Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Sınavlarda Kafa Çalıştıran Yiyecekler

YE-İÇ22 Şubat 2016

sınavlarda

Kullanıcısına sınırsız zihin gücü veren ilacın ve onu kullanan bir yazarın hikâyesinin anlatıldığı filmi çoğumuz izlemişizdir. Bahsi geçen film Limitless, çıktığı dönemde gençliği kasıp kavurmuştu, hatta filmdekilerle görünümü aynı olan haplar (Tahminen içinde bildiğimiz vitaminler, mineraller falan vardı.) piyasaya sürülmüş ve belli bir satış başarısı kazanılmıştı. İnsanların öğrenme hızını ve hafızasını geliştirdiği kanıtlanmış pek leziz yiyecekler varken aslında bu tür şeylere pek ihtiyacımız yok.

Vücudumuzun En Obur Organı: Beyin

vucudumuzun en obur

Beynimiz, günlük aldığımız kalorinin ortalama yüzde otuzunu kullanır. Ayrıca katı dokusu yağdan oluşur, vücudumuzun üretemediği yağ asitlerine (Örneğin Omega-3 gibi) bolca ihtiyaç duyar, o yüzden sağlıklı yağlar konusunda elinizi korkak alıştırmayın. Bol bol kuruyemiş tüketin, balık görürseniz kaçırmayın. Omega-3’ün toptancısıyla tanışın bir de: Chia Tohumu. Omega-3 konusunda hiçbir besin onun eline su dökemez.

Beyin Ona Bayılıyor: Demir

beyin ona bayılıyor

Beyne oksijen taşıyan alyuvarların yapısında bulunan hemoglobin, demir atomu içerir. Beyin ne kadar oksijen içinde kalırsa (Abartmadan, oksijenin fazlası da zararlı.) onun için o kadar iyi. O zaman hemen içinde bolca demir olan yiyeceklere bakalım: Kırmızı etler, kuru baklagiller ve pekmez.

Sınavda beyin gücünüzü yüzde yüze çıkaran bir formül var, hem de çok kolay bulunan besinlerle yapılıyor: Tahin+pekmez.

C Vitamini Olmadan Parti Olmaz

c vitamini

C vitamini, demirin yiyeceklerden emilimini kolaylaştırır, bu yüzden onları demir içeren besinlerle beraber tüketmek akıllıca bir seçim olur (Tahin de var J).

Turunçgiller, kivi, domates, muz, brokoli ve yeşilbiber gibi sebzelerin içindeki C vitaminleri en kalabalık partilerini verirler. O yüzden kırmızı etlerinizi sebzelerle ve meyvelerle yemekten çekinmeyin.

Kendisi de Beyne Benziyor Zaten: Ceviz

kendisi de beyne

Ceviz, odaklanma için tam aradığınız yiyecek. Beynin haber alma bölümünde çalışan organik maddelerin gelişimini sağladığı için olaylar arasındaki bağları çok daha kolay görmenizi sağlıyor. Gerisini geometri soruları düşünsün!

Son Gün Çalışılan Sınavlar Kaderlerine Ağlarlar

son gün çalışan

Tıpkı sınavlarda başarılı olmak için düzenli bir programa uymak gerektiği gibi, yiyecekler de anlık fayda sağlamazlar. Düzenli bir şekilde alınmaları gerekir, o yüzden beslenme programınıza mutlaka bu yiyecekleri ekleyin. Beklentiler ancak üzerlerine gidildiklerinde gerçekleşirler. Başarı, programlı çalışma ve birikimle gelir. Geleceğinizi düşünün, Cigna Finans’ın Bireysel Emeklilik Planlarına göz atın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Yumurta konusunda geçmişte bilim dünyasını ikiye ayıran tartışmalar olsa da günümüzde yumurtanın faydaları daha çok dile getiriliyor. Uzmanlar 7’den 70’e herkesin düzenli olarak (aşırıya kaçmadan) yumurta tüketmesi gerektiğini söylüyor. Neden mi? Hemen anlatalım...

1. Yumurta Beyni Tıpkı Bir Zırh Gibi Koruyor


Yumurtada bulunan kolin, beynin en önemli yapı taşı olduğu için hafızayı koruyarak erken bunama riskini azaltıyor. Kolin ayrıca kanser hücreleriyle de savaşıyor. Ancak söz konusu kanser olunca, genetik faktörler ve hayat tarzını da kapsayan pek çok değişken var. Bu nedenle yumurta tüketmenin yanında daha profesyonel önlemler de almak gerekiyor. Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak gibi... Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortayla kendinizi maddi güvence altına almanın yanı sıra spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Yumurta Çok Zengin Bir D Vitamini Kaynağı

Güneş ışığıyla aktif hale geçen D vitamini, her ne kadar balık yağıyla özdeşleşse de yumurtada da bol miktarda bulunuyor. 1 tane yumurtayla günlük D vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hiç yoktan iyidir!

3. Göz Sağlığını Koruyor

Yumurtanın faydaları, göz sağlığı konusunda da kendini gösteriyor. Yumurtada bulunan lutein, göz sağlığı problemlerini engelliyor, bozulma ve görme kaybı gibi sorunları minimuma indiriyor.

4. Karaciğeri Koruyor

Karaciğer sağlığı yeme, içme ve hayat tarzı gibi birçok faktörden çabucak etkilenebiliyor. Yumurtadaki fosfolipidler karaciğere zarar veren toksinleri yok ettiği için düzenli olarak yumurta tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5. Cilt ve Saçları Koruyor

İşte yumurtanın faydaları arasında en çok hoşunuza gideceklerden biri! Yumurtada bulunan biyotin ve B12 vitamini, saç ve ciltteki yıpranmaları mümkün olduğunca azaltıyor, yaşlanma belirtileriyle erken yaşta yüzleşmenizi engelliyor.

6. Kolesterolü Dengeliyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar, yumurtanın sarısında bulunan kolesterolün zararlı olabileceğine dair soru işaretlerini yok ediyor. Bilimsel çalışmalara göre yumurtada bulunan kolesterol dengeleyici olmanın yanı sıra vücudun kendi ürettiği zararlı kolesterolü de engelliyor. Ayrıca yumurtada bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı da koruyor.

7. Kilo Verdiriyor

Yumurtanın faydaları arasında kilo kontrolü de yer alıyor. Yumurtada bulunan “örnek protein” tok tuttuğu için kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kilo verdirici etkisini artırmak için yumurtayı özellikle kahvaltı masalarından eksik etmemekte fayda var.

 Hemen Başvur