Sigarayı Bırakırken Size Destek Olacak 7 Besin

Buradasınız

Ye-İç 09 Şubat 2017

En tehlikeli hastalıklarından kanser başta olmak üzere birçok sağlık probleminin nedeni sigaraya, Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde siz de savaş açın. Sigarayı bırakmayı deneyip başarısız olanlardansanız, bu besinlere ağırlık vererek süreci hızlandırabilirsiniz.

Ginseng

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ginseng, sigara içerken beynin keyif almasını sağlayan hormonların azalmasında etkili. Haftalık tüketildiğinde sigaradan zevk alma oranını azaltıyor. 

Süt ve Yoğurt

Amerika’daki Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda, sigaradan tiksinmek için süt ve süt ürünlerinin etkili bir yol olduğu saptanmış. Sigara içmeden önce bir bardak süt içenlerin, ağızlarında oluşan kötü tadı, sigarayla özdeşleştirdikleri ve bu alışkanlık sayesinde zamanla sigaradan uzaklaştıkları görülmüş. 

Kuruyemiş

Sigarayı bırakma konusunda en bilindik yöntemlerden biri de kuruyemiş tüketmek. Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler enerji ve protein sağlamasının yanında, canınız her sigara istediğinde oyalanmanızı sağlar. 

Narenciye

Portakal, limon, nar gibi C vitamini yönünden zengin besinler, vücudun C vitamini ihtiyacını ve dolaylı olarak sigara içme isteğini azaltır. Meyveleri katı halde tüketebileceğiniz gibi taze taze içmek koşuluyla sularını da içebilirsiniz.  

Smoothie

Sigarayı bıraktıktan sonra muhtemelen canınız daha fazla tatlı tüketmek isteyecek. Bu kriz anlarında şekerli gıdalardan uzak durabilmek için doğal meyve şekerine yönelmek en iyisi. Bunun için de damak tadınıza göre meyvelerle çeşit çeşit smoothie hazırlayarak tatlı isteğini bastırabilirsiniz. 

Şekersiz Sakız ve Nane

Sigara kullanımı, nikotin bağımlılığının yanı sıra dudak alışkanlığına da neden oluyor. Haliyle  dudakları meşgul edecek şekersiz sakız ve nane şekeri, sigara krizlerinde oldukça işe yarıyor. 

Sebze Dilimleri

 

Havuç, kereviz, salatalık, kabak ve benzeri sebzeler de tıpkı süt ürünleri gibi sigaranın tadını kötüleştiren gıdalardan. Ayrıca sigara içme eylemine benzeterek beyni kandırmak için bu sebzelerin dilimler halinde tüketilmesi öneriliyor. 

Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde siz de bu alışkanlıktan kurtulmak için kararlı bir adım atabilir, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı önlem alabilirsiniz. Sağlığınızı koruma altına almanın bir yolu da Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası. Bu sigorta ile kendinizi bugünden maddi güvenceye alırken aynı zamanda QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.