Sıcak Havalarda Masa Başında Çalışırken Nelere Dikkat Etmelisin?

Buradasınız

Ye-İç 28 Ağustos 2022

yaz, sıcak, çalışma, iş, ofis, ev, sağlık

Pandemi ile birlikte gerek kamu gerekse özel sektörde beyaz yaka olarak tabir edilen iş grupları mekândan bağımsız veya home office tarzı ya da hibrit iş modellerine geçiş sağladı. Zaman ve maliyet avantajı sunan bu çalışma biçimi aynı zamanda esnek ve oldukça uygulanabilir. Öte yandan hala şirketlerde veya kamu dairelerinde aktif olarak masa başı çalışanlar da mevcut. Ancak ofiste de olunsa yer bağımsız çalışılsa da özellikle yaz sıcaklarında masa başında çalışanların çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldığı görülüyor. Sıcak havalarda masa başında çalışırken nelere dikkat etmen gerektiğini senin için araştırdık.

Su tüketimine dikkat etmelisin

yaz, sıcak, çalışma, iş, ofis, ev, sağlık

Masa başında çalışanların sık sık su tüketmesi gerekiyor. İşlerin yoğunluğu ve dış etkiler kimi zaman çalışanların su tüketim oranlarını düşürebiliyor. Uzun süre su tüketmemek sağlığı da olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bu noktada masada sürekli olarak bir su şişesi bulundurmalı ve sık sık su içmeye dikkat etmelisin.

Klima ya da vantilatör kullanmayı ihmal etmemelisin

yaz, sıcak, çalışma, iş, ofis, ev, sağlık

Sıcak havalarda masa başında çalışmak stres seviyesini vücut ısısına bağlı olarak artıracak ve çalışanın negatif bir gün geçirmesine neden olacaktır. Bu noktada klima veya vantilatör kullanımı oldukça önemli. Eğer çalışma alanında bir klima ya da vantilatör yoksa kesinlikle bilgisayarlara bağlandığında kolaylıkla çalışabilen masa başı klimalardan veya vantilatörlerden edinmelisin. Bu sayede vücudun ferahlayacak ve iş verimin artacaktır.

Molalarını aksatmamalısın

yaz, sıcak, çalışma, iş, ofis, ev, sağlık

Masa başı çalışanların yoğun iş temposuna kapılıp mola vermeyi unutması oldukça yaygın bir davranış. En fazla bir ya da bir buçuk saat aralıklarla küçük molalar vermeli, zihnini tazelemeli ve çeşitli esneme hareketleri yapmalısın. Bu molalar esnasında işi aklından çıkarman gerektiğini de unutmamalısın.

Beslenme rutinine dikkat etmelisin yaz, sıcak, çalışma, iş, ofis, ev, sağlık

Sıcak yaz aylarında masa başı çalışanların yoğun iş temposu nedeniyle büyük bir stres altında kaldığı aşikâr. Yemek seçimi de stres seviyesinin artmasına neden olan faktörlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Yaz aylarında yemek molalarında sıcak ve yağlı yiyecekler yerine sade ve ferah yiyecekleri tercih etmelisin. Bu sayede gününün geri kalanı oldukça iyi ve verimli geçecektir.

Bel ve boyun sağlığına önem vermelisin

yaz, sıcak, çalışma, iş, ofis, ev, sağlık

Evde veya ofiste masa başı çalışan insanların gün boyu hareketsiz kalması çeşitli bel ve boyun problemlerini de beraberinde getiriyor. Çalışanların monitör seviyelerini ayarlaması ve bel bölgesi için ortopedik ürünler kullanması bu anlamda oldukça önemli. Öte yandan esneme egzersizleri ile birlikte bel ve boyun bölgesinde oluşabilecek potansiyel sorunları da engellemek mümkün.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.