Sigarayı Bırakmak için 10 Sebep

Buradasınız

Ye-İç 27 Şubat 2017

Sigara kullanmak henüz fiziksel olarak sizi pek rahatsız etmiyor olabilir. Veya verdiği sıkıntıların pek farkında olmadığınızı sanıyorsunuzdur. Halbuki sigarayı bırakmak, genel anlamda size yeniden doğmuş hissi verecek. Hele ki bu sebepleri okuyunca...

1)Uykunuz Düzene Girecek

Yeniden bebek gibi uyumaya hazır mısınız? Araştırmalara göre sigara tiryakilerinin yüzde 12’si uykuya dalmakta sıkıntı çekerken, yüzde 11’i deliksiz bir uyku çekemiyor. Diğer taraftan gün içinde içtiğiniz her sigara, gece uykunuzdan bir dakika azaltıyor.

2)Kalp Sağlığınız Olumlu Etkilenecek

Sigarayı bırakmak, tatlı yeme isteğinizi artırıyor olabilir. Bu tabii sağlıklı bir durum değil. Ama araştırmalara göre ne olursa olsun sigarayı bırakmak kalp rahatsızlıkları riskini azaltıyor. Üstelik tatlıya yönelme dürtünüzü taze ve kuru meyvelerle dengeleyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

3)Daha Genç Görüneceksiniz

Sigarayı bırakınca hücrelerinizdeki oksijen oranı ve besleyici maddeler arttığı için cildiniz daha yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşacak. Tabii tek değişen cildiniz olmayacak. 40 yaşından önce sigarayı bırakmak erken ölüm riskini yüzde 90 azaltırken, 30 yaşından önce bırakmak yüzde 97 azaltıyor.

4)Daha Aktif Bir Hayatınız Olacak

Akciğerlerinize giden kan akışının hızlanması ve kanınızdaki oksijen seviyesinin yükselmesi, daha enerjik olmanızı sağlayacak. Efor seviyenizdeki artışı hemen iki-üç hafta içinde bile fark edeceksiniz. 

5)Nikotini Kesmek Diyabet Riskinizi Azaltacak 

Amerika’da yapılan bir araştırmada birtakım kan örneklerine nikotin eklenmiş ve bunun kan şekerinin yükseldiğini gösteren A1C hemoglobin seviyesini artırdığı ortaya çıkmış. Basitçe söylemek gerekirse, sigara diyabet riskinizi yükseltiyor.

6)Bağırsak Sağlığınız İyileşecek

Sigaranın bağırsaklarınızın üzerinde ciddi bir etkisi var. O da bağırsak florasındaki çeşitliliği değiştirmesi. Şöyle ki, araştırmalara göre sigarayı bırakan kişilerin kilo almasının sebeplerinden biri bu flora değişimi. Ne nedenle sigarayı bırakırken kilo almamak için bağırsak sağlığınızı kontrol ettirmenizde fayda var.

7)Kireçlenme Riskiniz Azalacak

İnanın ya da inanmayın, düzenli sigara içmek romatizma ve kireçlenme riskini iki kattan fazla artırıyor. İşin güzel tarafı sigarayı bırakmak, bu riskin düşmesini ve eklem ağrılarına yönelik şikayetlerin azalmasını sağlıyor.

8)Öksürük Nöbetleriniz Geçecek

Sigara tiryakisiyseniz, kronik bronşit nedeniyle özellikle sabahları öksürük nöbetleri yaşayabilirsiniz. Sigarayı bırakmak, bu öksürüklerin şiddetinin 2-12 hafta içinde azalmasını sağlıyor. Hatta üç ay içinde öksürükten eser kalmıyor.

9)KOAH Hastalığının İlerlemesi Yavaşlayacak

Sigara, KOAH gelişiminde en önemli risk faktörü. Bu nedenle eğer ki KOAH hastasıysanız ve de sigara içiyorsanız, bu hastalık çok hızlı ilerliyor. Bırakınca tamamen hasar ortadan kalkmasa da ilerlemesi yavaşlıyor.

10)Kansere Yakalanma Riskiniz Düşecek

Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riskiniz yüzde 50 azalıyor. Aynı zamanda sigarayı bıraktıktan beş yıl sonra ağız, gırtlak, yemek borusu, böbrek veya pankreas kanserlerine yakalanma ihtimaliniz de yüzde 50 oranında düşüyor.

Sigarayı bıraktıktan sonra kansere karşı her türlü önlemi almakta fayda var. Bunlardan biri olan Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendinizi kansere karşı koruma altına alırken Cigna Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden  %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.