Sağlık Dolu Resveratrol Açısından Zengin Besinler

Buradasınız

Ye-İç 16 Nisan 2023

Resveratrol, besin, sağlık, beslenme

Doğanın bizlere sunduğu bazı meyveler ya da sebzeler, bir yandan vücudumuza sağlık kazandırırken bir yandan da yüksek koruyucu etkileri ile de öne çıkmaktadır. Doğal bir ilaç görevi üstlenen bu besinler, düzenli tüketildiklerinde son derece faydalı bir yapıya bürünerek bedenimizin çok daha sağlıklı olup olası kötü etkiler ve hastalıklara karşı da korunması açısından görev alabilirler. Özellikle üzüm ve orman meyveleri olarak adlandırılan karadut, ahududu gibi meyvelerde bolca bulunan Resveratrol, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli anti oksidan kaynaklarından da biridir. Bağışıklık sistemimizi destekleyen ve vücudun kendini koruması için gerekli olan maddelerin üretimini hızlandıran Resveratrol açısından zengin besinleri bu yazımızda bulabilirsin.

Kırmızı Orman Meyveleri

Resveratrol, besin, sağlık, beslenme, kırmızı, orman, meyve

Doğanın bizlere sunduğu en güzel hediyelerden olan Resveratrol, birçok farklı besinde bulunmasına rağmen bazılarında miktar açısından çok daha önde durmaktadır. Resveratrol, üzüm başta olmak üzere ağırlıklı olarak ahududu, dut, erik, yerfıstığı, fındık, yabanmersini, kızılcık, İskoç çamı, doğu beyaz çam gibi bazı çam ağaçlarında çok daha fazla yer almaktadır. Bunlardan bazıları doğrudan insanlar tarafından tüketilebilirken bazıları da insan beslenmesi için uygun değildir. Resveratrol, doğada hazır halde doğal olarak bitkilerin içerisinde bulunurken pestil, pekmez, sirke gibi yine üzümden üretilen bazı besinlerde de sıkça görülür. Bir bitkisel kimyasal olarak kabul edilen bu antioksidan bileşik, vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesi ve uzaklaştırılması, kan damarlarındaki iltihaplanmanın azaltılması, diyabet gelişiminin yavaşlatılması, bilişsel işlevlerin düzenlenmesi, Alzheimer gibi rahatsızlıkların önlenmesi gibi durumlarda oldukça etkili ve faydalıdır.

Yer Fıstığı

Resveratrol, besin, sağlık, beslenme, yer fıstığı

Resveratrolün en çok bulunduğu besinlerden biri de yer fıstığıdır. Taze yer fıstığının 0.07-0.08 ppm (Milyonda bir görülme) Resveratrol bulunurken bu oran haşlanmış yer fıstığında 1.78’e kadar çıkmaktadır. Sağlıklı bir insanın 1 g Resveratrol alması için 800 kg kadar yer fıstığı tüketmesi gerekmektedir. Bu tarz bir tüketim imkansız olduğundan belirli miktarlarda ve yine doktor kontrolü altında tüketim yapılması önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Resveratrolü düzenli olarak almak için besinleri sıklıkla tüketmektir. Uzmanlar günde bir avuç kadar yer fıstığı tüketmenin Resveratrol tüketimi açısından yeterli olacağını söylüyorlar.

Sirke

Resveratrol, besin, sağlık, beslenme, sirke

Resveratrol açısından diğer bir zengin besin de sirkedir. Üzümden yapılan ve fermentasyon sunucu elde edilen sirke, yemeklerin ve özellikle salataların içerisinde tüketildiğinde vücudu destekleyici bir yapıya sahiptir. Sirkeyi sabah aç karnına, bir bardak suya bir yemek kaşığı kadar da koyarak tüketebilirsin. Sirkenin içinde doğal olarak bulunan sirke vücudunun bağışıklık sistemini destekleyecektir. Sirkede de 0.1 ppm oranında Resveratrol bulunmaktadır.

Kuru Üzüm

Resveratrol, besin, sağlık, beslenme, kuru üzüm

Resveratrol açısından en zengin besin üzümdür. Yeşil ya da siyah üzüm fark etmeksizin en çok Resveratrol bulabileceğin besin üzümlerdir. Siyah üzüm de 1.5 ppm oranında Resveratrol bulunur. Sadece üzüm değil, üzümden yapılmış olan şarap, pekmez gibi ürünlerde de Resveratrole bolca rastlanır. Günde 8 mg kadar üzüm tüketiminin kalp sağlığı başta olmak üzere çok farklı sağlık sorunları için faydalı olduğu bilinmektedir. Üzüm de olduğu kadar üzüm suyunda da sıkça Resveratrole rastlanmaktadır.

Sen de günlük olarak Resveratrol içeren besinler tüketerek çok daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsin. Doğada hazır halde bulunan ve Resveratrol açısından zengin besinleri günlük beslenme programına alarak hastalıklara karşı bir korunma kalkanı oluşturabilirsin. Bunun dışında kendinin ve sevdiklerinin sağlığını da düşünüyorsan QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tam sana göre. Özel sağlık kuruluşlarında SGK dışında bir ödeme yapmadan hizmet alabileceğin bu sigorta şimdi yüzde 10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.