Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Sakız Çiğnemenin Şaşırtıcı 5 Faydası

YE-İÇ14 Haziran 2017

sakızın faydaları

Derste sakız çiğnerken yakalanıp azar işitmeyenimiz yoktur herhalde. Bu kadar kurallarla çevrelenmiş olsa da sakız çiğnemenin hem ağız ve diş sağlığımız hem de psikolojimiz için pek kıymetli etkileri var. İlk beşe girenler ise şöyle:

 

1. Zihinsel Aktiviteyi Hızlandırıyor

zihni hızlandırmak

Sakız çiğnemek beynin zihinsel aktiviteleri uyaran kısmı olan hipokampüsü uyarıyor. Aynı zamanda kan akışını artırıp beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor ve karar verme süreçlerini hızlandırıyor. Şimdi sıkı durun! Sınava giren iki grup öğrenci arasında yapılan bir psikoloji araştırmasına göre, sakız çiğneyen grup testlerden daha yüksek puan almış.

2. Stres ve Gerginliği Azaltıyor

stres ve gerginlik

Sakız, stres ve kaygıyla savaşmanıza yardımcı oluyor. Stresin en çok etkilediği çene kaslarını gevşeten sakızın, kaygı düzeyini doğrudan düşürdüğü bilinen bir gerçek.

3. Kilo Vermeyi Kolaylaştırıyor

Eğer kilo vermek istiyorsanız sakızın iyi bir destekleyici olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Tatlı veya atıştırmalık yemek yerine sakız çiğnerseniz, yeme isteğinizin kısa süre içinde azaldığını fark edeceksiniz. Çiğneme hareketi ve sakızın lezzeti, yüksek kalorili yiyeceklerle savaşmanıza destek olur.

4. Ağız ve Diş Sağlığına İyi Geliyor

ağız ve diş sağlığı

Malum karbonhidrat ağırlıklı tatlı yiyecekler, diş sağlığının en büyük düşmanı. Öte yandan nefes kokusu ve diş eti problemleri de herkesin derdi. Sakız çiğnemek tüm bu şikayetlerinizi büyük oranda azaltabiliyor. Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli olan tükürük üretimini de hızlandıran sakız, diş sağlığını tehdit eden yiyecek artıklarını ağzınızdan uzaklaştırıyor. Hal böyle olunca yemeklerden sonra sakız çiğnemek uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor.

Sakız, her ne kadar ağız ve diş sağlığı için faydalı da olsa problemlerden korunmak için tek başına yeterli olamaz. Ayda 16.50 TL’den başlayan taksitlerle Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yaptırıp kendinizi güvenceye alırken, diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni hizmetlerinden yılda iki kez ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

5. Sindirim Sisteminizi Hızlandırıyor

sindirim sistemi

Her ne kadar az bilinse de sakız çiğnemek sindirim sürecini ciddi anlamda hızlandırıyor. Tükürük üretimi arttığından çok fazla yutkunma gerektiriyor ve midedeki sindirim asitlerinin üretimi de aynı şekilde artıyor.

 

Gülen Yüzler Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YE-İÇ 18 Eylül 2017

Şekerin sadece şeker hastaları için mi zararlı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse şeker konusunda bilinçlenmenizin zamanı gelmiş! Çünkü yüksek kan şekeri konusunda bilinçli olmayan, beslenme şekline özen göstermeyen herkes farklı hastalıkların riskini taşıyor.

1. Bitmeyen Açlık Krizleri


Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engellediği için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor ve bitmeyen açlık krizleriyle karşılaşıyor.

2. Sık Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma, kan şekeri yüksek kişilerde en çok görülen belirtilerden biri. Çünkü şekerin yükselmesiyle birlikte böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atarak kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışıyor.

3. Ağız Kuruluğu

Böbreklerin fazla şekerden kurtulmak istemesi beraberinde sıvı kaybına yol açıyor. Hal böyle olunca kişilerin su ihtiyacı arttığı için ağız kuruluğu problemiyle karşılaşmaları da kaçınılmaz oluyor.

4. Artan Yorgunluk

Glikoz vücutta depolanıp emilmediği için kan şekeri yüksek kişiler, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemiyor. Bu da kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsan ve gün ortasında uyuklamaya başlıyorsan, şeker tüketimini gözden geçirmelisin.

5. Kilo Kaybı

Glikoz dengesizliği kısa süre içinde kilo kaybına sebep olabilir. Bunun olası sebepleri:

-Sık sık idrara çıkma nedeniyle oluşan sıvı kaybı zayıflamanıza  neden olabilir.

-Glikoz metabolizması için insülin seviyesi yetersizse vücut yağ yakmaya başlayabilir.

-İdrardaki yüksek glikoz, vücudun daha fazla kalori harcamasına yol açabilir.

6. Bulaşıcı Hastalıklardaki Artış

Yüksek kan şekeri olan kişilerin, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla. Çünkü fazla miktardaki şeker, bakteri ve mayaların çoğalmasına ortam hazırlar. Başta kadınlar olmak üzere herkes özellikle cinsel organlarla ilgili enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı.

7. Cilt Kuruluğu

Çok sık idrara çıkma ve hasar gören sinirlerin ter bezlerini bozması gibi nedenlerden ötürü yüksek kan şekeri olan kişiler, cilt kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu yüzden sık sık nemlendirici kremler kullanmaları gerekir.

8. Zihinsel Bozukluklar

Yüksek kan şekeri seviyesi glikozun beyin hücrelerine girip enerji üretmesini engeller. Bu nedenle konsantrasyon problemleri, düşünme ve karar verme hızında azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9. Bulanık Görme

Kan şekeri yüksek kişiler, dehidrasyon etkisinin bir sonucu olarak bulanık görme problemiyle sık sık karşılaşırlar. Bu, göz sağlığının bozulmasına hatta kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilir.

10. Yaraların Geç İyileşmesi

Yüksek kan şekeri, damarlara hasar vererek vücuttaki yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

11. Kaşıntı

Cilt kuruluğuna bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali olabilir.

12. Gerginlik

Araştırmalara göre kan şekeri yüksek kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona meyilli oluyorlar. Beynin glikoz dengesi bozulduğu için ruh hali de olumsuz etkileniyor. Unutmayın ki sinir, stres gibi faktörler hücrelerin yıpranmasına neden olduğu için kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalığa meydan hazırlıyor. Ancak söz konusu kanser olunca çok daha iyi önlemler almak gerek.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

 Hemen Başvur