Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Şehrin Ekşi Maya Kullanan Artizan Fırınlarına Bir Bakış

YE-İÇ12 Ağustos 2016

Bir süredir gastronomi meraklılarının dilinden düşmeyen bir trend var. Trendin adı “ekşi maya”. Yeni moda olduğuna bakmayın, çok eskiden beri hamur işi hazırlamada kullanılan geleneksel bir yöntemden bahsediyoruz. Unu, suyla ve çeşitli başka malzemelerle (kuru meyveler vb.) besleyerek içindeki bakterileri aktive etme yöntemiyle hazırlanan mayaya ekşi maya diyoruz, özetle. Bu maya türü, fabrikasyon mayalardan çok daha lezzetli ve probiyotik olarak da daha besleyici hamur ürünleri hazırlamanızı sağlıyor.

İstanbul’da özellikle son dönemde yaygınlaşan trend sebebiyle pek çok mekan kendi ekşi mayasını hazırlıyor, ürünlerini de bu maya ile pişiriyor. Neolokal, Yeni Lokanta, Alancha gibi pek çok fine dining restoranında yemeğe gittiğinizde tattığınız ekmekler bu klasmanda. Ayrıca son bir sene içinde satın alıp evinizde tüketebileceğiniz ekşi mayalı ürünler hazırlayan pek çok artizan fırın da açıldı. Öne çıkanlarından kısaca bahsedelim.

Nino Bakery


Nazım Hikmet’in, “Bir ekmeği son lokmasına kadar yemeyi, bir de ağız dolusu gülmeyi unutma hiçbir zaman” sözünden ilham alarak yola koyulan Nino, kısa sürede Teşvikiye’nin uğrak yerlerinden biri olmuş. Sahibi ve kurucusu olan Sinan Büdeyri’nin Amerika’da uzun yıllar aldığı gastronomi eğitimi ve üstüne koyduğu iş tecrübesi, Nino’nun hem bizden, hem profesyonel bir anlayışa sahip özgün bir mekan olmasını sağlamış. Nino’daki her şey ekşi mayalı. Kızılcıklı, kahveli, zahterli ekmekler; ekşi mayalı kruvasan, poğaça ve tartlar sunan Nino, ekşi maya meraklılarının ilk adresi olmalı. www.ninobakery.com

Naan Bakeshop

Moda’nın herkesin dilindeki mekanlarından Naan Bakeshop da, ekşi maya meselesine titizlikle yaklaşanlardan. Ekşi mayalı köy ekmeği, tost ekmeği, çok tahıllı, cevizli üzümlü, tam buğday gibi alternatifleri var. Naan’ın kurucusu Sandy Abut, ekmeğe ve ekmek hazırlanırken uygulanan zanaate aşık bir kadın, ürünlerine de bu tutkusu yansıyor. Bu arada Naan sadece bir fırın değil, dilerseniz kahvaltıya da gidip, leziz kahvaltılıklarıyla gelen artizan ekmek sepetinden ekşi mayalı lezzetlerini de deneyimleyebilirsiniz. www.naanbakeshop.com

Grandma Coffee & Bakery

Teşvikiye’nin yalın dizaynıyla dikkat çeken mekanlarından biri Grandma. Genelde müthiş tatlıları ve iyi kahvesiyle biliniyor, ancak ekşi mayalı ekmeklerini de göz ardı etmemek lazım. Köy ekmeği, rustik, tam buğday ve çavdar ekmekleri en çok sevilenlerden. Organik un ve kendi mayaları dışında ilave hiçbir maya kullanmıyorlar, ürünleri bu yüzden son derece doygun ve lezzetli. www.gradnmabakerycafe.com

Bröd

Bröd de geçtiğimiz sene açılıp hızla adını duyuran fırınlardan biri. Mottosu basit: “katkısız un, ekşi maya, içme suyu, deniz tuzu”. Ekmeklerinin başarısını bu 4 bileşenle açıklıyorlar. Bröd’de de ekmeğinizi paketli olarak alabileceğiniz gibi, mekanda oturup içecekler eşliğinde sandviç ve ekmek üstü lezzetlerin tadını çıkarmanız da mümkün. www.brod.com.tr

240 derece

İki çocukluk arkadaşı, Metin Haras ve Cem Melek tarafından hayata geçirilen 240 derece projesi, yine katkısız ekmekleri ile öne çıkıyor. Tam buğday, karabuğday, domatesli & biberiyeli, zeytinli gibi ekmek çeşitleriyle tanınan 240 derecenin websitesinden ekmek siparişi vermek mümkün. Dilerseniz ekmeğinizi dilimleyip paketleyip kapınıza teslim ediyorlar. www.240derece.com

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Yumurta konusunda geçmişte bilim dünyasını ikiye ayıran tartışmalar olsa da günümüzde yumurtanın faydaları daha çok dile getiriliyor. Uzmanlar 7’den 70’e herkesin düzenli olarak (aşırıya kaçmadan) yumurta tüketmesi gerektiğini söylüyor. Neden mi? Hemen anlatalım...

1. Yumurta Beyni Tıpkı Bir Zırh Gibi Koruyor


Yumurtada bulunan kolin, beynin en önemli yapı taşı olduğu için hafızayı koruyarak erken bunama riskini azaltıyor. Kolin ayrıca kanser hücreleriyle de savaşıyor. Ancak söz konusu kanser olunca, genetik faktörler ve hayat tarzını da kapsayan pek çok değişken var. Bu nedenle yumurta tüketmenin yanında daha profesyonel önlemler de almak gerekiyor. Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak gibi... Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortayla kendinizi maddi güvence altına almanın yanı sıra spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Yumurta Çok Zengin Bir D Vitamini Kaynağı

Güneş ışığıyla aktif hale geçen D vitamini, her ne kadar balık yağıyla özdeşleşse de yumurtada da bol miktarda bulunuyor. 1 tane yumurtayla günlük D vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hiç yoktan iyidir!

3. Göz Sağlığını Koruyor

Yumurtanın faydaları, göz sağlığı konusunda da kendini gösteriyor. Yumurtada bulunan lutein, göz sağlığı problemlerini engelliyor, bozulma ve görme kaybı gibi sorunları minimuma indiriyor.

4. Karaciğeri Koruyor

Karaciğer sağlığı yeme, içme ve hayat tarzı gibi birçok faktörden çabucak etkilenebiliyor. Yumurtadaki fosfolipidler karaciğere zarar veren toksinleri yok ettiği için düzenli olarak yumurta tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5. Cilt ve Saçları Koruyor

İşte yumurtanın faydaları arasında en çok hoşunuza gideceklerden biri! Yumurtada bulunan biyotin ve B12 vitamini, saç ve ciltteki yıpranmaları mümkün olduğunca azaltıyor, yaşlanma belirtileriyle erken yaşta yüzleşmenizi engelliyor.

6. Kolesterolü Dengeliyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar, yumurtanın sarısında bulunan kolesterolün zararlı olabileceğine dair soru işaretlerini yok ediyor. Bilimsel çalışmalara göre yumurtada bulunan kolesterol dengeleyici olmanın yanı sıra vücudun kendi ürettiği zararlı kolesterolü de engelliyor. Ayrıca yumurtada bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı da koruyor.

7. Kilo Verdiriyor

Yumurtanın faydaları arasında kilo kontrolü de yer alıyor. Yumurtada bulunan “örnek protein” tok tuttuğu için kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kilo verdirici etkisini artırmak için yumurtayı özellikle kahvaltı masalarından eksik etmemekte fayda var.

 Hemen Başvur