Sigarayı Bırakmanı Kolaylaştıracak Yöntemler

Buradasınız

Ye-İç 02 Mart 2022

sigarayı bırakmak, sigara, sağlık

Her yıl dünya çapında milyonlarca insan sigara nedeniyle çeşitli sağlık sorunları yaşıyor. Yaşanan sağlık sorunları ciddi hasarlar bırakmanın yanı sıra kimi durumlarda da ölüm ile sonuçlanıyor. Öte yandan sigara içme oranının artması ve sigara içme yaşının giderek düşmesi de oldukça düşündürücü. Senin için Yeşilay Haftası’na özel olarak sigarayı bırakmanı kolaylaştıracak yöntemleri sıraladık.

Sigaranın içerisinde hangi maddeler bulunuyor?

sigarayı bırakmak, sigara, sağlık

Sigara denilince hemen hemen herkesin aklına ilk olarak bağımlılığa da neden olan nikotin geliyor. Sigara içen kişilerde nikotin kaynaklı haz duygusu uyandıran dopamin hormonu salgılanıyor. Ancak sigaranın içerisinde nikotinin yanı sıra siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum ve aseton gibi yaklaşık olarak 4 bin madde daha bulunuyor. Araştırma sonuçlarına göre sigaranın içerisinde bulunan maddelerin 81 tanesi ise kanserojen maddeler olarak öne çıkıyor.

Sigarayı bırakan kişiler neler yaşar?

sigarayı bırakmak, sigara, sağlık

Sigarayı bırakmaya karar veren kişiler, sigarayı bıraktığı aşamadan kısa bir süre sonra yoksunluk sendromu ile karşı karşıya kalıyor. Nikotin yoksunluğu sonrası kişide huzursuzluk, stres, uykusuzluk, aşırı tepki ve konsantrasyon eksikliği gibi çeşitli semptomlar görülüyor. Uzmanlara göre yoksunluk belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık olarak 3 hafta sürüyor. Bu dönem aynı zamanda sigara içme isteğinin en yoğun olduğu dönem olarak adlandırılıyor. Buradaki eksiklik ve yoksunluğu gidermek için kendini oyalayacak hobilerden faydalanabilir, spor yapabilir ya da arkadaşlarınla daha fazla görüşebilirsin. 

Sigara bağımlılığı kaça ayrılır?

sigarayı bırakmak, sigara, sağlık

Sigarada bağımlılığa neden olan maddeler nikotin ile dopamindir. Bu maddelerin salgılamasının sigara kullanıcıları üzerindeki etkisi iki şekilde ortaya çıkabilir; psikolojik ya da fizyolojik. Nikotinin, psikolojik bağımlılığının yanı sıra fizyolojik bağımlılığı olduğu da biliniyor. Kişiler, fiziksel olarak yoksunluk sendromunu atlatsa da mental olarak sigaraya yoksunluk sendromunu ile daha zor başa çıkıyor.

Sigarayı bırakma noktasında mücadeleni pekiştirecek yöntemleri ise senin için sıraladık;

1- Fiziksel ve mental olarak hazır olmalısın

Sigarayı bırakmak, güçlü bir irade ve kararlı bir duruş gerektiriyor. Bu nedenle sigarayı bırakmadan önce, sigarayı bıraktıktan sonra yaşayabileceğin olası sorunlara yönelik hazırlıklı olmalısın. Dolayısıyla sigarayı bırakmayı amaç edinmeli, fiziksel ve mental olarak sigara ile mücadele etmeye hazır olmalısın.

2- Pasif içici olmaktan kaçınmalısın

Sigarayı bıraktıktan sonra pasif içici olmaktan kaçınman gerekiyor. Özellikle yoksunluk sendromu sona erene kadar sigaradan uzak durmalısın. Sigara içme isteğini tetikleyecek faktörlerden kaçınman, sigara bırakma sürecini oldukça kolaylaştıracaktır.

3- Sigara ve konfor ilişkisini bozmalısın

Sigara kullanıcılarının sigara ile özdeşleştirdiği mitleri bulunuyor. Yemekten sonra veya kahve ile sigara içmek bu inanışlardan bazılarıdır. Sigarayı bırakma sürecinde sigara ile konfor ilişkini bozmalısın. Sigara içerken en fazla haz duyduğun anları not etmeli ve bu anlarda sigara içmemelisin. Bu sayede sigara ile olan bağın çok daha kolay bir şekilde kopacaktır.

4- Egzersiz ve meditasyon yapmalısın

Sigarayı bırakma sürecinde ve sonrasında çeşitli problemler ve zorluklarla karşı karşıya kalacaksın. Öte yandan sigara içme isteğini çok üst seviyelere çıktığı anlar da yaşayacaksın. Bu anlarda sigaradan uzaklaşmak için 20-30 dakikalık kısa egzersizler veya meditasyon yapabilirsin.

5- Sigarayı çağrıştıran eşyaları yok etmelisin

Sigarayı bırakma sürecinde sigara ile ilgili fiziksel temasını tamamen kesmelisin. Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra etrafında sana sigarayı çağrıştıran tüm eşyaları kaldırmalısın. Bu sayede yoksunluk sendromunu daha hafif bir şekilde atlatabilirsin.

6- Beslenmene dikkat etmelisin

Sigara kullanımı vücutta yer alan bazı vitamin ve minerallerin depolanmasını engeller. Sigara kullanan kişilerde özellikle C vitamininin eksik olduğu görülür. Bu nedenle sigarayı bıraktıktan sonra beslenme düzenine ve değerlerine dikkat etmelisin. Beslenmenin yanı sıra çeşitli vitamin takviyeleri de alabilirsin.

Sigara, hayatlarımızı birçok farklı alanda olumsuz etkileyen ve en başta da sağlığımızı bozan en önemli faktörlerden biri. Sigarayı hayatından çıkararak ve bir daha hiç dokunmayarak çok daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşayabilirsin. Sigarayı bırakmaya karar vermenle sadece kendin için değil seni seven kişiler için de bir adım attığını unutmamalısın. Senin veya sevdiklerinin herhangi bir sağlık sorunu yaşadığı anda doktora danışma ihtiyacı olur ise QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası kapsamında ücretsiz sunulan online doktor ve online psikolog hizmetinden faydalanabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.