Sakız Çiğnemenin Şaşırtıcı 5 Faydası

Buradasınız

Ye-İç 14 Haziran 2017

sakızın faydaları

Derste sakız çiğnerken yakalanıp azar işitmeyenimiz yoktur herhalde. Bu kadar kurallarla çevrelenmiş olsa da sakız çiğnemenin hem ağız ve diş sağlığımız hem de psikolojimiz için pek kıymetli etkileri var. İlk beşe girenler ise şöyle:

 

1. Zihinsel Aktiviteyi Hızlandırıyor

zihni hızlandırmak

Sakız çiğnemek beynin zihinsel aktiviteleri uyaran kısmı olan hipokampüsü uyarıyor. Aynı zamanda kan akışını artırıp beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor ve karar verme süreçlerini hızlandırıyor. Şimdi sıkı durun! Sınava giren iki grup öğrenci arasında yapılan bir psikoloji araştırmasına göre, sakız çiğneyen grup testlerden daha yüksek puan almış.

2. Stres ve Gerginliği Azaltıyor

stres ve gerginlik

Sakız, stres ve kaygıyla savaşmanıza yardımcı oluyor. Stresin en çok etkilediği çene kaslarını gevşeten sakızın, kaygı düzeyini doğrudan düşürdüğü bilinen bir gerçek.

3. Kilo Vermeyi Kolaylaştırıyor

Eğer kilo vermek istiyorsanız sakızın iyi bir destekleyici olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Tatlı veya atıştırmalık yemek yerine sakız çiğnerseniz, yeme isteğinizin kısa süre içinde azaldığını fark edeceksiniz. Çiğneme hareketi ve sakızın lezzeti, yüksek kalorili yiyeceklerle savaşmanıza destek olur.

4. Ağız ve Diş Sağlığına İyi Geliyor

ağız ve diş sağlığı

Malum karbonhidrat ağırlıklı tatlı yiyecekler, diş sağlığının en büyük düşmanı. Öte yandan nefes kokusu ve diş eti problemleri de herkesin derdi. Sakız çiğnemek tüm bu şikayetlerinizi büyük oranda azaltabiliyor. Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli olan tükürük üretimini de hızlandıran sakız, diş sağlığını tehdit eden yiyecek artıklarını ağzınızdan uzaklaştırıyor. Hal böyle olunca yemeklerden sonra sakız çiğnemek uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor.

Sakız, her ne kadar ağız ve diş sağlığı için faydalı da olsa problemlerden korunmak için tek başına yeterli olamaz. Ayda 16.50 TL’den başlayan taksitlerle Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yaptırıp kendinizi güvenceye alırken, diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni hizmetlerinden yılda iki kez ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

5. Sindirim Sisteminizi Hızlandırıyor

sindirim sistemi

Her ne kadar az bilinse de sakız çiğnemek sindirim sürecini ciddi anlamda hızlandırıyor. Tükürük üretimi arttığından çok fazla yutkunma gerektiriyor ve midedeki sindirim asitlerinin üretimi de aynı şekilde artıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.