrıca katı dokusu yağdan oluşur, vücudumuzun üretemediği yağ asitlerine (Örneğin Omega-3 gibi) bolca ihtiyaç duyar, o yüzden sağlıklı yağlar konusunda elinizi korkak alıştırmayın. Bol bol kuruyemiş tüketin, balık görürseniz kaçırmayın. Omega-3’ün toptancısıyla tanışın bir de: Chia Tohumu. Omega-3 konusunda hiçbir besin onun eline su dökemez.

Beyin Ona Bayılıyor: Demir

beyin ona bayılıyor

Beyne oksijen taşıyan alyuvarların yapısında bulunan hemoglobin, demir atomu içerir. Beyin ne kadar oksijen içinde kalırsa (Abartmadan, oksijenin fazlası da zararlı.) onun için o kadar iyi. O zaman hemen içinde bolca demir olan yiyeceklere bakalım: Kırmızı etler, kuru baklagiller ve pekmez.

Sınavda beyin gücünüzü yüzde yüze çıkaran bir formül var, hem de çok kolay bulunan besinlerle yapılıyor: Tahin+pekmez.

C Vitamini Olmadan Parti Olmaz

c vitamini

C vitamini, demirin yiyeceklerden emilimini kolaylaştırır, bu yüzden onları demir içeren besinlerle beraber tüketmek akıllıca bir seçim olur (Tahin de var J).

Turunçgiller, kivi, domates, muz, brokoli ve yeşilbiber gibi sebzelerin içindeki C vitaminleri en kalabalık partilerini verirler. O yüzden kırmızı etlerinizi sebzelerle ve meyvelerle yemekten çekinmeyin.

Kendisi de Beyne Benziyor Zaten: Ceviz

kendisi de beyne

Ceviz, odaklanma için tam aradığınız yiyecek. Beynin haber alma bölümünde çalışan organik maddelerin gelişimini sağladığı için olaylar arasındaki bağları çok daha kolay görmenizi sağlıyor. Gerisini geometri soruları düşünsün!

Son Gün Çalışılan Sınavlar Kaderlerine Ağlarlar

son gün çalışan

Tıpkı sınavlarda başarılı olmak için düzenli bir programa uymak gerektiği gibi, yiyecekler de anlık fayda sağlamazlar. Düzenli bir şekilde alınmaları gerekir, o yüzden beslenme programınıza mutlaka bu yiyecekleri ekleyin. Beklentiler ancak üzerlerine gidildiklerinde gerçekleşirler. Başarı, programlı çalışma ve birikimle gelir. Geleceğinizi düşünün, QNB Sigorta’nın Bireysel Emeklilik Planlarına göz atın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.