Sigarasız Bir Dünya İçin Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Ye-İç 31 Mayıs 2022

sigara, sağlık, vücut, beden, sigarasız, dünya

Dünya üzerinde yaşamı etkileyen pek çok bağımlılık söz konusu. Bunların en başında ve belki de sağlığımızı en kötü etkileyen ise sigara bağımlılığı. Gün içinde milyonlarca insan, günün belirli zaman aralıklarında sigara kullanmayı bir alışkanlık haline getirmiş ve artık neredeyse sabah kalktığında yüzünü yıkamak gibi rutin, yemek yemek gibi insani ihtiyaç kategorisine dahil etmiş durumda. Peki sigarasız bir dünya için neler yapabiliriz? Sigaranın hem vücudumuza hem de doğamıza olan karşı konulamaz yıkımını engellemek için sorumluluklarımızın bilincinde olmayı, sağlıklı olmayı ve yaşanabilir bir dünya yaratmak için büyük bir adım atmayı tercih edebiliriz.

Sigarasız bir dünya için atacağınız ilk adım; kararlı olmak

sigara, sağlık, vücut, beden, sigarasız, dünya

Her gün muhtemelen binlerce insan sabah uyandıkları andan itibaren sigarayı bırakacaklarını ve bir daha asla içmeyeceklerini söyleyerek güne başlıyorlar. Fakat, bazıları birkaç gün, geri kalan kısım ise ancak günün sonuna kadar dayanabiliyor. Burada sigarayı bırakmayı istemek kadar kararlı olmak da çok önemli. Sigarayı bırakmaya kararlıysanız eğer yaşam alanınızı da o şekilde düzenlemeniz gerekiyor. Bıraktığın an salonunda bir küllük veya cebinde bir çakmakla karşılaşmaktan kaçınman gerekiyor. Kararlılığını konfor alanına yansıtırsan her şey daha kolay olacak.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek

sigara, sağlık, vücut, beden, sigarasız, dünya

Sigarayla birlikte yanlış beslenme alışkanlıklarını da durdurmalı ve sigarayı bırakmana yardımcı olacak besinleri seçmeye başlamalısın. Bunu yaparken nikotin seviyeni düşürecek gıdalara başvurabilirsin. Bir ay boyunca her gün portakal tüketiminin nikotin seviyesini ciddi oranlarda düşürdüğü görülüyor. Sebze ve tahıl ürünleri de sigarayı bırakmada yardımcı besin görevi görüyor. Bunun için doktorunla birlikte yeni bir beslenme düzenine geçebilir ve sigarasız bir dünya için adım atabilirsin.

Farklı alışkanlıklar ve hobiler edinmek

sigara, sağlık, vücut, beden, sigarasız, dünya

Sigarayı bırakırken sana iyi gelecek ve kafanı meşgul etmeye yarayacak alışkanlıklar edinebilirsin. Örneğin; gün içinde spor yaparak sıkça doğa yürüyüşleri gerçekleştirip, temiz havayla buluşabilirsin. Bunu yapmak hem nefesini açacak hem de doğayla iç içe olmanı ve doğayı tanımanı sağlayacak. Bir diğer örneğimiz ise yeni hobiler edinmek. Arkadaşlarınızla birlikte sigarasız bir ortamda gerçekleşecek etkinliklere katılmak, enstrüman çalmayı öğrenmek, dans kursuna yazılmak veya düzenli olarak kitap okumak gibi. Bunları uygulayarak sigarasız ve aynı zamanda kültürle beslendiğin bir dünya yaratabilirsin.

Zorlandığınız zamanlarda destek almak

sigara, sağlık, vücut, beden, sigarasız, dünya

Sigarayı bırakmakta çok zorlandığını hissediyorsan ücretsiz hizmet veren Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne başvurabilirsin. 115 YEDAM Danışma Hattı’na başvurarak, alanında uzman kişilerden yardım alabilirsin. Yakın hissettiğin dostlarından da yardım alabilirsin. Bu süreçte sigarayı bırakan arkadaşların varsa onlarla bir araya gelip onların tavsiyelerini de gözden geçirebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.