Saman Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Buradasınız

Ye-İç 20 Nisan 2022

saman nezlesi, ilkbahar, sağlık, nezle

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte birçok kişinin günlük hayatını doğrudan etkileyen bir hastalık tekrar gündeme geldi, Saman Nezlesi. Mevsimsel alerji türleri içerisinde en bilinen ve sık rastlananlarından bir olan saman nezlesi ya da tıp literatüründeki adıyla Alerjik Rinit, vücudumuzun polen, toz, kedi-köpek tüyü gibi farklı alerjenlere karşı verdiği tepkiler sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Genellikle göz yaşartısı, burun akıntısı ve kaşıntı ile kendini gösteren bu hastalık, bedenin farklı yerlerinde de görülebileceği gibi tek bir belirti ile de ortaya çıkabiliyor. Saman nezlesinin belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri bu yazımızda derledik.

Saman nezlesi nedir?

saman nezlesi, ilkbahar, sağlık, nezle, hapşırık

Saman nezlesi, daha çok mevsim geçişleri ve özellikle de ilkbaharın gelmesi ile birlikte daha sık rastlanan ve toplum içerisinde görülme sıklığı çok fazla olan bir hastalıktır. Vücudumuzun bağışıklık sisteminin polen, evcil hayvan tüyleri, toz, akar, kepek gibi farklı alerjenlere verdiği bir tepki olarak ortaya çıkan bu hastalığın genellikle ve en sık görülen belirtileri; burunda akıntı, gözlerde kaşıntı ve akıntı, tıkanıklık, gözlerde sulanma, hapşırma atakları ve sinüslerde tıkanıklık hissidir. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla çok sık karıştırılmasına rağmen bunların aksine herhangi bir virüsün neden olduğu bir hastalık değildir.

Saman nezlesi nasıl ortaya çıkar?

saman nezlesi, ilkbahar, sağlık, nezle, polen

Alerjiler genel olarak, vücudumuzun bağışıklık sisteminin herhangi yeni bir alerjenle karşılaştığında verdiği tepki ile ortaya çıkarlar. Bu alerjenler birçok kişiyi rahatsız etmeyen ve çok genel-geçer şeyler de olabilirken bazı durumlarda çok nadir görülen tiplerde olabilmektedir. Saman nezlesi ise aynı tepki mekanizması ile ortaya çıkar ve genelde bahar aylarındaki ortaya çıkan toz veya polenlerin sıklığı ile doğru orantılı olarak daha fazla görülür. Mitelar, duman, egzoz gibi unsurlar da saman nezlesini tetikleyen alerjenler olarak kabul edilebilmektedir. Bunun dışında uykusuzluk, stres, yaşam kalitesinin az olması, sinüzit ya da astım gibi kronik hastalıklar da saman nezlesi belirtilerini çoğaltan nedenler olarak sayılabilir.

Saman nezlesi belirtileri nelerdir?

saman nezlesi, ilkbahar, sağlık, nezle, çiçek

Alerjik sinit ya da saman nezlesi; yoğun burun akıntıları ve tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı, sulanma ya da kızarıklık, vücudun belirli noktalarında kaşıntılar, ataklar halinde gelen hapşırıklar ile kendini gösteriyor. Kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle bu belirtiler hemen herkeste eş zamanlı olarak görülebiliyor.

Saman nezlesi nasıl tedavi edilir?

saman nezlesi, ilkbahar, sağlık, nezle

Saman nezlesinin tedavisinden önce hayatında yapabileceğin birkaç değişiklik ile bu hastalığa karşı kendini korumaya alabilirsin. Yaşam konforunu artırarak, uyku ve beslenme düzenine dikkat ederek, düzenli egzersiz ve sporla kondisyonunu artırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilir ve bu hastalığa karşı bir koruma kalkanı oluşturabilirsin. Bunun da ötesinde doktorunun koyacağı teşhis sonunda sana yazabileceği ve saman nezlesi için kullanabileceğin çeşitli ilaçlar da mevcut. Bunun paralelinde sen de evinde seni rahatsız eden toz, akar, mite gibi unsurlardan uzak durarak ya da polen zamanlarında çok fazla dışarıda dolaşmayarak kendini koruyabilirsin. İleri derecedeki vakalarda ise doktorların karar vereceği burun içi etlerinin küçültülmesi operasyonu düşünülebilir.

Saman nezlesi, günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyen ve zaman zaman sıkıcı ve yorucu sonuçları olan bir hastalıktır. Bunun için bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kendini koruma altına alabilir ve etkileri azaltabilirsin. Hapşırık krizlerinin ardından ya da başka bir sağlık sorunu yaşadığında hastanede karşılaşacağın sağlık giderlerin için endişeleniyorsan bunları ortadan kaldıracak QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. Özel sağlık kurumlarında SGK katkı payı hariç hiçbir ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti almanın yanında online doktor ve diyetisyen gibi birçok ücretsiz sağlık hizmeti ve %10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.